Haber Detayı
13 Şubat 2017 - Pazartesi 17:16 Bu haber 1027 kez okundu
 
Çiftçinin Borcu Yapılandırılıyor
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ''Çiftçi kardeşlerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçları yeniden yapılandırılacak yani ötelenecektir.'' dedi.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Çiftçinin Borcu Yapılandırılıyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü’nde, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Toplantıdaki sunumlara ilişkin bilgi veren Kurtulmuş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun, Konya Ovası, Ege Gelişim Projesi ve Akdeniz Gelişim Projesi kapsamında 2019'a kadar yapılacak icraatlarına ilişkin bilgi verdiğini aktardı.

Üç projenin de entegre proje olduğunu dile getiren Kurtulmuş, bunların tarımsal sulamayı, içme suyu ve atık su projelerini, enerji, meteoroloji tesisleri, badem, ceviz ve bal ormanları kurulması, taşkın koruma gibi projeleri içerdiğini belirtti.

Kurtulmuş her projenin 8 ili kapsadığını vurgulayarak, "Bu üç proje tamamlandığında, bu havzaların her üçünde de aşağı yukarı 40-50 yıllık perspektif içinde su ihtiyacı kalmayacak, 40-50 yıllık su, bu havzalarda elde edilmiş olacaktır" diye konuştu. 

Her bir gelişim projesi kapsamında binlerce tesisin üretime geçmesinin öngörüldüğünü ifade eden Kurtulmuş, projelerin tarımsal ve ekonomik kalkınmaya büyük destek sağlayacağını söyledi.

Toplantıdaki bir diğer sunumu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in gerçekleştirdiğini bildiren Kurtulmuş, çeşitli kanun değişiklik tekliflerini öngören, bakanlıkla ilgili bir paketin de görüşüldüğünü dile getirdi.

Bununla ilgili çalışmaların yapılacağını ve paketin kamuoyuyla paylaşılacağını belirten Kurtulmuş, çalışmayla Türkiye'deki hayvan varlığının kayıt altına alınmasına yönelik ilave tedbirlerin öngörüldüğünü belirtti.

Hayatı ve sağlığı tehlikeye atan birtakım taklit veya tağşiş içeren ürünleri üretenlere karşı cezai tedbirlerin artırılması ve bununla ilgili etkin mücadelenin planlandığını dile getiren Kurtulmuş, "Belki bir müjde mahiyetinde verebileceğim husus ise çiftçi kardeşlerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları yeniden yapılandırılacak yani ötelenecektir" diye konuştu.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Çiftçinin, Borcu, Yapılandırılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı