Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 16:43 Bu haber 1848 kez okundu
 
DEVLET SERA A.Ş. KURACAK
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı kapsamında ‘reform paketi’ açıkladı. Pakette ayrı başlıkta ele alınan tarım ve hayvancılık alanında yapılacaklar dikkati çekti. Devletin Sera A.Ş. şirketi kurarak örtü altı sebze üretimi yapacağını açıklayan Albayrak, kırmızı et açığının ise küçükbaşı destekleyerek kapatılacağını belirtti.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
DEVLET SERA A.Ş. KURACAK

TÜRKİYE’de örtü altı üretiminin merkezi Antalya’da gözler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı reform paketine çevrildi. Bir çok alanda yapılan değişiklikleri içeren pakette tarım ve hayvancılık alanındaki açıklamalar dikkati çekti. Tarımda Milli Birlik Projesi oluşturduklarını bunu da mayıs ayında tüm kamuoyuyla paylaşılacaklarını açıklayan Bakan Albayrak , tohumdan sofraya kadar yerel zincir oluşturacakla-rını, ürün ve bölge bazında sözleşmeli tarımın yaygınlaşmasını sağlayacaklarını söyledi.

SERA A.Ş. KURULACAK

Seralarda özellikle mevsimsel dalgalanmalarını önlemek amacıyla Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklığıyla Sera A.Ş. adlı şirket kuracağını açıklayan Albayrak, “İlk etapta 2 bin hektarlık teknolojik sera inşa edilecek. Orta vadede 5 bin hektar uzun vadede örtü altı sebze üretiminin yüzde 25’inin üretimi burada yapılacak” dedi.

KONU TARTIŞILMALIDIR

TSO Başkanı Davut Çetin, Tarımda Milli Birlik Projesi’nin mayıs ayında altyapısının çıkacağını belirterek, “Plan dahilinde çalışmaları bile önemlidir. Üretici kooperatiflerinin daha faal olması lazım. Fakat sera şirketi ile çiftçi devletle rekabet eder hale gelir. Sonuçta devlet 1 liraya mal ettiği bir ürünü 50 kuruşa satabilir ama küçük üretici bunu yapamaz. Bu nedenle sektörle bu konunun tartışılması gerekmektedir. Seracılık alanında özel sektöre teşvik verilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: DEVLET, SERA, A.Ş., KURACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı