Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 12:00 Bu haber 901 kez okundu
 
BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİLERİMİZE MÜJDE
Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli 2019/2020 üretim sezonu ayçiçeği alım fiyatını açıkladı. Pakdemirli, % 40 yağ oranlı, % 9 rutubetli ve % 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2.500 TL/ton olarak belirlendiğini duyurdu.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİLERİMİZE MÜJDE

Yağlık ayçiçeği, Ülkemiz bitkisel yağ tüketiminde %75-80 seviyelerinde payı olan ve yüksek yağ oranı ile en önemli yağlı tohumlu bitki konumunda yer alıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile sektör temsilcilerinin bir süredir fiyat konusunda birlikte çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Bakan Pakdemirli, çalışmalarının nihayete erdiğini söyledi.  

Bakan Pakdemirli, Dünyadaki yağlık ayçiçeği üretimi ile dış piyasalardaki gelişmeler ve iç piyasa dinamiklerinin değerlendirilmesi neticesinde, % 40 yağ oranlı, % 9 rutubetli ve % 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2.500 TL/ton olarak belirlendiğini duyurdu.

Üreticilerimizin açıklanan fiyata ilave olarak, Bakanlığımızca verilen ton başına 400 TL fark ödemesi ve 92 TL mazot-gübre desteği ile birlikte toplam 492 TL daha kazanacaklarının altını çizen Bakan Pakdemirli, “Açıkladığımız bu fiyatın ayçiçeği üreticilerimiz, sanayicimiz ve sektörün tüm birimleri için hayırlı, uğurlu olmasını diliyor ve bol verimli, bereketli hasat temenni ediyorum” dedi.

 

TARIMPUSULASI

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: BAKAN, PAKDEMİRLİ’DEN, AYÇİÇEĞİ, ÜRETİCİLERİMİZE, MÜJDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı