Haber Detayı
14 Eylül 2017 - Perşembe 10:28 Bu haber 2282 kez okundu
 
Çin'e Tarım Ürünü İhracatı Önündeki Engeller Kalkıyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tarım ürünlerinin yurt dışına ihracatında büyük artış olduğunu belirterek, "Çin’e tarım ürünlerimizin ihracatının önündeki engeller kalkıyor" dedi.
MEYVECİLİK Haberi
Çin'e Tarım Ürünü İhracatı Önündeki Engeller Kalkıyor

Anfaş Fuar Merkezi’nde bu yıl 8’incsi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) konuşan Bakan Çavuşoğlu, fuarın her yıl katılımcı, kalite, görünürlüğü bakımından yoluna devam ettiğini görmek görmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Ankara’daki yoğun diploması trafiği nedeniyle ATSO’nun ödül törenine katılamayacağını belirten Çavuşoğlu, "Bu sene 8’inci kez kuruluyor. YÖREX’le ilgili hayallerimiz var. YÖREX’in uluslararası bir fuar haline getirmek. Dünyanın her yerinden firmaların buraya gelip stant açması değildir. Uluslararası fuar olması demek, bana göre Türkiye’nin her yerinden burada sergilen ürünlerin dünyanın her yerine pazarlanması demektir. KKTC’den bazı kardeş ülkelerden stantlar gelebilir. Bunu yapabilmek için dünyanın her yerinden alım heyetlerini, üreticilerimizi, borsalarımızı ve ürünlerimizi buluşturmamız gerekiyor. Geçen bahar ayında HESTOUREX diye bir fuar düzenledik. Dünyanın aşağı yukarı 170 ülkesinden 4 bin 30 alım heyeti geldi. 4 gün boyunca fuarı gezdiler bir taraftan ayrı bir salonda alım heyetleri ile katılımcılar sözleşmeler imzaladılar. İmzalanan sözleşmenin değeri 10 milyar TL. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir Rus sigorta firmasıyla, 20 bin Rus’un tedavisi için sözleşme imzaladı. Bu fuarda da bizim bunu başarmamız lazım" diye konuştu.

 

"Çin'e tarım ürünü ihracatı engeli kalkıyor"

Dünyada gıda üzerine iş yapan alım heyetlerinin gelecek yıldan itibaren üreticilerle buluşturulması gerektiğine vurgu yapan Bakan Çavuşoğlu, "Dışişleri Bakanlığı olarak biz de gereken desteği vereceğiz. Tarım ürünlerinin yurt dışına ihracatında da ciddi artış var. Antalya’daki ve Türkiye’deki rakamlar ortada. Demek ki bir taraftan kalite, üretim artıyor. Coğrafi işaret dahil markalaşma süreci hızlı şekilde devam ediyor. Üreticilerimize bir çağrıda bulunuyorum. Artık Çin’e tarım ürünlerimizin ihracatının önündeki engeller kalkıyor. Bu senenin kiraz mevsiminin sonuna doğru kiraz ürünleriyle ilgili engeller kalktı. Şimdi bazı meyvelerle ilgili engeller de kalkıyor. Süt ürünleri engelleri de kalkıyor. Ama tüm engelleri kaldırarak Çin gibi büyük bir piyasaya girmek istiyoruz ve giriyoruz. Kiraz gibi ürünlerin ülkemizde üretiminin arttırılmasında fayda var" ifadelerine yer verdi

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Çin'e, Tarım, Ürünü, İhracatı, Önündeki, Engeller, Kalkıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı