Haber Detayı
30 Ocak 2019 - Çarşamba 13:07 Bu haber 4199 kez okundu
 
Dünyanın en pahalı zeytinyağı! Fiyatı dudak uçuklatıyor
TÜRKİYE’deki en yaşlı zeytin ağaçlarının bulunduğu Seferihisar’da dünyadaki tek zeytinyağı müzayedesi yapıldı. Teos Antik Kenti içerisindeki bin 800 yıllık ağacın zeytinlerinden elde edilen yağ ise açık artırma sonrasında yarım litresi 30 bin TL’ye alıcı buldu.
GÜNDEM Haberi
Dünyanın en pahalı zeytinyağı! Fiyatı dudak uçuklatıyor

Seferihisar Belediyesi üç yıl önce Türkiye’deki en iyi zeytin yörelerinden birisi durumundaki ilçede yaptığı araştırmalarda, 500 yaş ve üzerinde 200 zeytin ağacı tespit etti. Özel olarak bakımları yaptırılan ve alanında en iyi olan kişilerin topladığı bu zeytinlerden, Seferihisar Belediyesi Zeytinyağı Fabrikasında geleneksel sıkım yöntemleriyle yağ elde edildi. Bunun sonrasında ortaya çıkan tarih kokulu yağlar, ilçede devam eden Tarım Şenliği’ndeki müzayedeyle satıldı.

Müzayede Antik Kentte Yapıldı
Bu yıl üçüncüsü yapılan müzayede de antik kentin tiyatrosunda gerçekleştirildi. Ev sahipliğini Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yaptığı etkinliğe, Yunanistan Başkonsolosu Argyro Papoulia, Kültür Turizm eski Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan ile çok sayıda vatandaş katıldı. Müzayede öncesinde konuşan Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Üreticiyi, doğayla barışık bir tarımı desteklemeye gayret eden, buradan da aslında bizim ölçeğimizdeki kentlerde uygulanabilecek bir model ortaya koymaya çalışan belediyecilik anlayışımız var. Burada da onun bir örneğini sizlerle paylaşıyoruz.


Gerçekten mucize ağaçtan bahsediyoruz. Müzayedede rakam ne olursa olsun, zeytin ağacının değerini karşılayacak bir şey olmayacak. Bizim yapmaya çalıştığımız şey ise, zeytin ağacının farkındalığının ne kadar büyük ve güçlü olduğuna vurgu yapmaya çalışmak. Fatih Sultan Mehmet zamanından beri sadece zeytin ağaçları yaşadı" dedi. Elde edilen toplam 47 bin 750 TL gelir burs olarak dağıtılacağını da açıkladı.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünyanın en pahallı zeytinyağı, Seferihisar, 800 yıllık zeytin ağacı,
Yorumlar
Haber Yazılımı