Haber Detayı
22 Aralık 2020 - Salı 14:14 Bu haber 3141 kez okundu
 
BALIK VE KARİDES YEMİ ÜRETİMİNDE DÜNYA LİDERİ
Geriye bakıp yılı değerlendirdiğimizde Su Ürünleri sektörünün Covid-19’un belki de en az etkilediği sektörlerden biri olduğunu görüyoruz. Gıdaya dayalı ve ihracata dönük olması hem yaşamakta olduğumuz salgının yol açtığı sorunlara hem de kur risklerine karşı sektörü dayanıklı ve bağışık kılıyor.
GÜNDEM Haberi
BALIK VE KARİDES YEMİ ÜRETİMİNDE DÜNYA LİDERİ

Hollanda merkezli Nutreco Holding’in balık ve karides yemi üreten iş kolu Skretting’in Genel merkezi Norveç’in Stavanger kentinde bulunuyor. Dünya da 19 ülkede 22 üretim tesisinde 2,5 milyon ton yem üretimiyle, balık ve karides yemi üretiminde dünya lideri olan firmanın Genel Müdürü Ziya Özaydın ile projeleri, hedefleri, kullandıkları teknolojiler ve daha pek çok konuyu konuştuk. Keyifli okumalar.

Ziya Özaydın Skretting Türkiye Genel Müdürü

Ziya Özaydın | Skretting Türkiye Genel Müdürü

Tarım Türk: Yılın son dönemine girdiğimiz bu günlerde, Skretting olarak 2020 yılını nasıl geçirdiğinizi paylaşabilir misiniz?
Ziya Özaydın: 2020 yılına iyimser ve heyecanlı bir ruh haliyle başladık. Yılın hemen başında İstanbul’da, bizim de içinde bulunduğumuz Skretting Güney Avrupa grubunun 2 yılda bir düzenlediği, Skretting Global’den 60’a yakın misafirimizin katıldığı dört günlük bir organizasyona ev sahipliği yaptık. Covid-19 gibi, hem iş yapma pratikleri hem genel ekonomi üzerinde son derece olumsuz etkileri olan bir salgını tabii ki tahmin etmiyorduk. Mart sonuyla Haziran başı arasındaki dönem salgının hem iş hem özel hayat boyutunda etkilerini en yoğun hissettiğimiz dönemdi. Bu dönemde operasyonel çalışanlarımızın sağlığını korumakve müşterilerimize kesintisiz tedarik sağlayabilmek için operasyonel olmayan çalışanlarımızı uzaktan çalışmaya yönlendirdik. 

Skretting Türkiye’de gerçekleşen her süreç bağımsız denetim firmaları tarafından denetlenerek ISO 9001:2015, ISO 22000:2005, global GAP, Helal ve BAP gibi uluslararası standartlardan sertifikalandırılmıştır.

 

Uygulanmaya başlayan karantina önlemleriyle birlikte ortaya çıkan düşük talep ve lojistik sorunları su ürünleri sektörünü de etkiledi. Ancak Haziran ayından itibaren sektör hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Artan talep görece düşük balık arzıyla birleşince balık fiyatları, özellikle levrekde, son beş yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Covid’le bağlantılı çok olumsuz gelişmeler olmazsa önümüzdeki 2-3 yıllık dönemde bu fiyat seviyelerinin süreceğini tahmin ediyoruz.


Geriye bakıp yılı değerlendirdiğimde Su Ürünleri sektörünün Covid-19’un  belki de en az etkilediği sektörlerden biri olduğunu düşünüyorum. Gıdaya dayalı ve ihracata dönük olması hem yaşamakta olduğumuz salgının yol açtığı sorunlara hem de kur risklerine karşı sektörü dayanıklı ve bağışık kılıyor.

Nutrace Skretting'in balık ve karides yemi üretimiyle ilgili tüm potansiyel riskleri en aza indirmek ve uygunsuzlukları en kısa zamanda tespit edip harekete geçmek için sürekli geliştirilmektedir


T.Türk: Üretim tesisleriniz, kapasiteniz ve kullandığınız teknolojiler hakkında bilgi verir misiniz? Firmanız kapasite ve teknoloji kullanımında hangi düzeyde?

Z. Özaydın: Skretting Hollanda merkezli Nutreco Holding’in balık ve karides yemi üreten iş kolu. Genel merkezimiz Norveç’in Stavanger kentinde bulunuyor. Dünyada 19 ülkede 22 üretim tesisinde 2,5 milyon ton yem üretimiyle balık ve karides yemi üretiminde dünya lideriyiz. 

Türkiye’de Güllük- Milas’ta kurulu 2009’dan beri faaliyette olan tek bir üretim tesisimiz var. Üretim kapasitemiz yıllık 40 bin ton ve bu kapasitenin tamamını kullanıyoruz. Tesisimiz ileriye dönük talep de dikkate alınarak extrusion teknolojisi ile 3 hat olarak tasarlandı. Bu gün için tek hatta 10 ton/ saat olarak üretim yapmaktayız. 


Üretim süreci tamamen otomasyona dayalı olarak yürütülmektedir. Kullandığımız ERP ile entegre çalışan iki katmanlı bir üretim otomasyon programımız var. Extrusion hem fiziksel özellikler hem besinsel değer açısından en üst kalitede yem üretmek için uygun bir teknoloji. Global AR-GE departmanımız ürün geliştirme yanında yem teknolojisi konusunda da çalışmalar yapıyor. Skretting Türkiye olarak, diğer Skretting şirketleri gibi ihtiyaç duyduğumuz her konu ve alanda Skretting’in bu konudaki Know-How’undan ve desteğinden faydalanıyoruz.


T.Türk: Hizmet sunduğunuz firmaların Skretting’i tercih etme nedenleri hakkında ne düşünüyorsunuz
Z.Özaydın: Kaliteli, yenilenebilir ve sorumlu yönetilen kaynaklar sağlamak için tüm iç faaliyetlerimiz denetlenmekte ve tüm tedarikçilerimiz kapsamlı bir değerlendirme ve onay sürecinden geçirilmektedir. Teslim alındıkları andan itibaren formülasyon süreci boyunca ve yemlerin müşteriyle buluştuğu ana kadar onaylanmış tüm ham maddeler üzerinde kapsamlı analizler yapıyoruz.
Nutrace® gıda-yem kalitesini ve güvenliğini sağlamak için Skretting’in şirket genelinde uyguladığı yönetim programıdır. Nutrace Skretting'in balık ve karides yemi üretimiyle ilgili tüm potansiyel riskleri en aza indirmek ve uygunsuzlukları en kısa zamanda tespit edip harekete geçmek için sürekli geliştirilmektedir. Bu benzersiz konsept müşterilerimizin ve son tüketicilerimizin şeffaf ve güvenilir bir ortak olarak Skretting'e tamamen güven duymasını sağlamaktadır. Bugün Skretting Türkiye’de gerçekleşen her süreç bağımsız denetim firmaları tarafından denetlenerek ISO 9001:2015, ISO 22000:2005, Global GAP, Helal ve BAP gibi uluslararası standartlardan sertifikalandırılmıştır.  Skretting ‘de tedarik zinciri boyunca gıda üretiminin izlenebilirliğini ve şeffaflığı arttırmak bizim için çok önemli. 
Yem-gıda kalitesi ve güvenliği Nutrace sistemimiz sayesinde müşterilerimiz ve son müşteriler yemlerimizi güvenle ve gönül rahatlığıyla kullanabilir. Kendini işine adamış çalışanlarımızla en son teknoloji ve bilimi birleştirerek en yüksek kalitede yemler üretiyoruz ve nihai hedefimiz ticari faaliyetlerimizin belirlediğimiz katı çevre kurallarına uygun bir şekilde yürütülmesini sağlamaktır
Skretting olarak çok büyük bir aileyiz, global ölçekte her türlü sorunda başvurabileceğimiz çok geniş bir bilgi paylaşım ağımız var. Global Skretting’in gücünü her zaman arkamızda hissediyoruz.

Odaklandığımız, bütün enerji ve kaynaklarımızı yönlendirdiğimiz tek konu yem üretimi. Müşterilerimiz yüksek kalite standartlarımızı ve etik değerlerimizi biliyorlar. Daima müşteri ve çözüm odaklıyız.

Şirket bünyesinde, balık sağlığı konusunda uzmanlaşmış veterinerimiz müşterilerimizin üretim tesislerine düzenli ziyaretler yapar ve teşhislerine dayalı tavsiyelerde bulunur. Rutin kontrol ve analizler dışında herhangi bir sağlık probleminde çözüm için anında müşterimizin yanındayız. Çevre (oksijen seviyesi, su sıcaklığı), ve balık ağırlıklarını dikkate alarak en optimal yemleme önerileri sunan, hassas bir şekilde çiftliğin verilerini kayıt etmeye ve takip etmeye olanak sunanAquasim adını verdiğimiz dijital bir programımız var.


Pek çok müşterimizle uzun yıllara dayanan iş ortaklığımız var. Yıllar içinde kurulan güven ilişkimizi çalışanlarımızla birlikte en değerli şirket varlığı olarak görüyoruz.


T.Türk: Skretting olarak AR-GE faaliyetlerine ne kadar bütçe ayırıyorsunuz? Skretting’in AR-GE ve inovasyon konusuna yaklaşımı nasıldır?
Z. Özaydın: Global ölçekte AR-GE’ye yıllık 20 milyon EURO’nun üzerinde kaynak ayırıyoruz. 
Global ölçekteki AR-GE birimimiz Norveç’te. Bu merkezin 25 farklı ülkeden 100’den fazla çalışanı var. Çoğu alanında doktora sahibi araştırmacılar. Merkezde sadece balık ve karides beslenmesine yönelik değil, balık sağlığı ve yem üretimine dönük çalışmalar da yapılıyor. Merkezin çoğu üniversiteler olmak üzere 50’den fazla araştırma kurumuyla iş birliği var. 
Ayrıca 5 farklı ülkede bu merkezle işbirliği içinde çalışan deneme ve doğrulama istasyonlarımız var. 
Skretting global ölçekte yeni ve sürdürülebilir hammadde kaynakları bulmak için R&D’ye büyük kaynaklar ayırıyor. Özellikle yeni ve sürdürülebilir protein kaynaklarının ucuz ve verimli bir şekilde yem üretimine adaptasyonu için de global ölçekte öncü bir rol oynuyoruz.

 


T.Türk: Covid-19 nedeniyle bütün dünyada olağanüstü günler yaşıyoruz. Bu pandemi sürecinin su ürünleri sektörüne etkileri nelerdir? Şirket olarak aldığınız önlemlerden bahseder misiniz?
Z. Özaydın: En başta da bahsettiğim gibi, pandeminin başlangıç döneminde su ürünleri sektörü gerek talepteki düşme gerek bir takım lojistik sorunları nedeniyle salgından olumsuz etkilendi. Ancak Haziran’dan itibaren özellikle deniz balıkları tarafında hızlı bir toparlanma ve iyileşme yaşandığını söyleyebilirim. Alabalık ve büyük alabalık (somon) tarafında işler biraz daha sıkıntılıydı. Otel ve lokanta segmentinden gelen talebin çok yavaş toparlanması nedeniyle çok büyük miktarlarda balık soğuk hava depolarında stoklanmak zorunda kaldı. Somon tarafında Rusya talebinin düşmesi nedeniyle fiyatlar geçen seneye göre oldukça düştü. Stok sorunu alabalıkta olduğu gibi somonda da yaşandı. Ama bu gün itibarıyla geri dönüp bakıldığında salgının sektöre ve firmaların nakit akışlarına etkisinin beklentilerin altında gerçekleştiğini söyleyebilirim. Şirket olarak, yukarda da bahsettiğim gibi, önceliğimiz çalışanlarımızın sağlığını korumak ve müşterilerimize tedariğin kesintisiz devam etmesini sağlamaktı. 

 


T.Türk: Son olarak 2021 yılı  beklentileriniz nelerdir? 2021 yılında hayata geçirmek istediğiniz bir projeniz var mı? Bir öngörü alabilir miyim?
Z. Özaydın: 2021 yılının 2020’den daha iyi bir yıl olmasını diliyorum tabii. Şirket hedeflerini gerçekleştirme açısından dışsal pek çok probleme rağmen 2020 Skretting için iyi bir yıldı. Ancak Covid ve yol açtığı ekonomik sorunların getirdiği belirsizlikler bütün sektörler için risk algısını yüksek tutuyor. Umarım beklenen aşı geniş kitlelere uygulanabilir ölçekte bir an önce gerçekleşir. Salgının boyutlarının yılın 2. yarısından itibaren azalacağını, hayatımızın bir ölçüde normalleşeceğini tahmin ediyorum. 
İş açısından son bir yılda üzerinde çalıştığımız ürün, pazar ve organizasyon verimliliğiyle ilgili projelerimiz devam edecek. Yem giderek artan ölçüde “metalaşan” bir ürün. Farklılaştırmanın yolu dijitalleşmeden, standart ürünün üzerine konumlandırabileceğimiz özel ürünlerden ve müşterilerimizin operasyon verimliliklerini artıracak hizmetler sunmaktan geçiyor. Bunların hepsiyle ilgili projelerimiz var ve devam edecek. 


Küresel kimliğe sahip bir akua kültür yem şirketi olarak Skretting daha sürdürülebilir gıda üretiminin geliştirilmesine katkıda bulunabilecek bir pozisyondadır. 2050 yılına kadar dünya nüfusu yaklaşık 10 milyara ulaşacaktır. Aynı zamanda artan kentleşme ve gelir artışı beslenme tercihlerini değiştirmekte ve hayvansal proteinlere duyulan talebi arttırmaktadır. Geleceği besleme misyonumuz doğrultusunda sürdürülebilir bir şekilde gıda güvenliği sağlayan yemler üretme konusunda oldukça kararlıyız.  Skretting'de çevresel ayak izimizi azaltmaya ve olumlu sosyal etkilerimizi arttırmaya çok önem veriyoruz. Hedeflerimiz, stratejimizin uzun vadeli amaçları ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleriyle uyumludur. 
Sürdürülebilirlik yaklaşımımız hakkındaki girişimlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için en güncel sürdürülebilirlik raporumuzu web sitemizden ulaşabilirsiniz.
Satışlarımızın yaklaşık 10’u ihracat satışları. 2019’a göre ihracat tutarımız 100’e yakın bir oranda arttı. 2021’de bunu en az 15’e çıkarmayı hedefliyoruz. Spesifik olarak gittikçe büyüyen kapalı devre (RAS) üretim sistemlerine yoğunlaşacağız.
Son olarak da tabii 2021 yılının hem sektörümüz, hem ülkemiz açısından çok daha iyi bir yıl olmasını diliyorum.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: BALIK, VE, KARİDES, YEMİ, ÜRETİMİNDE, DÜNYA, LİDERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı