Haber Detayı
30 Ocak 2019 - Çarşamba 13:27 Bu haber 2290 kez okundu
 
1. Zeytin Festivali
1. Zeytin Festivali, Dünya Zeytin Günü kutlamaları kapsamında, Uluslararası Zeytin Konseyi’nin proje desteği ile İzmir Ticaret Borsası tarafından düzenlendi. Tarım Türk Dergisi adına katılımda bulunduğumuz Festival, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin çekiçle zeytin kırarak sembolik zeytinyağı sezon açılışını gerçekleştirmesi gibi renkli görüntülere sahne oldu.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
1. Zeytin Festivali

Uluslararası Zeytin Konseyi, dünyada zeytinyağının önemine vurgu yapmak amacıyla 26 Kasım tarihini Dünya Zeytin Günü olarak ilan etmesi üzerine İzmir Ticaret Borsası (İTB) ilk kez bir Zeytin Festivali düzenledi. Borsa Meclis Salonu’nda gerçekleşen festivalin açılışına AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, İTB Başkanı Işınsu Kestelli, zeytin ve zeytinyağı sektör temsilcileri ile çiftçiler katıldı. Festivalin açılışında konuşan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir’in ülke genelinde zeytin üretimi yapılan iller arasında üçüncü sırada yer aldığını belirterek, çiftçiden nihai tüketiciye kadar üretim zincirinin tüm aşamalarında sektörün daha iyi bir hale gelmesini hedeflediklerini ifade etti.

Festivalin ilk gününde zeytin-zeytinyağı paneli gerçekleştirilirken, programda en büyük zeytin tanesi yarışması ile yarışmada dereceye girenler için ödül töreni düzenlendi. Ödül töreninin ardından, zeytinyağı sezon açılışı gerçekleştirildi.

 

2018 yılının temmuz ayında Zeytin ve Zeytinyağı Tadım Odası’nı hizmete açtıklarını anlatan Başkan Kestelli, tadım odası ve yetişmiş uzmanları ile Türk zeytin ve zeytinyağının kalitesini en üst seviyeye çıkararak üretim ve üründe istikrarı yakalamayı hedeflediklerini söyledi.

Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ile yeni bir işbirliği protokolü daha imzaladıklarını anlatan Kestelli, “Borsamız bünyesinde faaliyet gösterecek Zeytin Okulu’nda eğitim seminerleri, atölye çalışmaları, tadım etkinliği, zeytin odaklı sanat ve tasarım çalışmaları düzenlenecek. Ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde Ege Bölgesi’nin zeytinden kaynaklanan doğal, endüstriyel ve kültürel mirasına yönelik farkındalığın artmasına, bu mirasın korunmasına ve zenginleşmesine katkıda bulunmak amacıyla temel ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 1., Zeytin, Festivali,
Yorumlar
Haber Yazılımı