Haber Detayı
11 Aralık 2017 - Pazartesi 12:06 Bu haber 1580 kez okundu
 
Fakıbaba: Türkiye tarımda önemli bir seviyeye ulaştı
Tarım sektörünün daha da büyümesi ve gelişmesi için çalışmalarımız devam edecek.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Fakıbaba: Türkiye tarımda önemli bir seviyeye ulaştı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, TÜİK tarafından açıklanan üçüncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) rakamlarıyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yaptı:

 

 "2017 yılında bir önceki yılın aynı dönemlerine göre; 1. çeyrekte % 3,1, 2. çeyrekte % 4,8 büyüyen tarım sektörü, bugün TÜİK tarafından açıklanan 3. çeyrek verilerine göre % 2,8 büyüme gösterdi.

 

Böylece 2017 yılı ilk 9 aylık verilere göre % 3,3 büyüme gösteren tarım sektörü, Türkiye'nin toplam büyümesine yine katkı sağlamış oldu.

 

Son 14 yılın 12'sinde büyüme gösteren tarım sektörü sürdürülebilir büyüme ve gelişme sürecine devam ediyor.

 

Sektörün son 14 yıldaki büyüme trendinde, özelikle tarımsal alt yapının güçlendirilmesine yönelik yatırımlar, üretim kapasitesi ve teknoloji kullanımındaki gelişmelerin etkili olduğunu görüyoruz. Özellikle Hükümetlerimiz döneminde sektördeki yapısal sorunların çözümü, üretici gelirlerinin yükseltilmesi ve kırsal alanların kalkındırılması amacıyla birçok projeyi hayata geçirdik. Bu projeler ve destekler, tarımsal üretimde yeterliliğimizin güçlenmesine ve tarımsal hasılamızın artmasına önemli katkılar sağladı.

 

Tarımsal Gayrisafi Hasılamız ise 2017 ilk 9 aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 14 artarak 137 milyar TL olarak gerçekleşti.

 

Tarımsal büyüme ve hasıladaki gelişmeler ile ülkemiz Avrupa'da ve dünyada önemli bir seviyeye ulaşmıştır. Tarımsal hâsıla olarak Fransa, İtalya ve İspanya'nın arkasından Avrupa'da 4. sırada iken, 2005 yılından itibaren 1. sıradaki yerimizi koruyoruz.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak, tarım sektörünün daha da büyümesi ve gelişmesi için, başta üreticilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmalarımız aralıksız devam edecektir."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fakıbaba:, Türkiye, tarımda, önemli, bir, seviyeye, ulaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı