Haber Detayı
21 Ağustos 2017 - Pazartesi 15:47 Bu haber 5011 kez okundu
 
Dünyanın En Pahalı Meyveleri
Japonya’da meyve tezgahlarındaki fiyatlar bir kuyumcudan farksız. Cam vitrinlerdeki meyveler, hazine gibi sergileniyor. Bazı meyveler açık artırmada on binlerce dolara satılıyor. Meyve, Japonya’da lüks tüketim olarak gözüküyor; özel günlerde, doğum günlerinde değerli bir obje olarak hediye ediliyor.
MEYVECİLİK Haberi
Dünyanın En Pahalı Meyveleri

Özel Haber

Merve Öztürk

 

Bazı meyvelerin şekilleri bildiğimiz formlarının dışına çıkmaya başladı. Mesela karpuz için “yuvarlaktır” demek artık pek de doğru olmayabilir. Ya da manav tezgahında Buda şeklinde bir armut görürseniz şaşırmayın. Japon çiftçiler titizlikle, yoğun emek vererek, yıllarca farklı yöntemler deneyerek Japon toplumuna göre “mükemmel” olarak nitelendirilen meyveleri geliştiriyorlar.

 

Küp ve Kare Karpuzlar

Japonların küp şekilli karpuzları uzun süredir biliniyordu. Küp karpuzlara bir de kalp şeklindeki karpuzlar eklendi. Bu görüntüsü ilginç karpuzlar sadece Japon pazarlarında pahalıya satılmakla kalmıyor aynı zamanda Amerika'ya da ihraç ediliyor. Amerikalılar küp şeklindeki karpuzları yemek yerine mimari bir obje olarak evlerine yerleştiriyor.

 

Küp karpuzlar ilk kez 45 yıl önce üretildi. Bu alışılmışın dışındaki karpuzlara ilginin her geçen gün artmasıyla Japon çiftçiler de üretimi artırdı.

 

Küp karpuzlar olgunlaşmadan önce metal kutulara yerleştiriliyor, hasat öncesinde ise kutudan çıkarılıyor. Karpuzların tanesi Japonya’da 90 dolardan satılıyor. Japonya’nın girişimci çiftçileri arasında, kalp şeklinde karpuz üretenler de var. Sistem yine aynı, karpuz olgunlaşmadan önce kalp şeklinde bir kalıba konuyor. Kalp karpuzlar Japonya'daki marketlerde satılıyor.

 

 

Japonya’nın Gifu eyaletinde yetiştirilen bu tenis topu boyutundaki çileklerin ise her biri en 4 bin 500 dolara satılıyor. Çilekleri yetiştirmek 45 gün sürüyor ancak üreticisi yetiştirme yöntemi ile ilgili herhangi bir bilgi vermiyor.

Tenis topu büyüklüğündeki çilekler özel kutularda satılıyor

 

 

Bir Salkım Üzüm 9 Bin 700 Dolar

Japonların en pahalı meyveleri arasında yer alan Ruby Roman üzümlerinin fiyatı ise her yıl katlanarak artıyor. Bu üzümler Japon lüks meyve pazarındaki boşluğu doldurmak için yetiştirilmiş.Ruby Roman’ın yetiştiricisine göre bu üzümler yakut gibi gözüküyor ve bu kırmızı rengin elde edilmesi için özenli bir süreçten geçiriliyor.

Japonlar Ruby Roman üzümlerini yakut kadar değerli buluyor

 

İlk kez 2008 yılında piyasaya sürülen üzümlerin bir salkımı 880 dolardan satışa sunuluyordu ancak geçtiğimiz yıl Japonya'da bir süpermarketteki açık artırmada Ruby Roman’ın ilk hasat bir salkımına alıcı 9 bin 700 dolar ödedi.

 

Dünyanın en pahalı meyvesi Yubari Kral Kavunu çift olarak hediye ediliyor

 

Yeryüzünün en pahalı meyvesi ise Yubari Kral Kavunu; neredeyse bir araba fiyatına satılıyor. Çiftine 26 bin dolar ödenen bu kavun Japon geleneklerine göre çift olarak hediye ediliyor. Hokkaido adasının ürünü olan Yubari Kral Kavunu seralarda yetiştiriliyor. Tohumları ise 12 bin dolara satılıyor.

 

Neden bu kadar pahalı?

Birçok batı kültüründe meyveler içerdiği vitaminler nedeniyle besin değeri açısından değerlendirilirken, Japonlarda durum çok daha farklı. Bu toplumda meyveler manevi anlamda değer görüyor. Japonya’da Budist tapınaklarında ve sunaklarda tanrılara meyve armağan ediliyor. Bu nedenle yüksek kaliteli meyveler saygın bir simge olarak görülüyor.

Japonlar özel günlerde eşlerine, arkadaşlarına onun ne kadar özel biri olduğunu göstermek için bu pahalı meyvelerden hediye ediyor.

Süslü ahşap kutularda satılan meyveler, dünyanın en pahalı meyve pazarını oluşturuyor.

 

Tokyo’da meyve tezgahı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünyanın, En, Pahalı, Meyveleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı