Haber Detayı
27 Ağustos 2018 - Pazartesi 09:39 Bu haber 1921 kez okundu
 
ÇİFTÇİYE YAPILANDIRMA ŞART
Yapılandırma olmazsa çiftçi borcunu ödeyemez! CHP Tarım Politikaları Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal,çiftçinin şuan 9 milyon lira borcu olduğunu belirterek, '' Yapılandırma olmazsa çiftçinin bu borçları ödeme olanağı yok'' dedi.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
ÇİFTÇİYE YAPILANDIRMA ŞART

“İlk adım borç yapılandırması” diyen Sarıbal, çiftçinin zirai amaçlı aldığı kredinin faizinin sıfıra yakın olacağını, ödemesinin uzun vadeye yayılacağını ve çiftçinin ektiği üründen kâr elde etmesi gerçekleştirilerek borç batağından çıkmasının sağlanacağını anlattı. Bu topraklarda son çifti tarlasını sattığında bu ülke bağımsızlığını kaybedecektir” uyarısında bulundu.

Sarıbal CHP'nin tarım politikasına ilişkin şunları kaydetti:

-Çiftçinin şu an 9 milyon TL borcu var. Yapılandırma olmazsa bu borçları ödeme olanağı yok.

-Buğday, pancar, ayçiçieği, mısır gibi temel ürünlerde taban fiyat uygulamasına geçilecek. Primleri bir gün önceden açıklanacak. Çiftçi, o prime dayalı olarak o üründen ne gelir elde edeceğini bilecek.

PLANLAMA ŞART

-Yakın zamanda soğanda, patateste sorun yaşadık. Bunun temel nedeni üretim planlamasının olmaması. Çiftçi bir ürünü bir yıl sonra para ediyor diye çok ekiyor, başka ürünü ekmiyor. Dolayısıyla ihtiyaç fazlası oluyor, ürün para etmiyor.

-Mazotta ÖTV, KDV kalkacak. Sel ve fırtına gibi iklim değişikliğine bağlı durumlar için çiftçi kayıt sistemine kayıtlı tüm ürünler sigortalanacak.

-Çiftçiyi koruyan birlik kooperatif gibi mekanizmalar geliştirilecek. Süt ve et kurumu, ithalatı organize eden bir kurum olmaktan çıkarılacak, üretimi sağlayacak önlemler alacak.

-Fisko Birlik, Marmara Birlik gibi çiftçtiden ürün alan, çiftçinin garantisi olan birlikler desteklenecek. Bunlar çiftçinin ürettiği ürünü alacak. Kamusal destek yapılarak çiftçinin ürününün alınması sağlanacak.

 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: ÇİFTÇİYE, YAPILANDIRMA, ŞART,
Yorumlar
Haber Yazılımı