Haber Detayı
11 Eylül 2017 - Pazartesi 09:49 Bu haber 3401 kez okundu
 
Aksu'da Çilek ve Örtü Altı Üretim Alanı Artıyor
Isparta’nın Aksu ilçesinde tarla günü düzenlendi.
MEYVECİLİK Haberi
Aksu'da Çilek ve Örtü Altı Üretim Alanı Artıyor

Isparta’nın Aksu ilçesinde çilek ve örtü altında domates yetiştirilen seralar ile tıbbi aromatik bitkilerin olduğu demonstrasyon bahçelerine tarla günü düzenlendi. Tarla Gününe Eğirdir Kaymakamı ve Aksu Kaymakam Vekili Abdullah Akdaş, İl Müdürü Mehmet Tuğrul, Süleyman Demirel Üniversitesi Bitki Koruma Bölümünden Prof. Dr. İsmail Karaca, Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitü Müdürü Dr. Şerif Özongun, Koordinasyon ve Tarımsal Şube Müdürü Fatma Kurt Aydın, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ali Bayraklı, Aksu İlçe Müdürü Ayhan Gençtürk, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ile üreticiler katıldı.

Programda yapılan konuşmalarda Aksu ilçesi hakkında genel bilgiler verilerek, sergilenen domates, çilek, nane ve lavantanın tanıtımları yapıldı. Domates serasına ve çilek bahçesine gidilerek yetiştiricilikleri ve pazarlanması hakkında teknik personeller tarafından misafirlere bilgi verildi. Daha sonra nane, lavanta, biberiye, şevketi bostan, kekik ve adaçayı ekimleri yapılan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Demonstrasyon Bahçesi’ne geçilerek bahçedeki bitkiler hakkında misafirler bilgilendirildi.

Aksu ilçesinde çilek üretimi 2015 yılında 10 kişi ile 15 dönüm olarak başlayıp, 2016 yılında 50 kişi ile 100 dönüme, 2017 yılında ise 55 kişi ile 110 dönüme ulaştı, önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da artması bekleniyor.

Örtü altı yetiştiriciliği ise Aksu'da 2014 yılında 2 kişi ile 5 dönüm olarak başlayıp, 2016 yılında 6 kişi 9 dönüme, 2017 yılında ise 27 kişi ile 50 dönüme ulaştı. Aynı çilek yetiştiriciliğinde olduğu gibi örtü altı yetiştiriciliğinde de önümüzdeki yıllarda bu sayının artması bekleniyor.

Örtü altı ve çilek yetiştiriciliği konularında Aksu İlçe Müdürlüğü ile Aksu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde kurslar açıldı, Antalya, Bilecik ve Isparta'nın diğer ilçelerine teknik geziler düzenlenerek çiftçilerin sezon başlamadan bilinçlenmeleri sağlandı. Sezon başladığı zaman ise çiftçilerin çilek bahçeleri ve domates seraları rutin olarak kontrol edilip hastalık, zararlı ve gübreleme konularında bilgiler verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aksu'da, Çilek, ve, Örtü, Altı, Üretim, Alanı, Artıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı