Haber Detayı
05 Eylül 2017 - Salı 10:44 Bu haber 1503 kez okundu
 
DOWDUPONT Birleşmesi Başarıyla Tamamlandı
DOWDUPONT; Tarım, Malzeme Bilimi ve Özel Ürünler sektörlerinde kurulması planlanan alanında lider, halka açık şirketlere doğru adım atıyor. Şirket oluşumlarının 18 ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
DOWDUPONT Birleşmesi Başarıyla Tamamlandı

DowDuPont™, (NYSE:DWDP) The Dow Chemical Company (Dow) ve E.I. du Pont de Nemours & Company (DuPont) arasında gerçekleşen eşitlerin birleşmesi işleminin, 31 Ağustos tarihinde yürürlüğe girmek üzere başarıyla tamamlandığını duyurdu. Birleşen kuruluş, “DowDuPont™” adı altında Tarım, Malzeme Bilimi ve Özel Ürünler olmak üzere üç bölüm hâlinde bir holding olarak faaliyetlerini sürdürecek.

 

DuPont ve Dow hisseleri, New York Borsası’nın (NYSE) 31 Ağustos 2017 tarihli kapanışıyla birlikte işlem görmeyi durdurdu. DowDuPont, Eylül başından itibaren New York Borsası’nda “DWDP” borsa takip ekranı simgesiyle işlem görmeye başladı. Birleşme anlaşması uyarınca, Dow hissedarlarının her bir Dow hissesine karşılık 1.00 hisse sabit değişim oranı aldığı; DuPont hissedarlarının ise her bir DuPont hissesine karşılık 1.282 hisse sabit değişim oranı aldığı belirtildi.

 

DowDuPont Yönetim Kurulu Başkanı Andrew Liveris yaptığı açıklamada “Birleşme, şirketlerimizin köklü tarihlerinde bir kilometre taşıdır,” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Söz konusu birleşmeyi tamamlamış olmaktan ve sektörde lider, bağımsız, halka açık üç şirket kurmak üzere adım atmaktan ötürü son derece büyük heyecan duymaktayız. Müşterek mirasımız ve kuvvetimiz etkileyici olmakla birlikte; bu birleşmenin gerçek kıymeti, içinde bulundukları sektörleri tanımlayacak ve tüm paydaşların yararına büyümenin itici gücü olacak, sektörlerinin dinamosu üç şirketin kurulmasında yatıyor. Ekiplerimiz bir yılı aşkın süredir bütünleşme planlaması üzerinde çalışıyor. Birleşme itibariyle de bu planların hayata geçirilmesi için, şirket oluşumlarını mümkün olduğunca hızlı tamamlamak adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

 

DowDuPont İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ed Breen, “Bu işlemin tamamlanması hissedarlar, müşteriler ve çalışanlar açısından, sürdürülebilir büyüme ve inovasyon üzerine inşa edilen bir gelecekle daha yüksek değer ve daha büyük fırsatları ortaya çıkarma yolunda atılmış kesin bir adımdır,” derken sözlerine şunları da ekledi: “DowDuPont, bilim ve inovasyona yeniden yatırım yapmak, müşterilerimizin devamlı değişen sorunlarını çözmek ve hissedarlarımıza uzun vadeli getiriler kazandırmak üzere daha iyi konumlanmış olacak üç güçlü şirket için bir sıçrama tahtasıdır. Birleşmenin tamamlanmasıyla birlikte, planlanan üç güçlü şirketin temelini oluşturacak organizasyon yapılarına son şeklini vermeye ve değer açığa çıkarmak üzere sinerjileri yakalamaya odaklanıyoruz. Ana hedefimiz, pazar görünürlüğü ve daha verimli Ar-Ge çalışmalarıyla, planlanan şirketlerin her birinin birer sektör lideri olarak başarıyla rekabet etmeleri için gereken donanıma sahip olmalarıdır.” 

 

 

 

Yönetim Kurulu ve İşleyişi Açıklandı

 

DowDuPont Yönetim Kurulu, daha önce DuPont Yönetim Kurulu’nda görev yapmış sekiz direktörle birlikte, öncesinde yine Dow Yönetim Kurulu’nda görev almış sekiz direktörün bir araya getirdiği 16 üyeden oluşuyor. Bu üyeler arasında bulunan iki lider direktör görevlerini ise Dow’un Lider Bağımsız Direktörü olarak görev yapmış Jeffrey Fettig ile DuPont’un Lider Bağımsız Direktörlüğü’nü üstlenmiş Alexander Cutler yürütecek. Andrew Liveris’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldığı açıklanırken, Ed Breen’in de Yönetim Kurulu’nda görev yapacağı belirtildi. Diğer Yönetim Kurulu üyeleri ise:

 

 

 • DuPont’tan:
  • Lamberto Andreotti, Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, Bristol-Myers Squibb Company
  • Robert A. Brown, Boston Üniversitesi Rektörü
  • Marillyn A. Hewson, Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO, Lockheed Martin Corporation
  • Lois D. Juliber, Eski Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Operasyon Direktörü, Colgate-Palmolive Company
  • Lee M. Thomas, Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, Rayonier Inc.
  • Patrick J. Ward, Finans Direktörü (CFO), Cummins, Inc.

 

DowDuPont Yönetim Kurulu tarafından, şirket bölünmelerine hazırlık sürecinde Tarım, Malzeme Bilimi (Dow) ve Özel Ürünler bölümlerinin her birinin kuruluşunu genel olarak denetlemekle görevli üç Danışma Komitesi kurulduğu belirtiliyor. Ayrıca, her bir Danışma Komitesi’nin, Tüzüklerde öngörülen kılavuz ilkeler uyarınca bir sermaye yapısı geliştireceği ve planlanan ilgili şirketin gelecekteki İcra Kurulu Başkanı’yla liderlik ekibini belirleyeceği aktarılıyor.

 

DowDuPont Çalışanları

 

Daha önce duyurulduğu üzere, DowDuPont’un her iki şirketin de güçlü yönlerini ve kabiliyetlerini yansıtan kendini kanıtlamış bir liderlik ekibi tarafından yönetilmesi planlanıyor. Söz konusu yöneticiler; Andrew Liveris ve Ed Breen ile beraber aşağıdaki gibidir;

 

 • Howard Ungerleider, Finans Direktörü (CFO)
 • Stacy Fox, Baş Hukuk Müşaviri ve Şirket Genel Sekreteri
 • Charles J. Kalil, Yönetim Kurulu Başkanı Özel Müşaviri, Malzeme Bilimi Bölümü Baş Hukuk Müşaviri
 • James C. Collins, Jr., Tarım Bölümü  Genel Müdürü (COO)
 • Jim Fitterling, Malzeme Bilimi Bölümü Genel Müdürü (COO)
 • Marc Doyle, Özel Ürünler Bölümü Genel Müdürü (COO)

 

 

Tüm Paydaşlar için Değer Ortaya Çıkarmak Amaçlanıyor

 

Dow ve DuPont’un birbirini son derece iyi tamamlayan portföylerini birleştirerek ardından planlanan sektör liderlerinin yaratılmasıyla, DowDuPont tüm paydaşları için değeri azami seviyeye çıkarmayı hedefliyor.  Gerçekleştirilen birleşme ile;

 

 • Paydaşların planlanan her bir şirketin daha güçlü, odaklı yatırım portföyünden ve önemli maliyet sinerjilerinden, ayrıca üç bağımsız şirkete bölünmenin ardından gelecek uzun vadeli büyüme ve yaratılan sürdürülebilir değerden fayda sağlaması bekleniyor. İşlemin yaklaşık 3 milyar ABD doları tutarında uzun vade projeksiyonlu maliyet sinerjileriyle beraber, yaklaşık 1 milyar ABD doları değerinde büyüme sinerjileriyle sonuçlanması öngörülüyor. Şirketin, birleşmenin tamamlanmasını takip eden ilk 24 ay içinde, maliyet sinerjilerinde yüzde 100 projeksiyona ulaşması bekleniyor.

 

 • Müşterilerin üstün çözümlerden ve genişleyen ürün gamından faydalanmasının yanı sıra; Dow ile DuPont’un birbirini tamamlayan kuvvetleri birleştirildiğinde, planlanan her bir şirketin, hızla değişen koşullara yenilikçi ürünler ve daha fazla seçenekle daha hızlı ve daha etkili yanıt verebileceği belirtiliyor.

 

 • Sürdürülebilir, uzun vadeli büyüme için kurulacak, yüksek odaklı ve rekabetçi sektör lideri işletmelerin çalışanlar için yeni fırsatlar yaratacağı düşünülüyor.   

 

Bölünme Süreci

 

Dow ve DuPont liderleri ve entegrasyon ekipleri, planlanan her bir şirketin ayrıntılı stratejisini destekleyecek, geleceğe uygun işletme modelleri ve organizasyon tasarımları geliştiriyor. Her bölümün ana şirketten bağımsız faaliyet göstermesine imkân tanıyan, kendine ait süreçleri, çalışanları, varlıkları, sistemleri ve lisansları olduğunda, DowDuPont bu bölümleri kendi tüzel kişilikleriyle ayakta durmaları için, Yönetim Kurulu onayına ve ilgili düzenleyici kuruluş onaylarına tabi olmak kaydıyla bölünmeyi planlıyor. Planlanan bölünmelerin ise 18 ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

 

Planlanan şirketler ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 

 • Kurulması planlanan Tarım Şirketi; DuPont Pioneer, DuPont Bitki Koruma ile Dow AgroSciences’ın güçlerini, dünyanın dört bir yanındaki çiftçilere üstün bir çözüm portföyüyle, daha fazla seçenekle ve alınan değere karşılık rekabetçi fiyatlarla daha iyi hizmet sunmak üzere birleştiren alanında lider bir şirket olarak faaliyet gösterecek. Birleşen kabiliyetler ve son derece verimli inovasyon gücü planlanan Tarım Şirketi’nin daha geniş bir ürün gamını pazara daha hızlı bir biçimde getirmesini sağlayarak, çiftçilere inovasyon getiren, verimliliklerini ve kârlılıklarını arttırmalarına yardımcı olan daha da iyi bir ortak olmasına olanak tanıması amaçlanıyor. Planlanan Tarım Şirketi’nin genel merkezi Wilmington, Delaware’de olacak, küresel iş merkezleri ise Johnston, Iowa ve Indianapolis, Indiana’da yer alacak.

 

 • İkinci şirket ise; aşağıda belirtilen mevcut Dow işletme segmentlerini içeren işletmelerden meydana gelen, Dow adını taşıyacak lider bir Malzeme Bilimi Şirketi olacak: Performans Plastikleri, Performans Malzemeleri & Kimyasalları, Altyapı Çözümleri ve Tüketici Çözümleri (Tüketici Bakımı ve Dow Otomotiv Sistemleri; Dow Elektronik Malzemelerinin Özel Ürünler Şirketine gitmesi planlanıyor), ile DuPont’un mevcut Performans Malzemeleri işletme segmentinden oluşuyor. Planlanan Malzeme Bilimi Şirketi’nin, yüksek büyüme kaydeden hedef pazarlardaki müşteriler için ambalaj, ulaştırma, altyapı ve tüketici bakımı dâhil olmak üzere gerçek anlamda farklı çözümleri olanaklı kılacak ölçek ve rekabet kapasitesiyle sektördeki en güçlü ve en geniş yelpazeye yayılan kimya ve polimer portföyünü sunması amaçlanıyor. Planlanan Malzeme Bilimi Şirketi’nin Genel Merkezi ise Midland, Michigan’da olacak.

 

 • Üçüncü şirket ise; DuPont Koruma Çözümleri, Sürdürülebilir Çözümler, Endüstriyel Biyo-bilimler ile hâlihazırda işlemin tamamlanması beklenmekle birlikte, FMC’nin Sağlık ve Beslenme iş kolunu da entegre edecek Beslenme ve Sağlık, ve de DuPont’un Elektronik & İletişim iş kolunu Dow’ın Elektronik Malzemeler iş birimiyle birleştiren Elektronik Teknolojiler dâhil güçlü, pazar lideri işletmelerden meydana gelecek lider bir Özel Ürünler Şirketi olacak. Planlanan Özel Ürünler Şirketi’nin, sektörleri ve günlük yaşamı dönüştüren son derece ayırt edilir ürünler ve çözümlerle teknoloji güdümlü nitelikli işletmelerden meydana gelen bir inovasyon lideri olması hedefleniyor. Şirketin genel merkezi ise Wilmington, Delaware’de olacak.

 

Söz konusu tüm bilgiler ışığında DowDuPont Yönetim Kurulu, mevcut işletme gerçeklerini değerlendirmek ve geçtiğimiz bir buçuk yılda edinilen bilgilere, sektör lideri şirketlerin planlanan kuruluşuna hazırlık sürecinde her türlü maddi değer arttırıcı fırsatı yakalamak amacıyla değer katmak için kapsamlı bir portföy revizyonu yürütecek.

 

Birleşme süresince; Klein and Company, Lazard and Morgan Stanley & Co. LLC’nin Dow’un mali müşavirliğini üstlenirken Weil, Gotshal & Manges LLP’in de hukuk müşavirliğini yaptığı belirtiliyor. Bunun yanı sıra; Evercore and Goldman, Sachs & Co.’nun işlem sürecinde DuPont’un mali müşavirliğini yaptığı; Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP’nin ise hukuk müşavirliğini üstlendiği aktarılıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DOWDUPONT, Birleşmesi, Başarıyla, Tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı