Haber Detayı
22 Kasım 2017 - Çarşamba 10:42 Bu haber 6500 kez okundu
 
Dünyanın En Ağır Motor Sporu: Traktörle Çekme Yarışları
Genellikle tarlalarda görmeye alışık olduğumuz çiftçilerin hizmetindeki traktörler özellikle Amerika’da amacının oldukça dışında da kullanılıyor. Traktörle çekme yarışlarında binlerce beygir gücündeki traktörler yarışıyor. Amaç; tonlarca ağırlıktaki römorkları bitiş noktasına kadar çekebilmek.
MEKANİZASYON Haberi
Dünyanın En Ağır Motor Sporu: Traktörle Çekme Yarışları

Merve ÖZTÜRK

 

Traktörle çekme yarışları, "dünyanın en ağır motor sporu" olarak biliniyor.

Traktör çekme yarışının temel fikri, yarış pistinde mümkün olduğunca ağır hatta tonlarca ağırlıkta bir römork (kızak) çekmek. Bu yarışta dünyadaki diğer her motor sporundan farklı olarak, hız ile değil, ağırlık ile kat edilen mesafeyle en güçlü olan belirleniyor.  En uzun mesafeyi sürdürebilen, yani yarışta kazanan kişi "Tam Çekme" yapmış oluyor. Çekme pisti genellikle minimum 10 metre genişliğinde oluyor.

Traktörle çekme, beygir gücü ve torku temel alan bir spor, bu da motorun mümkün olduğunca fazla güç üretmek için değiştirilmesi gerektiği anlamına geliyor.

 

Heyecan verici ve yüksek adrenalinli bu spor ucuz bir hobi değil. Düzgün bir motor başlangıçta yaklaşık 8 bin dolara, hatta bazen daha da fazlasına mal oluyor. Traktörlerde kullanılan dev lastiklerin de maliyeti 2 bin doları bulabiliyor. Traktörün modifiye edilmesi için minimum 10 bin dolara ihtiyaç duyuluyor.

Ancak başarının önemli anahtarlarından biri de operatörün bilgi birikimiyle ortaya çıkıyor. 

 

Kurallar

Çekici traktörler ortalama 100 metre uzunluğunda, kil kumuyla yüzeylendirilmiş pistte kızak çekiyor. Römork, çekme direncinin yarış boyunca artmasını sağlıyor. Çekilirken, römork üzerindeki ağırlık öne doğru hareket ediyor. Yarışta en başarılı olan, en uzun mesafeyi kat edebilen operatör.

Amaç, "Tam Çekme" yapmak; bu, 100 metreyi tamamlamak anlamına geliyor. Tam çekiş yapan birkaç yarışmacı varsa yeni bir yarış daha yapılıyor.

Yarıştaki traktörler sınıflandırılıyor. Ağırlık ve boyut kurallara uygun olduğu sürece traktörlerde her türlü motor kullanımı kabul edilebiliyor. Bir uçak, helikopter veya bir jet motoru traktöre monte edilebiliyor.

Super Stock standart tarım traktörleri için bir sınıf. Traktörün tabanı standart bir traktördür ve motor, vites kutusu ve arka aksın orijinal olması; ayrıca traktörün görünümünün seri üretim modeline benzer olması gerekiyor.

 

Ağırlık Sınıfları

Yarışlarda her sınıfta traktörler ağırlıklarına göre sınıflandırılıyor. Standart traktörler dört ağırlık sınıfına ayrılıyor; 3.500, 4.500, 6.000 ve 8.000 kilogram. Traktörler, her yarıştan önce sürücülerle birlikte tartılıyor.

 

Çekme Yarışlarının Tarihi

Tarım aletlerini atların çektiği 1800’lü yıllarda çiftçiler atlarının gücüyle övünürlerdi. Atlarının hep daha fazla saman ya da daha ağır yükleri çekebileceğini iddia ederlerdi. Çiftçiler, en güçlü atı seçmeye yönelik yarışmalarla birbirlerine meydan okuyorlardı.

Bir yarışta bir ahır kapısı söküldü ve yere konuldu. İnsanlar birer birer kapının üzerine çıktı, bir çiftçi de atını, ahır kapısını sürüklemesi için teşvik etti. En fazla insanı çeken at, en güçlü olarak değerlendirildi. Beygir gücü teriminin bu olaydan kaynaklandığı söylenirken, gerçekte bu terim James Watt tarafından ortaya atıldı.

İskoçyalı mühendis ve fizikçi James Watt, ürettiği buhar makinelerinin iş yapabilme yeteneklerini müşterilerinin kolayca mevcut sistemlerle karşılaştırabilmeleri amacı ile 1872 yılında "Beygir Gücü" kavramını kullandı. Watt, bir atın 12 fit yarıçaplı bir değirmen çarkını saatte 144 kez veya dakikada 2,4 kez çevirebildiği ve çarka uyguladığı kuvvetin 180 libre-kuvvet olduğunu öngördü ve bir formül ortaya attı.

 

 

Traktör yarışları için modifiye edilen traktörler de ekstra parçalar ve motorlarla donatılarak binlerce beygir gücüne ulaşıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünyanın, En, Ağır, Motor, Sporu:, Traktörle, Çekme, Yarışları,
Yorumlar
Haber Yazılımı