Haber Detayı
22 Mayıs 2017 - Pazartesi 09:45 Bu haber 844 kez okundu
 
Erzincan’da Dolu, Tarım Ürünlerine Zarar Verdi
Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde aralıklarla devam eden sağanağın ardından, etkili olan dolu, tarım ürünlerine zarar verdi.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Erzincan’da Dolu, Tarım Ürünlerine Zarar Verdi

Üzümlü ilçesinde etkisini gösteren sağanağın ardından, Bayırbağ,  Karakaya, Göller, Demirpınar ve bazı köylerde dolu yağışı etkili oldu. Bazı  bölgelerde ceviz tanesi büyüklüğünde yağan dolu nedeniyle, bölgede bulunan tarım  ürünleri, ev çatıları, güneş enerjisi panelleri ve araçlar zarar gördü.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dilek Özgül, beraberindeki  ziraat mühendisleri ile zarar tespit çalışması yaptı. Tarla ve bağlarda  incelemelerde bulunan Özgül, çiftçiler ile görüşerek, bilgi aldı.

 

Karakaya Köyü Muhtarı Salim Aksu yaptığı açıklamada,  dolu sonrası köyde zarar tespit çalışması yapıldığını belirterek, "Yağan dolu  cevizden daha büyük diyebiliriz. Birer saat aralıklarla devamlı yağdı. Karakaya  Köyü olarak büyük bir zararımız var. Çiftçilerimizin ürünleri, güneş enerjileri,  çatıları zarar gördü. Devletimiz zararı olan vatandaşımıza yardımcı olursa iyi  olur. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri gelip zarar tespiti yaptı. AFAD Müdürlüğü’de  aradı gelip, onlarda zarar tespiti yapacaklar." diye konuştu.

 

Bayırbağ Köyü Muhtarı Yaşar Eser de dolu nedeniyle tarım ürünlerinin  büyük oranda zarar gördüğünü vurgulayarak, "Dün akşam başlayan yağmur ardından  doluya çevirdi. Dolu sonucu köyümüzün tarım ürünlerinde yüzde 70 zarar var.  Meyvelerimizin tümünde zarar var. Çiftçilerimiz için devletten yardım bekliyoruz.  İnşallah yardım edilir. Bizde bu zarardan kurtuluruz." dedi.

Çiftçilerden Lokman Toprak da tarım ürünlerinin dolu nedeniyle zarar  gördüğünü ve mağdur olduklarını aktardı.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Erzincan’da, Dolu,, Tarım, Ürünlerine, Zarar, Verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı