Haber Detayı
26 Temmuz 2017 - Çarşamba 09:39 Bu haber 3546 kez okundu
 
Bitki Koruma Makinalarında Karekod Sistemine Geçiliyor
MEKANİZASYON Haberi
Bitki Koruma Makinalarında Karekod Sistemine Geçiliyor

Gerek bitki sağlığı, gerekse bitkisel üretimde kalite ve verim açısından yapılacak olan zirai mücadele çok büyük önem arz ediyor. Ülkemizde yapılan zirai mücadele uygulamalarında; kültürel tedbirler, tuzaklar, predatörler, başta olmak üzere çeşitli zirai mücadele metodları uygulanmasına rağmen tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük oranda kimyasal mücadele de uygulanıyor. Bu çerçevede yapılacak olan zirai mücadele uygulamalarında Bakanlıkça ruhsatlandırılan bitki koruma ürünlerinin tavsiyelerine uygun olarak kullanılmamaları durumunda, başta fitotoksisite, kalıntı, etki düşüklüğü v.b. riskleri de beraberinde getiriyor. Ayrıca bu durum, ülkemiz açısından stratejik bir öneme sahip olan tarım ürünlerinin başta ihracat olmak üzere pazar değerlerini düşürüyor. Bakanlıkça, bitki koruma ürünlerinin takibi büyük önem arz ediyor.

Bitki koruma ürünlerinin kayıt altına alınması amacıyla daha önce Bakanlıkça bayiler tarafından satış kartı tutulması uygulaması zorunlu hale getirilmişti. Ancak bayilerdeki iş yoğunluğu, kartlara elle bilgilerin yazılmasını mümkün olmaktan çıkardı, teknolojinin kullanılmasını zorunlu hale getirdi.

Bu amaçla, ülkemizdeki barkod uygulamaları hususunda yetkili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile görüşüldü ve bitki koruma ürünlerinde barkod sistemi uygulanmaya başlandı. Söz konusu sistemle; bitki koruma ürünleri bayilerinde bulunan stok ve raftaki mevcut bitki koruma ürünlerinin hangi tarihte, ne miktarda ve kimden alındığı, bu ürünlerin hangi tarihte, ne miktarda, hangi şarj no'sunun kime ve hangi üründe kullanılmak üzere satıldığı takip ediliyor.

Bu konuda, Bakanlığa müracaat eden bazı firmaların barkod programları ile Tarım Kredi Kooperatifi, Pankobirlik ve Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatiflerinin programları, Bakanlıkça uygun görüldü ve bu programların bitki koruma ürünü bayilerinde kullanılmasına izin verildi. Bakanlıkça uygun görülmeyen bir programın, bitki koruma ürünü bayilerinde kullanılması mümkün görülmüyor.

Kare kod uygulamasında ikinci aşama ise bitki koruma makinaları kapsamında olacak. Bitki koruma ürünlerinde olduğu gibi, bu kapsamdaki makinaların da kare kod sistemi ile takip edilmesi ile ürün kimliğine tam ve hızlı erişim, toplu ve doğrulanmış sayısal verilere ulaşma, ürün takip, üretimde geleceğe yönelik daha doğru tahminlerde bulunma gibi imkânların yanı sıra, makinaların deney raporuna anlık erişim imkanı (piyasa denetimleri), periyodik kontrol, kayıt dışı ürünlerin belirlenmesi gibi konularda da büyük bir gelişme yaşanacak.

Bitki koruma ürünlerinde (ilaçlarda) birkaç ay içinde bayi eğitimlerine başlanacak, bu süreçte tarım makinaları sektörü ile ilgili olarak Bakanlık temsilcileri, kare kod konusunda çalışan yazılım ve donanım firmaları ve TARMAKBİR üyelerinin bir araya geleceği toplantıların yapılması planlanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bitki, Koruma, Makinalarında, Karekod, Sistemine, Geçiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı