Haber Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 15:35 Bu haber 2015 kez okundu
 
Aksu'da Aralık Ayında Örtü Altında Çilek Üretimi
Isparta ili Aksu ilçesi 1200 rakımda bir ilçedir. Aksu ilçesi Yılanlı Köyündeki Halil Özkan adlı çiftçimiz Aksu’daki çilek yetiştiriciliği yapan 50 kişiden biridir. Diğer 50 kişiden Halil Özkan’ı ayıran bir özellik vardır, o da Halil Özkan çilek yetiştiriciliğini bu yıl eylül ayından beri örtü altında yapmaya başlamasıdır. Aksu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak çilek yetiştiren çiftçilerimizi örtü altında ya da alçak tünelde de yetiştiriciliği yapmaları yönünde teşviklerimiz olmuştur. Bunun için birkaç yere bu konuda teknik gezimiz olup, akabinde çiftçilerimizden birçoğu bu konuda girişimlere başlamış ancak sadece bir çiftçi örtü altı sistemine geçmiştir. Çiftçimiz kendi imkanları ile bu sistemi kurmuştur.
MEYVECİLİK Haberi
Aksu'da Aralık Ayında Örtü Altında Çilek Üretimi

Kemal Yılmaz

Ziraat Mühendisi

Aksu ilçesinde kasım ayının başında çilekleri don vurmuştur. Çiftçimiz aralık ayının başı olmasına rağmen çilek yetiştirmeye devam etmektedir. Ekim ayında hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte örtü altında çilek veriminde düşüş olmadığı ancak kasım ayının son günlerinde havanın yağmurlu ara ara karlı geçmesi sonucu güneş ışığını tam alamayan çilekte verimde düşüşün olduğu, tat ve aromanın aynı kalitede olduğu, renk alma süresinin biraz uzadığını belirtmek gerek. Gece sıcaklıklarının düşmeye başladığı yaklaşık bir aydan beri çiftçimiz her gece sera içerisinde soba yakarak çileklerinin dondan etkilenmemesi için çaba sarfediyor. Mücadelesinde şu an başarılı gidiyor tabi karın çok yağacağı güne kadar.

Çiftçimiz gece sıcaklığının -12 oC’lere düştüğü özellikle 3 gecede çileklerinin donmaması için  yoğun mücadele vermiştir. Bu mücadelesi 3 haftayı geçti, hala daha mücadeleye devam etmektedir.  Serası 2,5 dönüm olup, serasında 3 adet sobası mevcuttur. Ayrıca 1.800 maçıkta çilek arazisi mevcuttur. Her gece bu sobalarını yakarak çileklerini dondan korumaktadır. Çiftçimiz serasının dibine küçük bir kulübe yaparak adeta çilek ile yatıp çilek ile kalkmaktadır. Tabiri caizse çiftçimiz ekmek parasını taştan çıkarmaktadır,  zor şartlarda kazanmakta, en önemlisi alın teri ile kazanmaktadır diğer çiftçiler gibi. Bu soğukta o da bilir evinde sıcacık durmak varken, soğukta çilek ile niye uğraşsın? Çiftçimiz en son çileğini 12 tl’den satmıştır. Soba yaktığı dönem içeresinde çileğe ne bir ilaç atmıştır ne de gübre vermiştir. Masrafı olmadan gelir elde ediyor.

 

 Seneye diğer arazilerinde de çilek yetiştireceğini ve o arazileri de kapatacağını düşünüyor. Şu an yayla şartlarında örtü altında da olsa çileğin olduğunu düşünmüyoruz, yaptığımız araştırmalarda yok gözüküyor. Tabi serayı kapattık her şey süt liman değil. Kapatma ile sera içerisinde nem çok yüksek, nemi %95’lerden  %60-65’lere düşüremiyoruz. Havalandırmayı açsak don vuracak, kapatınca da özellikle külleme ve kurşuni küf hastalığı çıkıyor ve bu hastalıklar önlenemiyor. Bu hastalıklar çok yoğun olmayıp, çiftçimizi zarara sokacak düzeyde değildir. Artık bunu göze alır şeklide çiftçimiz çileklerini satmaktadır.

 

Biz tarım ilçe olarak çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Çeşitli teknik geziler, toplantılar ve Aksu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile açılan ve açılacak kurslar ile eğitim kısmı ve arazideki teknik destek ile çalışmalarımıza devam edeceğiz. Şu an halihazırda Aksu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile seracılık kursu açılmış olup, kış sezonunu eğitim ve teknik geziler ile geçireceğiz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aksu'da, Aralık, Ayında, Örtü, Altında, Çilek, Üretimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı