Haber Detayı
30 Nisan 2018 - Pazartesi 09:28 Bu haber 2208 kez okundu
 
250 Bin Düve Projesi Başlıyor
Şırnak’ta 300 koyun projesi kapsamında hayvan dağıtımını başlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Allah’ın izniyle bu et ithalatını durduracağız” dedi. Fakıbaba, 10 Mayıs’ta Erzincan’da 250 bin düve projesi başlatacaklarını da açıkladı.
HAYVANCILIK Haberi
250 Bin Düve Projesi Başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şırnak programı kapsamında AK Parti İl Başkanlığında düzenlenen Siyaset Akademisi’ne katıldı.

 

“Yalan değil, özeleştiri”

Eskiden işe yaramayan bürokratların bölgeye gönderildiğine değinen Fakıbaba, şunları söyledi:

“Tayininin çıkması gerekenler buraya gönderiliyordu. Onlar da buraya geldiği zaman halka üstten bakıyordu. Vali, bakan, emniyet müdürü nedir, kimse görmez, bilmezdi. Bu, devletle halk arasındaki o iletişimi bozmaya başladı. Bazen eleştiriler olduğu zaman ben vatandaşa hak veriyordum. Biz devlet olarak öyle halktan uzaklaştık, üstten baktık, öyle küçümsedik ki, halk da bizden yüz çevirdi.

Bu yalan değil, bu bir özeleştiridir. Ben sizin emrinizde olmadığım takdirde ne işe yararım? Ben sizin problemlerinizi çözmek için görevlendirildim. Biz sizin için varız. Benim gibi düşünen bürokratlara Allah rahmet eylesin. Ama maalesef onların sayıları azdı. Bu gerçeği kabul etmemiz lazım. Halktan kopuş başladı, halk alternatif aramaya koyuldu. Ben bu bölgenin çocuğuyum ve bundan da gurur duyuyorum. Bu tarih, bu topraklar başka bir yerde yok. Yabancılar bunun farkında ve bunu bölmek için uğraşmalarının sebebi bu.”

“Şırnak’ta yaylalar hayvancılığa açık”

Bakan Fakıbaba daha sonra, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TİGEM ve Ziraat Bankası’nın birlikte yürüttüğü ‘Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi’ kapsamında hayvan dağıtım törenine katıldı.

Kumçatı Beldesi’ndeki törende konuşan Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Şırnak’taki tüm yaylaların açık olduğunu belirterek, “Terör maalesef hayvancılığımızı da vurdu, büyük oranda sekteye uğrattı. Maalesef yaylalarımıza çıkamadık, hayvancılığımızı yapamadık. Ama terörle mücadelede belli bir mesafeye ulaştıktan sonra yaylalarımızı da açtık. Şu anda bütün yaylalar vatandaşlarımızın istifadesine açıktır” dedi.

“Et ithalatını durduracağız”

Törendeki konuşmasında hayvancılık projesinin AK Parti döneminde gerçekleştirilmiş en önemli proje olduğunu belirten Ahmet Eşref Fakıbaba, şunları kaydetti:

“Toprağın da, hayvancılığın da temel kaynağı anadır. Ana olmadan dana olmaz. Dana olmadan et ve süt olmaz. İşte bu nedenle anayı önemsiyoruz. Allah’ın izniyle bu et ithalatını durduracağız.

Hayvancılığı öncelikli sektör olarak ele alıyoruz. Uzun yıllar ihmal edilen bu bölgeleri, biz ihmal etmemişiz. Başkaları tarafından, terör tarafından ihmal edilmek zorunda bırakılmış. Bırakın hayvancılığı okul, yol, cami yaptırmamışlar. Sağlık hizmetlerine, öğretmenlerin gelmesine engel olmuşlar. Okulun, eğitimin, sağlık hizmeti almanın ne zararı var? Benim hemşehrilerim bundan neden yoksun bırakılmış? Biz ihmal etmedik.

250 bin deve projesi geliyor

Belki bizim de ağır davranmış olduğumuz konular olabilir. Özeleştiri de yapmamız lazım. Bir çok proje var ve bunları hayatı geçireceğiz. Projelerimizden biri 250 bin düve projesidir. Buna 10 Mayıs’ta Erzincan’da start vereceğiz. Büyükbaş hayvan varlığımızı arttırmak için toplam 250 bin hayvanı 3 yıl içinde üreticilerimize teslim edeceğiz. Proje kapsamında 7 yılda 1.5 milyon damızlık hayvan sayısına ulaşmayı planlıyoruz. Böylelikle anayı artırarak danayı arttıracağız.

Bir diğer projemizde küçükbaş hayvan varlığını artırmayı hedeflediğimiz TİGEM aracılığı ile hayata geçirdiğimiz sözleşmeli üretim modeli projemizdir. Her bir üretici için 300 başa kadar, yıllık 500 bin küçükbaş koyun vereceğiz. Bu proje kapsamında sigorta, işçilik, faaliyet giderlerini avans olarak veriyoruz. Üretilen hayvanlar için alım garantisi veriyoruz. Bu proje ile 8 yılda ilave 5 milyon koyun elde etmiş olacağız. Bu çok büyük para değil. İnşallah seneye Sayın Cumhurbaşkanımıza bu sayıyı 1 milyona çıkarmamızı söyleyeceğiz. Bu para, 2017’de ithal ete verdiğimiziz 4’te 1’i kadardır. Biz bunu ülkemizde üreteceğiz. Kırmızı et ihtiyacımızın yüzde 25’ini seneye karşılayacağız.”

Fakıbaba, yapılan konuşmaların ardından hak sahiplerine çeklerini verdi.

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 250, Bin, Düve, Projesi, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı