Haber Detayı
31 Temmuz 2017 - Pazartesi 14:00 Bu haber 1100 kez okundu
 
"Ekonomi Bakanı'nın tarım umurunda değil"
TZOB Başkanı Bayraktar: Buğday üreticisi ne üretiyormuş, hangi koşullarda üretim yapıyormuş. Hiç umurunda değil. Büyükşehirler yaşanmaz hale geldi. Kırsalda müthiş göç var. Bunu görmüyor musunuz? Gözünüz kör mü sizin?
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 14 Mayıs 2017’de Ankara’da düzenledikleri mitingde, bütün mesajları verdiklerini, sorunları dile getirdiklerini, çözüm yollarını gösterdiklerini bildirerek, “bu ülkeyi doyuran, reel sektör olan tarımın ve çiftçimizin kıymeti anlaşılmıyor dedik. Görüyoruz ki mesajlarımız yeterince anlaşılmamış. Çiftçimiz, sorunların bir an önce çözülmesini istiyor. Uyarıyoruz… Kimse bizi tekrar meydanlara çıkmak zorunda bırakmasın” dedi.

Bayraktar, “Bu ülkeyi doyuran insanların kıymetini herkes bilmek zorundadır. Bu anlaşılıncaya kadar mücadelemiz devam edecek. Meydanlara çıkarız, herkesi uyarıyorum. Meydanlara bir çıkmaya başlarsak arka arkaya gelir. Kimse bizi durduramaz. Herkes aklını başına alsın” şeklinde konuştu.

Şemsi Bayraktar, Birlik Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Temmuz ayı üretici ve market fiyatlarındaki değişim ile başta buğdayda yaşanan sorunlar olmaz üzere tarımdaki gelişmeleri değerlendirdi.

 

-“Buğdayda çiftçimiz üst üste darbeler yemiştir”-

 

Konuşmasına buğdayda yaşanan sıkıntıları değerlendirmek başlayan Bayraktar, “dün de açıklama yaptım. Bu sene buğday üreticimiz artan üretime rağmen mağdur olmuştur. Çiftçimiz üst üste darbeler yemiştir” dedi. Hasat zamanında çıkarılan gümrük vergilerini düşüren yanlış kararnamenin, hatalar zincirinin ilk halkası olduğunu dile getiren Bayraktar, şunları söyledi:

“Bu kararname, buğday fiyatlarını düşürmüştür. 27 Haziran 2017’de yayınlanan kararnameden önce buğdayda tonu ekmeklikte 1000-1050 lira, makarnalıkta 1050-1150 lira olan fiyat, bazı bölgelerimizde ekmeklikte 800, makarnalıkta 900 liraya kadar gerilemiştir. Hatta Trakya bölgemizde 750 liraya kadar inmiştir.

Fiyatlar inmeye başladığında acilen Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) devreye girmesi ve fiyat istikrarını sağlaması gerekiyordu. TMO, devreye girmedi, 12 Temmuz 2017’ye kadar bekledi, müdahale fiyatını açıklamadı. Ofisin müdahale alım fiyatını açıklamada gecikmesi ve ton başına ekmeklikte 940 lira gibi üreticinin talebini karşılamaktan uzak bir fiyat vermesi hatalar zincirinin ikinci halkası olmuştur.

TMO, geçen yıl 910 lira olan fiyatı yüzde 3,3 artışla 940 liraya çıkarmış, makarnalıkta 1000 lira olan fiyatı da değiştirmemiştir.

Bütün bunların üzerine İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun Kayseri, Kırşehir, Çorum, Kars, Yozgat, Ağrı, Ardahan, Çankırı, Erzurum gibi bazı illerinde yüzde 10’dan, yüzde 80’lere varan oranlarda verim kaybına neden olan kuraklık da üreticimize ayrıca darbe vurmuştur. Buğdayda halen üretici fiyatı vasfına göre 830 liraya kadar düşmüş durumdadır.

Bu ortamda yapılması gereken, hasatta çıkardığı yanlış kararnameyle buğdayda fiyatların düşmesine neden olan hükümetimiz, kilogramda 5 kuruş olarak uygulanan primi artırarak hatasını telafi etmeli, üreticinin zararını gidermelidir. TMO da hızlı bir şekilde alım yapmalıdır. Çiftçimizi mağdur etmemelidir.”

 

-TMO ve ESK’ya ithalat yetkisi-

 

Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, sıfır gümrükle, TMO’ya 750 bin ton buğday ve mahlut, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır, 100 bin ton pirinç, Et ve Süt Kurumu'na, 500 bin canlı büyükbaş hayvan, 475 bin canlı küçükbaş hayvan, 75 bin ton lop et, 20 bin ton da karkas et ithalatı için yetki verildiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“TMO, bu yetkiyi, buğday, mahlut, arpada 31 Mayıs 2018, mısırda 31 Temmuz 2018, pirinçte 31 Ağustos 2018, ESK ise, karkas ette 31 Aralık 2017, lop et ve canlı büyükbaş, küçükbaş hayvan ithalatında 31 Aralık 2018 tarihine kadar bu yetkilerini kullanabilecekler. Et ve Süt Kurumu’na, 2017 yılı sonuna kadar da, 20 bin ton karkas et ithalatı için yetki verilmiştir.

Öncelikle hasadın devam ettiği, üreticinin fiyattan aşırı derecede mağduriyet yaşadığı, üretimin de geçen yılın 1,2 milyon ton üzerinde çıkacağının tahmin edildiği bu ortamda, böyle bir kararname çıkarılması, ithalat yapılmasa bile piyasayı yine psikolojik olarak etkileyecek ve fiyatları daha da düşürecektir.

 

-“Kararnamenin zamanlaması da yanlıştır”-

 

Kararnamenin zamanlaması da yanlıştır. TMO’ya 2015 ve 2016 yıllarında böyle bir buğday ithalatı yetkisi verilmemiştir. Ofis, 2012 yılında 1 milyon tonluk yetki almış ancak ihtiyaç görülmediği için kullanmamıştır. 2014 yılında verilen buğday ithalatı yetkisinin tarihi de 19 Nisan 2014’tür ve kararname hasattan yaklaşık bir ay önce çıkarılmıştır.

TMO, 2014 yılında verilen 4,2 milyon tonluk ithalat yetkisinin yarısı kullanılmıştır. Kararın üretici mağduriyetine yol açmamasını talep ediyoruz.”

 

-Mısır hasadı-

 

Sıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Çukurova’da mısır hasadının başladığını bildiren Bayraktar, “üreticilerimize bol ve bereketli bir hasat diliyorum. Yine bu ortamda TMO’ya 700 bin ton mısır ithalat yetkisi tanınmıştır. Buğdayda yaşananlar mısırda yaşanmasın. TMO, hızlı hareket etsin. Çiftçimizi mağdur etmeyecek bir müdahale alım fiyatını bir an önce açıklasın” dedi.

 

-“Fındık üreticisi mağdur edilmemeli”-

 

Karadeniz için çok önemli bir ürün olan fındıkta önümüzdeki günlerde hasada başlanacağını vurgulayan Bayraktar, “fındık ülkemize 2 milyar dolardan fazla döviz sağlamaktadır. TMO, Nisan ayında başladığı alımlara yeni sezonda da etkin olarak devam etmeli, fındık üreticisini mağdur etmemelidir” diye konuştu.

 

-“İthalata verilen 5 milyar dolar unutulmuş gibi görünüyor”-

 

ESK’ya verilen yetkiyi de doğru bulmadıklarını vurgulayan Bayraktar, şöyle dedi:

“2010-2016 yılları arasında ithalata 5 milyar dolardan fazla döviz ödediğimiz unutulmuş gibi görünüyor. 2008 yılında yaşanan süt krizinin ardından süt hayvanlarının kesime gitmesiyle oluşan et açığı, 2010 yılında başlayan canlı hayvan ve et ithalatıyla çözülememiştir. Üzücü bir şekilde yine aynı noktaya doğru gidilmektedir. Dünyanın hiçbir ülkesi ithalatla hayvancılıkta büyüme göstermemiştir. Etteki sorunun, düşük süt fiyatlarından, besilik ve yem maliyetlerinden kaynakladığı bilinmektedir. Bu sorunlar çözülmeden, çiğ süt fiyatları makul seviyelere getirilmeden, besilik ve yem maliyetleri düşürülmeden ithalat önlenemez. Et fiyatlarını düşürmenin yolu ithalat değil, daha fazla destek vererek üretimi artırmaktan, buna yönelik politikalar izlemekten geçer.”

 

-“Enflasyonda günah keçisi biz miyiz?”-

 

Bütün bu politikaların Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin kararları olduğunun söylendiğine dikkati çeken Bayraktar, şöyle devam etti:

“Gerekçe enflasyonla mücadele deniyor. Sanki, enflasyonun sorumlusu çiftçimizmiş gibi… Tüketicide Haziran ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 10,90’ı buluyor. Gıdanın enflasyondaki payı ne? Yüzde 3 civarında. Enflasyon denince hemen akla gıda geliyor. Gıdada enflasyonu sıfırladın diyelim, enflasyon sorunu ortadan mı kalkacak? Gıda dışında yüzde 8’e yakın bir enflasyon var. Enflasyonu oluşturan diğer unsurlara neden bakılmıyor? Çiftçiye cesaretiniz yetiyor da onlara yetmiyor mu? Neden sadece bizim üzerimize geliniyor? Günah keçisi biz miyiz? Bunu da herkesin görmesi gerekir.

 

-“Kimse bizi tekrar meydanlara çıkmak zorunda bırakmasın”-

 

14 Mayıs 2017’de Ankara Tandoğan’da düzenlediğimiz mitingde, bütün mesajlarımızı verdik, sorunları dile getirdik, çözüm yollarını gösterdik. Bu ülkeyi doyuran, reel sektör olan tarımın ve çiftçimizin kıymeti anlaşılmıyor dedik. Görüyoruz ki mesajlarımız yeterince anlaşılmamış. Çiftçimiz, sorunların bir an önce çözülmesini istiyor. Uyarıyoruz…Kimse bizi tekrar meydanlara çıkmak zorunda bırakmasın.”

 

-Market fiyatları-

 

Son bir aylık süreçte üretici market fiyatlarını da değerlendiren Bayraktar, şunları söyledi:

“Market fiyatlarında; Temmuz ayında, 6 üründe fiyat değişimi olmadığını, 14 üründe azalma, 16 üründe ise fiyat artışı meydana geldiğini görüyoruz. Havuç, pirinç, kuru kayısı, mısırözü yağı, maydanoz ve toz şeker fiyatında değişim görülmedi. Markette en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 38,75 ile karpuzda oldu. Karpuzdaki fiyat düşüşünü yüzde 13,23 ile elma, yüzde 9,34 ile dana eti, yüzde 8,18 ile fındık, yüzde 7,89 ile marul, yüzde 6,10 ile yeşil mercimek, yüzde 5,47 ile kırmızı mercimek, yüzde 4,75 ile kuzu eti, yüzde 3,49 ile tavuk eti, yüzde 3,39 ile patates, yüzde 2,94 ile şeftali, yüzde 2,58 ile kuru üzüm, yüzde 2,24 ile Antep fıstığı, yüzde 1,54 ile kuru soğan izledi.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 28,43 ile sivri biberde görüldü. Sivri biberdeki fiyat artışını yüzde 18,05 ile patlıcan, yüzde 17,69 ile domates, yüzde 14,78 ile yeşil fasulye, yüzde 13,09 ile yeşil soğan, yüzde 12,37 ile limon, yüzde 9,47 ile kabak, yüzde 8,57 ile salatalık, yüzde 8,10 ile yumurta, yüzde 7,26 ile kuru incir, yüzde 6,82 ile kuru fasulye, yüzde 4,57 ile nohut, yüzde 3,79 ile zeytinyağı, yüzde 1,92 ile çilek, yüzde 0,97 ile ayçiçeği yağı, yüzde 0,68 ile süt takip etti.

 

-Üretici fiyatları-

 

Üretici fiyatlarında son bir ayda; 11 üründe fiyat değişimi görülmezken, 6 üründe azalma, 15 üründe ise fiyat artışı tespit edildi. Elma, kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, pirinç, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, fındık, Antep fıstığı ve süt, fiyatları değişmeyen ürünler oldu. Üreticide fiyatı en fazla düşen ürün olan karpuzda düşüş oranı yüzde 51,85’i buldu. Karpuzdaki fiyat düşüşünü yüzde 26 ile havuç, yüzde 23,98 ile şeftali, yüzde 4,08 ile yumurta, yüzde 2,76 ile kuzu eti, yüzde 1,77 ile dana eti izledi.

Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 48,15 ile kabak, yüzde 46,79 ile patlıcan, yüzde 42,68 ile sivri biber, yüzde 41,61 ile yeşil fasulye, yüzde 19,51 ile salatalık, yüzde 14,20 ile maydanoz, yüzde 13,79 ile kuru soğan, yüzde 12,25 ile limon, yüzde 11,11 ile patates, yüzde 9,52 ile domates, yüzde 8,59 ile yeşil soğan, yüzde 5,77 ile çilek, yüzde 4,33 ile kırmızı mercimek, yüzde 3,37 ile marul, yüzde 3,17 ile zeytinyağı takip etti.

 

-Fiyat değişimlerinin nedenleri-

 

Son bir aylık dönemde üretici ve marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karpuz olurken, Fiyat artışı en fazla marketlerde sivri biber, üreticide ise kabakta görüldü.

Üreticide fiyatı artan ürünlere baktığımızda, kabak, patlıcan, sivri biber, yeşil fasulye, salatalık, domateste seraların bitmesi, tarla ürünlerinin de piyasaya yeni yeni arz edilemeye başlamasıyla birlikte ara bir dönem yaşanması etkili olduğunu görüyoruz.

Kuru soğan ve patateste de ara bir dönem yaşandı. Hatay’da hasadın sonuna gelinmesi, arzın erkenci çeşitlerden sağlanmasıyla birlikte fiyatlarda artış yaşandı. Zeytinyağında ise artan taleple birlikte bir miktar fiyat artışı oldu.

Üreticide fiyatı en fazla düşen ürün karpuz oldu.

Mevsim itibarıyla karpuzda hasat edilen ürün miktarındaki artışın yanı sıra artan sıcaklıklarla birlikte yaşanan kalite kaybına bağlı olarak fiyatlar düşüş meydana geldi.  Havuçta talepteki daralmayla birlikte fiyatlar düşerken, şeftalide hasat edilen ürün miktarındaki artış yüzünden fiyatlarda gerileme görüldü.”

 

-Üretici-market fiyat farkı-

  

Üretici ve market fiyatları arasındaki farka baktıklarında ise en fazla fiyat farkının yüzde 461,19 ile elmada görüldüğünü belirten Bayraktar, “elmadan sonra fiyat farkı sırasıyla kuru kayısıda yüzde 398,33, karpuzda yüzde 297,01, kuru incirde 278,85, sütte 251,40 oldu. Elma 5,6 kat, kuru kayısı 5 kat, karpuz 4 kat, kuru incir 3,8 kat, süt 3,5 kat fazlaya tüketiciye satılmaktadır. Bugün üreticide 67 kuruş olan elma markette 3 lira 76 kuruşa, 6 lira olan kuru kayısı 29 lira 90 kuruşa, 26 kuruş olan karpuz 1 lira 3 kuruşa, 6 lira 50 kuruş olan kuru incir 24 lira 63 kuruşa, 1 lira 7 kuruş olan süt 3 lira 76 kuruşa satılmaktadır” dedi.

Bayraktar, Haziran ayında üreticiden tüketiciye ulaşana kadar, üretici market fiyat farkının 33 ürün için ortalama yüzde 184,96’dan, Temmuz’da 32 ürün için yüzde 179,34’e inse de yüksek fiyat farkıyla ilgili sorunun devam ettiğini vurguladı.

 

-Doğal afetler-

 

Bir diğer sorunun ise sık sık yaşanan doğal afetler olduğuna dikkati çeken Bayraktar, şöyle konuştu:

“Sezonun başından beri kuraklık, sel, dolu, fırtına, hortum gibi doğal afetler bir türlü çiftçimizin peşini bırakmadı. Son aylarda Haziran ve Temmuz’da yaşanan sel ve dolu çiftçimizin ürününe büyük zarar verdi. Hasadın devam ettiği Temmuz’da aşırı yağış zararı artırdı. Temmuz ayında, Bursa Karacabey ve Mustafakemalpaşa, Çanakkale Bayramiç, Manisa Selendi’de yaşanan afetler nedeniyle başta salçalık domates olmak üzere, biber, salatalık, mısır, kavun, karpuz, tütün, elma, armut, nektarin ve şeftali ürünlerinde büyük zarar oluştu.

Edirne'de Bulgaristan sınırındaki Kapıkule Sınır Kapısı ve çevresinde etkili olan kısa süreli şiddetli rüzgar, sağanak yağış ve yaklaşık 10 dakika süren ceviz büyüklüğündeki dolu, Kapıkule Sınır Kapısı ve çevresindeki köylerde ayçiçeği tarlalarında hasara neden oldu.

Yaşanan dolu ve aşırı yağış Çanakkale ilinde en fazla Lapseki İlçesinde de dolu yağışı tarım alanlarında özellikle meyve bahçelerinde, özellikle şeftali ağaçlarında büyük zararlara, meyve dökümlerine yol açtı.

Diğer bir afet ise İzmir İli Bayındır İlçesinde 3 gün süren orman yangınıdır. Bayındır’da başlayan yangın, Turgutlu ve Ödemiş ilçelerine sıçradı. Odalarımızdan alınan bilgilere göre, yanan 500 hektarlık orman alanının yüzde 50’si orman ağaçlarından oluştu. Yanan alanın yüzde 30’u zeytin, yüzde 20’si ise kiraz, incir ağaçları ve bağ alanı... Yangında ayrıca, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar da telef oldu.

Bursa İnegöl’de de şiddetli rüzgar, bahçelere önemli hasar verdi.

En son Çanakkale’nin Ezine ilçesinde görülen 20 dakikalık dolu yağışı nedeniyle, mısır, karpuz, kavun ekili alanlar zarar görürken, zeytin, şeftali, elma ve erik ağaçlarında dal kırılmaları ve meyvelerde büyük hasar oldu. 

Hasar tespit çalışmaların tamamlanmasının ardından afetlerin ekonomik boyutunu daha net olarak göreceğiz.

 

-“Afetlerden zarar gören üreticilerimizin mağduriyeti giderilmelidir”-

 

Afetlerden zarar gören üreticilerimizin mağduriyeti giderilmelidir. 2016 yılında yapılan borç ertelemesi 2017 yılı için henüz çıkarılmamıştır.

2017 yılında yaşanan afetlerden zarar gören çiftçilerimizin her türlü vergi ve SGK prim borcu da en az bir yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmelidir.

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydına bakılmadan tüm çiftçilerimizin kamu bankalarına ve

Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçları faizsiz olarak ertelenmeli ve uzun vadeye yayılmalıdır.

Özel bankaların da bu kapsama alınması sağlanmalıdır.

Üreticilerimize faizsiz yeni uzun vadeli kredi imkanları sunulmalıdır.

Ayrıca acilen, üretimde kullanılan araç, gereç, tohum, fide gibi girdilerin temini için gerekli nakdi destek verilmelidir.

Doğal afetlerden zarar gören çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi ve uzun vadeye yayılması için Tarım Bakanlığına başvurduk. Süreci takip ediyoruz. Afetlerden zarar gören bütün çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

Kurban ayının yaklaşmaya başlamasıyla birlikte kurban fiyatlarının ne olacağı kamuoyunda çok merak edildiğini bildiren Bayraktar, “Kurban bayramına daha bir aydan fazla bir süre vardır. Hayvan pazarları henüz kurulmamıştır. Şu an hayvan fiyatlarıyla ilgili yapılacak bir açıklama yanıltıcı olacaktır. TZOB olarak bayrama yakın, gerçekleşmesi muhtemel fiyatları açıklayacağız. Böylece hem üreticiler hem de dini vecibelerini yerine getirecek vatandaşlarımız sağlıklı verilere ulaşmış olacaktır” dedi.

 

-Sorulara yanıtlar-

 

Bayraktar, basın toplantısında, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Bir basın mensubu “Gümrüksüz hayvan ithalatı olacağı için bu fiyatları düşürür mü, artırır mı ya da net bir fiyat söyleyebilir misiniz? Bu yönde bir tahmininiz var mı?” şeklindeki soru üzerine şunları söyledi:

“(TMO’ya ithalat yetkisi verilmesiyle ilgili) Bazı yıllarda bu kararname çıkmış ithalat yapılmamış, 2014 yılında kararname çıkmış, ithalatın yarısı yapılmış. 2015 ve 2016 yılında bir kararname çıkmadı. 2017 yılında bir kararname çıktı. Biz ithalat yapılmamasını arzu etmiyoruz. Bir de yapılan yanlış şu; hasat devam ederken kararname çıkarılmaz. Bu bir algı oluşturuyor. Eyvah ucuz mal gelecek ithal mal gelecek deniyor, tüccar çiftçiden mal almıyor. Sanayici de tüccardan mal almıyor. O zaman piyasa buğdayda olduğu gibi kilitleniyor. Mısır hasadı başladı. İthalat kararnamesi açıklanıyor. Zamanlama manidar. İnşallah bu mısır hasadını olumsuz etkilemez. TMO’nun mısırda müdahale alım fiyatını da bir an evvel açıklayıp, piyasaya hızlı bir şekilde girmesini de arzu ediyoruz. Piyasanın olumsuz etkilenmemesi açısından bu zorunludur. 

 

-“Çiftçi umurlarında değil”-

 

‘Enflasyonla mücadele edeceğiz’ diyorlar çiftçi umurlarında değil. ‘Enflasyonu biz aşağıya düşüreceğiz’ diyorlar. Tarım eski bakanı da bir açıklama yaptı; ‘Gıdanın enflasyona etkisi yüzde 2’ dedi. Şimdi hesapladık yüzde 3. Başka tarafta yüzde 8 var. Yani başka tarafın üzerine niçin gidilmiyor? O sektörlerden çekiniyorlar da tarım sektöründe çalışan insanlardan mı çekinmiyorlar? Günah keçisi biz değiliz onu açıkladık. Enflasyon etkileyen ulaştırma var. Diğer sektörlerin üzerine gidilsin. Yani tarım sektörünün enflasyona etkisi yüzde 3. Fazla değil. Ama bizi mağdur etmeye kimsenin hakkı yok. Biz mağdur ediliyoruz. Sektör mağdur ediliyor. Biz çiftçileri tarımda zor tutuyoruz. Bakın gençler gidiyor. Tarımda yaşlılar kadınlar kaldı. Kadın çiftçilerimizle üretim yapmaya çalışıyoruz. Bu sektör bir reel sektör. Sanayi gibi üretim yapan bir reel sektör. Kimse bunun farkında değil. Bu ülkede reel sektör olarak kabul edilen sanayiciye verilen kıymet reel sektör olan tarım sektörüne de tarım sektöründe çalışan çiftçilerimize de verilmiyor. Ben bunu Dünya Çiftçiler Günü’nde yaptığım mitingde ifade ettim. Bu ülkeyi doyuranlar maalesef kıymet görmüyor. Bunu üzülerek söylüyorum. Tekrar meydanlara çıkarız. Herkesi uyarıyorum. Bu ülkeyi doyuran insanların kıymetini herkes bilmek zorunda. Bu anlaşılıncaya kadar mücadelemiz devam edecek. Bu ülkenin gıda güvencesi tehdit altında. İthalatla bu ülkeyi doyurmak mümkün değil. Bir taraftan 80 milyonluk nüfusu, bir taraftan 40 milyon turisti doyuracaksınız. 5 milyon sığınmacı ve yabancı var. Bunları doyuracaksınız. Bunları bu ülke çiftçisi doyuruyor günah değil mi bu insanlara?

Ve bu ülkede ekilen topraklarının yüzde 70’inde tahıl, yarısında buğday ekiliyor. Buğday bu kadar önemli bir ürün. Bu ürünü üreten çiftçiyi, üretim yapan insanları mağdur etmeye kimsenin hakkı yok. Böyle yanlış kararnameleri çıkarıyorlar insanları mağdur ediyorlar. Tepki koyunca da ‘niye tepki konuldu’ deniyor. Koyacağız benim görevim bu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin görevi bu gibi şeylere tepki koymak. Meydanlara çıkarız, herkesi uyarıyorum. Meydanlara bir çıkmaya başlarsak arka arkaya gelir. Kimse bizi durduramaz. Herkes aklını başına alsın.

Ekonomi Bakanı enflasyonu düşüreceğim diye her alana dalıyor. Onun yönlendirmesiyle de oldu bunlar. Bunu da biliyorum. Yeni Tarım Bakanımızın da çok dikkatli olması lazım. Ekonomi Bakanının tarım, tarım sektöründeki üretim umurunda değil. Burada dikkatli olması gereken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanıdır. Bu gibi kararnamelere imza koymasın. Hiç umurunda değil adamın. Buğday üreticisi ne üretiyormuş, hangi koşullarda üretim yapıyormuş. Büyükşehirler yaşanmaz hale geldi. Güvenlik sorunu var. Kırsalda müthiş göç var. Bunu görmüyor musunuz? Gözünüz kör mü sizin?”

Bir basın mensubunun, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile görüşme yapıp yapmadıklarını, prim artışı ve diğer konuları dile getirip getirmediklerini sorması üzerine Bayraktar, “bu hafta bir görüşmemiz olacak. Bunları tabii kendilerine anlatacağız. Kendisine bir rapor sunacağım. Tarım sektörüyle alakalı tarım bakanımıza geniş kapsamlı bir rapor sunacağım” dedi.

Bir soru üzerine, ithalat yetkisi verilse bile ithalat yapılmasını istemediklerini bildiren Bayraktar, şunları söyledi:

“İthalat yapılmayabilir ama kararın çıkması yetiyor. Öyle bir algı oluşuyor ki ithalat yapılacakmış, mal hemen içeriye girecekmiş gibi bir algı oluşuyor. Yani bu algıyı oluşturmama adına hasat zamanlarında kararname yayınlanmaz. Fevkalade yanlış. Üreticiye darbe vuran bir kararname bunlar.

Zaten ithal mal girerse fiyatları olumsuz etkiliyor zaten. Mal girmediği halde siz böyle bir kararname çıkarırsanız gümrükleri düşürüyorum derseniz o zaman piyasadaki algı şu olur: Her an dışarıdan ucuz mal gelebilir. Bu algı yetiyor zaten. Malın gelmesine gerek yok. O zaman tüccar kardeşim dışarıdan ucuz mal gelecek diyor piyasaya girmiyor. Sanayici de tüccardan mal almıyor. Dolayısıyla piyasa kitleniyor. Olan kime oluyor? Üreticiye oluyor. Üretime oluyor. Çiftçi buğday üretiminden kaçarsa ne yapacağız biz. Bu fiyatları takviye edemezsek buğday üretiminden kaçacak. Türkiye’nin her sene 20-22 milyon ton buğday üretmesi lazım kimle nasıl üreteceğiz buğdayı. Rusya’nın, Ukrayna’nın kapısına gideceğiz. Ondan sonra dünya fiyatları da şişiyor. İşte et ithalatı. Dünya fiyatları bir an şişiyoruz et ithalatı yaparak. Kendi üreticisini besleyemeyen hükümetler başka ülkelerin çiftçisini besler. Onları finanse eder. Üretimi artırmanın yolu bellidir. Desteklersiniz üreticiyi üretimi artırırsınız. Et ithalatı da yapmazsınız buğday ithalatı da yapmazsınız. Bunun yolu gayet net.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Seçilmiş ürünlerde 28 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla ortalama üretici, hal, pazar ve market fiyatları ve fiyat farkları:

 

Ürünler

Üretici

Hal

Pazar

Market

Hal/ Üretici

Pazar/ Üretici

Market/ Üretici

Fiyatı (TL/Kg)

Fiyatı (TL/Kg)

Fiyatı (TL/Kg)

Fiyatı (TL/Kg)

Fiyat Farkı (Yüzde)

Fiyat Farkı (Yüzde)

Fiyat Farkı (Yüzde)

Elma

0,67

2,38

2,70

3,76

254,48

302,99

461,19

Kuru kayısı

6,00

-

25,00

29,90

-

316,67

398,33

Karpuz

0,26

0,48

0,96

1,03

84,62

267,95

297,01

Kuru incir

6,50

-

25,00

24,63

-

284,62

278,85

Süt (litre)

1,07

-

-

3,76

-

-

251,40

Salatalık

0,70

0,96

1,46

2,35

37,47

109,19

236,71

Kuru üzüm

3,75

-

12,00

12,60

-

220,00

235,91

Havuç

0,74

1,33

1,78

2,42

80,18

140,54

226,73

Maydanoz (adet)

0,34

0,45

0,88

1,10

34,33

161,19

228,36

Kırmızı mercimek

2,17

3,4

6,67

6,79

56,68

207,22

212,96

Marul (adet)

0,67

1,01

1,58

1,99

52,26

136,84

198,50

Kabak

0,80

1,18

1,50

2,30

47,50

87,50

187,50

Şeftali

1,30

2,50

2,88

3,63

92,31

121,79

179,23

Limon

2,25

3,40

4,63

6,14

51,45

106,01

173,35

Domates

0,97

1,26

1,75

2,64

29,46

80,04

172,09

Fındık (iç)

19,00

-

47,50

48,63

-

150,00

155,92

Sivri biber

1,25

2,25

2,71

3,12

79,71

116,45

148,94

Yeşil soğan (kg)

1,39

2,15

2,83

3,37

54,68

103,84

142,45

Patlıcan

0,80

1,32

1,62

2,26

65,00

102,08

182,42

Yeşil mercimek

3,48

4,2

7,33

8,40

20,69

110,73

141,32

Pirinç

2,40

3,4

5,17

5,77

41,67

115,28

140,42

Patates

0,67

1,07

1,28

1,57

60,50

91,25

134,92

Kuru fasulye

4,08

5,25

8,00

9,39

28,68

96,08

130,23

Antep fıstığı

25,50

-

55,00

58,19

-

115,69

128,19

Yeşil fasulye

2,40

3,54

3,90

5,32

47,69

62,64

121,78

Nohut

4,79

8

10,67

10,38

67,01

122,69

116,76

Zeytinyağı

13,00

-

-

27,42

-

-

110,90

Yumurta

0,19

-

0,50

0,38

-

165,96

101,24

Kuru soğan

0,83

1,25

1,18

1,55

51,52

43,43

88,08

Çilek

2,75

3,85

4,17

4,42

40,00

51,52

60,61

Dana eti

27,73

-

-

42,29

-

-

52,50

Kuzu eti

34,88

-

-

50,23

-

-

44,00

Mısırözü yağı

-

-

-

8,37

-

-

-

Ayçiçeği yağı

-

-

-

7,79

-

-

-

Toz şeker

-

-

-

4,19

-

-

-

Tavuk eti

-

-

-

8,48

-

-

-

 

Not: Hal, pazar ve market verileri Ankara, İzmir, İstanbul, Mersin, Antalya ve Bursaillerinden derlenen ortalama fiyatlardır. Üretici fiyatları ise ürünlere göre önemli üretim merkezlerinden derlenmektedir. Pirinç (Osmancık), kuru fasulye, nohut, kırmızı ve yeşil mercimek için belirtilen hal fiyatları toptan satış fiyatlarıdır. Dana eti, kuzu eti, Antep fıstığı ve fındık fiyatı serbest piyasa fiyatıdır.

 

 

Seçilmiş ürünlerde market fiyatlarındaki aylık fiyatlar ve değişim oranları:

 

Market

28 Haziran 2017

28 Temmuz 2017

28 Temmuz 2017/

28 Haziran 2017

Ürünler

Ay Sonu Market Fiyatı (TL/Kg)

Ay Sonu Market Fiyatı (TL/Kg)

Değişim (Yüzde)

Sivri Biber

2,43

3,12

28,43

Patlıcan

1,91

2,26

18,05

Domates

2,25

2,64

17,69

Yeşil fasulye

4,63

5,32

14,78

Yeşil soğan (kg)

2,98

3,37

13,09

Limon

5,46

6,14

12,37

Kabak

2,10

2,30

9,47

Salatalık

2,16

2,35

8,57

Yumurta

0,35

0,38

8,10

Kuru incir

22,96

24,63

7,26

Kuru fasulye

8,79

9,39

6,82

Nohut

9,93

10,38

4,57

Zeytinyağı

26,42

27,42

3,79

Çilek

4,33

4,42

1,92

Ayçiçek yağı

7,72

7,79

0,97

Süt (litre)

3,73

3,76

0,68

Havuç

2,42

2,42

0,00

Pirinç

5,77

5,77

0,00

Kuru kayısı

29,90

29,90

0,00

Mısırözü yağı

8,37

8,37

0,00

Maydanoz (adet)

1,10

1,10

0,00

Toz şeker

4,19

4,19

0,00

Kuru soğan

1,58

1,55

-1,54

Antep fıstığı

59,52

58,19

-2,24

Kuru üzüm

12,93

12,60

-2,58

Şeftali

3,74

3,63

-2,94

Patates

1,74

1,68

-3,39

Tavuk eti

8,78

8,48

-3,49

Kuzu eti

52,73

50,23

-4,75

Kırmızı mercimek

7,18

6,79

-5,47

Yeşil mercimek

8,94

8,40

-6,10

Marul (adet)

2,16

1,99

-7,89

Fındık (iç)

52,96

48,63

-8,18

Dana eti

46,65

42,29

-9,34

Elma

4,33

3,76

-13,23

Karpuz

1,69

1,03

-38,75

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seçilmiş ürünlerde üretici fiyatlarındaki aylık fiyatlar ve değişim oranları:

 

Üretici

28 Haziran 2017

28 Temmuz 2017

28 Temmuz 2017/

28 Haziran 2017

Ürünler

Ay Sonu Üretici Fiyatı (TL/Kg)

Ay Sonu Üretici Fiyatı (TL/Kg)

Değişim (Yüzde)

Kabak

0,54

0,80

48,15

Patlıcan

0,55

0,80

46,79

Sivri Biber

0,88

1,25

42,68

Yeşil fasulye

1,69

2,40

41,61

Salatalık

0,58

0,70

19,51

Maydanoz (adet)

0,29

0,34

14,20

Kuru soğan

0,73

0,83

13,79

Limon

2,00

2,25

12,25

Patates

0,60

0,67

11,11

Domates

0,89

0,97

9,52

Yeşil soğan (kg)

1,28

1,39

8,59

Çilek

2,60

2,75

5,77

Kırmızı mercimek

2,08

2,17

4,33

Marul (adet)

0,64

0,67

3,37

Zeytinyağı

12,60

13,00

3,17

Elma

0,67

0,67

0,00

Kuru fasulye

4,08

4,08

0,00

Nohut

4,79

4,79

0,00

Yeşil mercimek

3,48

3,48

0,00

Pirinç

2,40

2,40

0,00

Kuru kayısı

6,00

6,00

0,00

Kuru üzüm

3,75

3,75

0,00

Kuru incir

6,50

6,50

0,00

Fındık (iç)

19,00

19,00

0,00

Antep fıstığı

25,50

25,50

0,00

Süt (litre)

1,07

1,07

0,00

Dana eti

28,23

27,73

-1,77

Kuzu eti

35,87

34,88

-2,76

Yumurta

0,20

0,19

-4,08

Şeftali

1,71

1,30

-23,98

Havuç

1,00

0,74

-26,00

Karpuz

0,54

0,26

-51,85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Ekonomi, Bakanı'nın, tarım, umurunda, , değil",
Yorumlar
Haber Yazılımı