Haber Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 10:05 Bu haber 4401 kez okundu
 
Bakan Pakdemirli: Satılmayan kurbanlıkları ESK alacak!
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklama ile kurbanlıklarını satamayan hayvan yetiştiricilerinin yüreğine su serpti.
HAYVANCILIK Haberi
Bakan Pakdemirli: Satılmayan kurbanlıkları ESK alacak!

Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizin mağdur edilmeyeceğini ve ESK’nın elde kalan hayvanları alacağını belirtti.

Açıklama Tarım Bakanlığı internet sitesinde yayınlandı. Bakan Pakdemirli Twitter hesabından da duyurdu.

https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/4664/Ureticinin-Elinde-Kalan-Kurbanliklari-Esk-Alacak

“Yetiştiriciler mağdur edilmeyecek”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

”Bu sene 1,2 milyon büyükbaş, 3,6 milyon küçükbaş kurbanlığımız var. Bu yıl da kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, Et ve Süt Kurumumuz eliyle biz alacağız.”

Hayvanlar hangi fiyattan alınacak?

Pakdemirli hayvanların hangi fiyattan alınacağını da şu sözlerle aktardı:

“Canlı ağırlık tartımlarından 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kg ve üzeri olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı, 19,00 ₺ olarak;

Canlı ağırlık tartımlarından 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kg arası olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18,00 ₺ olarak;

II. ve III. kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp, Kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacaktır”

Küçükbaş fiyatları

Küçükbaş hayvanlarda tokluk firesi düşülmeksizin tokluların canlı kilogramını 17,00 liradan alınacağını belirten Bakan Pakdemirli “Koyunlar 15,00 ₺/canlı kg, keçiler ise 13,00 ₺/canlı kg fiyat üzerinden satın alınacaktır” ifadelerini kullandı.

Alım fiyatları ve diğer detayların bugün ESK tarafından duyurulacağını belirten Pakdemirli “Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, Tarım İl Müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Bakan, Pakdemirli:, Satılmayan, kurbanlıkları, ESK, alacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı