Haber Detayı
19 Ocak 2018 - Cuma 09:22 Bu haber 2372 kez okundu
 
Btikilerden Fiber Karbon Üretilecek
Bilim insanları karbon fiberi petrol yerine bitkilerden üretmenin yollarını arıyor. Eğer bu gerçekleşirse hammaddesi karbon fiber olan uçak, otomobil ve diğer araçların maliyetleri düşecek, kullanımları yaygınlaşacak.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Btikilerden Fiber Karbon Üretilecek

Karbon fiber tüm materyallerin süper kahramanı olarak bilinir. Yağ, petrol ve diğer birkaç değerli malzemenin bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Çok dayanıklı olduğu aklımıza kazınan çelikten 5 kat daha dayanıklı ancak buna rağmen ondan çok daha hafiftir. Araba, uçak, tenis raketi, rüzgar türbine bıçağı, uçak ve pek çok ulaşım aracının ham maddesi olarak kullanılır. Özellikle yarış arabalarında kullanılsa da çok nadir olarak normal arabalarda kullanıldığı da görülebilir.

Ancak bu durum artık değişecek. Çünkü bilim insanları karbon fiberi petrol yerine bitkilerden üretmenin yollarını arıyor. Eğer bu gerçekleşirse hammaddesi karbon fiber olan uçak, otomobil ve diğer araçların maliyetleri düşecek, kullanımları yaygınlaşacak.

 

Karbon Fiber Nasıl Üretilir?

Karbon fiber “akrilonitril” adı verilen bir kimyasaldan üretilmektedir. Şu an üreticiler akrilonitrili yağ, amonyak, oksijen ve pahalı bir katalizörden üretiyor. Karbon fiberin üretim sürecinde çok fazla ısı oluşuyor ve bununla birlikte toksik bir ürün ortaya çıkıyor. Akrilonitril petrolden üretildiği için de karbon fiberin maliyeti petrol fiyatıyla paralel şekilde yükselip düşüyor.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’na liderlik yapan Gregg Beckham, akrilonitril fiyatlarının geçmişte çok büyük dalgalanmalar yaşadığını ve bunun da karbon fiberin otomobil ve uçaklardaki kullanımını düşürdüğünü belirtti. Ardından da eğer akrilonitril yenilenebilir bir madde ile oluşturulursa karbon elyafının daha ucuza imal edilebileceğinin altını çizdi.

Beckham’ın önderliğindeki Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’ndaki araştırma ekibi, mısır sapları ve buğday samanı gibi insanların yemediği kısımları kullanarak akrilonitril üretmek için kolları sıvadı. Bu maddeleri indirgeyerek aside dönüştüren şekerler haline getirdiler ve bunu ucuz bir katalizör ile birleştirdiler. Üretim sürecinde çok fazla ısı açığa çıkmadı. Hiçbir toksik ürün oluşmadı.

Bilim insanlarına göre  karbon fiber bitki temelli üretilebilir. Şu an otomobillerde kullanılmak üzere karbon fiber oluşturmak için büyük miktarda akrilonitril üretmek isteyen ekip pek çok firma ile ortak çalışmalara başladı.

Karbon fiber daha ucuza getirildiğinde araç sahipleri uzun vadede tasarruf edebilir. Karbon fiberden üretilen araçlar çelikten üretilenlere göre daha hafiftir. Bu da daha az yakıt tüketmesine neden olur. Haliyle de sürücüler yakıttan tasarruf sağlar aynı zamanda da gezegenimizdeki karbon kirliliğine katkıları azalmış olur.

 

Kaynak: İTÜ Nova

Kaynak: Editör:
Etiketler: Btikilerden, Fiber, Karbon, Üretilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı