Haber Detayı
11 Nisan 2018 - Çarşamba 13:24 Bu haber 16688 kez okundu
 
Çiftçilik son zamanlarda neden bu kadar teknolojik?
Tüm çiftçilerin paylaştığı bir şey varsa o da yenilik yapma dürtüsüdür. İşleri daha iyi, daha temiz, daha kolay, daha üretken yapmak için yollar bulmak.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Çiftçilik son zamanlarda neden bu kadar teknolojik?

Tarım bugün tüm ekonomik sektörler gibi oldukça geniş bir yelpazede modern teknolojiler kullanmaktadır. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarımsal inovasyon ve bilgi paylaşım yetkilisi Nevena Alexandrova tüm çiftçilerin yeni teknolojileri kullanmayı hak ettiğine inanıyor. FAO Kıdemli İletişim Yetkilisi Sharon Lee Cowan Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 18-20 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Üst Düzey E-Tarım Forumu: Güçlü Dijital Tarım İçin Birlikte öncesinde Alexandrova ile konuştu.

 

 

Son zamanlarda “e-tarım”ı çok fazla duyuyoruz. Tam olarak nedir?

 “E-tarım” tam olarak bilgi ve iletişim teknolojilerinin; bitki, hayvancılık ve ormancılık dahil olmak üzere tarıma uygulanmasıdır. Tüm gıda sistemini kapsar ve radyo, televizyon, cep telefonları ve daha fazlası gibi daha geleneksel teknolojileri de içerebilir. Prensip olarak, FAO sadece teknolojileri teşvik etmekle kalmayıp aynı zamanda uygun koşulların sağlanmasıyla da ilgileniyor. Böylece bu teknolojiler bir risk barındırmadan herhangi bir kişi tarafından uygulanabilir. 

 

Çiftçilik neden bu kadar “teknolojik”?

Tarım çok daha fazla bilgi yoğunluklu hale geldi. Bir çiftlik veya başka bir kırsal işletme rekabet edebilecek ve kaynaklarını en iyi şekilde kullanacak ise yerel koşullara göre uyarlanmış doğru bilgiye zamanında ulaşması kritik öneme sahiptir. Son 15 yılda, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki devrim hayatlarımızda her anlamda değişime yol açtı. Tarım bundan neden farklı olsun ki? Ayrıca, tarım günümüzde çiftçilikten çok daha fazlası; diğer sektörlerle daha fazla bütünleşiyor ve bu entegrasyon dijitalleşme yoluyla optimizasyon gerektiriyor.

 

 

Mevcut teknolojilerin bazıları nelerdir?

Sensör teknolojisi büyük bir alan. Uzaktan algılama ile toprak veya hava sıcaklığı, nem, hava durumu ve diğer birçok detay bir cihaz tarafından ölçülebilir ve başka bir yerdeki çiftçiye iletilebilir.

 

İnternetin tarımda kullanılması artık önemli duruma geldi. Bu; farklı cihazlar, sensörler ve makinelerin birbirleriyle internet ağları üzerinden iletişim kurabilmeleri ve çok büyük miktarlarda veri üretebilmeleridir. Örnek olarak, birçok farklı kaynaktan – gökyüzü, toprak, farklı alanlar – bilgi elde edilebilir ve çiftçiye “büyük veri” sağlamak için tek bir platformda bir araya getirilebilir.

 

Fiyatları ve diğer pazar verilerini çiftçilere iletmek için bilgi iletim teknolojilerini kullanıyoruz. Böylece çiftçiler pazara ne zaman ne getirecekleri konusunda bilinçli kararlar verebilirler.

 

Gıdaların izlenebilirliği çok önemli hale geldi. Teknoloji; çiftlikten süpermarketteki nihai ürüne kadar tüm yol boyunca yiyeceklerin izini sürmeyi mümkün kılıyor. Dondurulmuş ve çözülmüş olup olmadığını ve kaç kez olduğunu bilmek.

 

Popüler olarak drone olarak bilinen insansız hava araçları uzak alanlardan bilgi toplamak için kullanılıyor. Uydulardan daha yüksek çözünürlükte görüntüler sağlıyorlar ve fiziksel olarak yürümeden veya hektarlarca araziden geçmeden zararlıları ve hastalıkları, yabani otları veya kuraklık durumlarını tespit etmeyi mümkün kılıyor.

 

Küçük ölçekli çiftçiler için tarlalarda yürümek sorun değil ama internet erişimi olabilir. Cep telefonlarına, akıllı telefonlara, mobil internete ve online bilgi platformlarına erişime ihtiyaçları var. Radyo ve televizyondan bahsetmeye gerek bile yok. Birçok ülkede kırsal alanlarda hala internet altyapısı bulunmamaktadır.

 

 

Blockchain teknolojisinin tarımsal gıda ticaretinde devrimci olma potansiyeli var çünkü değer zincirinin farklı aşamalarında kimin değer kattığını veya fiyatları değiştirdiğine dair tam şeffaflık sunuyor. Teorik olarak bir gün perakendecilere olan ihtiyacı bile ortadan kaldırabilir.

 

 

E-tarım iyi bir haber gibi görünüyor.

Bu ve diğer teknolojilerin tarımı dönüştürmesi için büyük bir potansiyel var. Tarımı; daha verimli, daha güvenli, daha az emek-yoğun, bilgi iletişim teknolojileri becerilerine sahip gençlere daha cazip ve belki de daha az mobil olan yaşlı insanlar için daha uygun yapabilir. Bunlar avantajlardan sadece birkaçı.

 

 

 

Peki, herhangi bir dezavantajı var mı?

Standartlar ve yönetmelikler düzeyinde çözülmesi gereken bazı meseleler var. Örneğin, hangi verilerin “açık” olarak kabul edilebileceği, bunlara kimin serbest şekilde erişebileceği veya çiftçi alanında (çiftçi, danışmanlık şirketi, bilgi teknolojisi geliştiricisi veya hükümet) üretilen verilerin sahibinin kim olacağı, kişisel veri kontrol ve güvenliğinin nasıl sağlanacağı ve diğerleri. Ancak büyük sorun şudur: Bu teknolojileri kırsal alana dahil etmek için ulusal bir strateji olmadan ülkeler kazananlar ve kaybedenler yaratma riskini taşıyor.

 

Bu teknolojileri kırsal alana dahil etmek için ulusal bir strateji olmadan ülkeler kazananlar ve kaybedenler yaratma riskini taşıyor.

 

 

Ulusal bir strateji geliştirmek ülkenin kendi kırsal kalkınma hedeflerini dikkate alan bir süreçtir. Bu, herkesi kapsayan bir süreçtir – küçük ölçekli veya aile çiftliklerinden büyük tarımsal gıda şirketlerine kadar. Bu süreçte dünya çapında birçok ülkeye yardımcı oluyoruz ve Avrupa ve Orta Asya bölgesinde daha fazla ülke ile çalışmayı çok isteriz. E-tarıma ulusal bir yaklaşımın benimsenmesi kırsal kesimde yaşayan insanlar için daha iyi geçim ve gelir elde edilmesini sağlayacaktır.

 

 

Son olarak vereceğiniz bir mesaj var mı?

Yayılmasını istediğimiz mesaj, bunun vurgulanması gereken herhangi bir teknoloji veya teknoloji kategorisi olmamasıdır. Özellikle küçük ölçekli çiftçiler için önemli olan, onların kapasitesi ve inovasyon için teşviklerdir. Teknoloji, bilgi ve altyapıya erişimle ilgili uygun kapasitelere sahip olduktan sonra, çiftçiler kendileri için anlamlı olan teknolojileri seçecek ve bunları kullanmanın ve birleştirmenin yeni yollarını kendileri için icat edecektir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çiftçilik, son, zamanlarda, neden, bu, kadar, teknolojik?,
Yorumlar
Haber Yazılımı