Haber Detayı
24 Mart 2017 - Cuma 08:12 Bu haber 1038 kez okundu
 
GDO Ekmekte Değil Katkı Maddesinde
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, "ekmekte GDO" iddialarına ilişkin, "Adana’da ekmekte herhangi bir GDO tespit edilmemiştir." dedi.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
GDO Ekmekte Değil Katkı Maddesinde

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) bir şekilde ürüne müdahale olduğunu söyledi. GDO'lu ürünlerin insan sağlığına ilişkin olumlu veya olumsuz net verilere dayalı etkilerinin tespit edilemediğini aktaran Çelik, verim artışına yönelik etkilerinin olabileceğini belirtti.

Çelik, "Ekmekte GDO" iddiaları üzerine birçok fırından örnekler aldıklarını söyledi. Katkı maddeleri üreten firmalardan da örnekler aldıklarını belirterek, "Yaptığımız tahliller ve analizleri paylaşmak istiyorum; Adana'da ekmekte herhangi bir GDO tespit edilmemiştir." dedi. Geçmişte ve son dönemde yapılan incelemelerde de ekmekte GDO tespit edilmediğini vurgulayan Çelik, "Katkı maddesi üreten 5 firma var. Onlarla ilgili de gerekli incelemeyi yaptık. Onlardan da 4 firmada GDO söz konusu değildir. Katkı maddesi üretmek serbest ama GDO'suz olması kaydıyla üretebilirsiniz. Bu çerçevede yaptığımız son incelemede 5 firmanın 4'ünde rastlanmamıştır. Bahse konu bir firmayla ilgili GDO tespiti yapılmıştır, gerekli adli işlemlerde yapılmıştır. Vatandaşlarımız bu konuda emin ve rahat olmalarını rica ediyorum." ifadelerini kullandı.

Denetimlerde uygunsuz ürünlerin ifşa edildiğini hatırlatan Çelik, bundan sonra da GDO'yu ürün kullanan firmaların ifşasının da söz konusu olacağını belirtti.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: GDO, Ekmekte, Değil, Katkı, Maddesinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı