Haber Detayı
14 Mart 2017 - Salı 15:52 Bu haber 1635 kez okundu
 
Genç Çiftçilerin Yüzü Devlet Desteğiyle Güldü
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2016 yılında başlatılan "Genç Çiftçi Projesi", kırsalda yaşayan genç çiftçilerin yüzünü güldürdü.
HAYVANCILIK Haberi
Genç Çiftçilerin Yüzü Devlet Desteğiyle Güldü

Tarımla uğraşan nüfusun gençleşmesi, tarım alanında istihdamın artırılması ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında hayata geçirilen "Genç Çiftçi Projesi"ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, 18-40 yaş arası genç çiftçileri kapsayan hibe desteği büyükbaş ve küçükbaş hayvan, arıcılık, kanatlı hayvan, ipek böceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği alanlarında geçerli oldu. 

Proje kapsamında Ordu'da, verilen 30 bin liralık hibe (karşılıksız) desteği ile 122 genç çiftçiye her bir işletmeye 6’şar adet olmak üzere toplam 732 büyükbaş hayvan, 47 genç çiftçiye her bir işletmeye 40’ar adet olmak üzere toplam bin 880 küçükbaş hayvan, 29 genç çiftçiye her bir işletmeye 40’ar adet olmak üzere toplam bin 160 arılı kovan ve ekipmanları ile 7 genç çiftçiye 500’er adet kanatlı hayvan temin edildi ayrıca 11 işletme de bitkisel üretim projeleri uygulandı. 

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, yaptığı açıklamada, Ordu'da Genç Çiftçi Projesine 3 bin 548 başvuru olduğunu, başvuruların arasında 3 bin 83'ünün uygun görülerek değerlendirmeye alındığı, daha sonra ise değerlendirme sonrasında 216 çiftçinin hayvansal, bitkisel üretim ve diğer konularda desteklenmesinin uygun görüldüğünü aktardı. 

Genç çiftçilere toplam 6,5 milyon lira hibe edildiği bilgisini veren Yılmaz, projeden yararlanan çiftçilerin hallerinden gayet memnun olduğunu belirterek, "Özellikle bölgemizde fındık tarımının ardından hayvancılık çok önem arz ediyordu. Çünkü ilimizde son derece uygun mera alanları var. Bu mera alanlarını en iyi şekilde değerlendirebilmemiz için hayvancılığında desteklenmesini son derece önemsedik." dedi.

 

Proje gençleri köyüne döndürdü

 

Projenin en büyük amaçlarından bir tanesinin de kırsaldan büyük şehirlere göçü önlemek olduğuna işaret eden Yılmaz, "Çünkü kırsaldan büyük şehirlere göç eden ve büyük şehrin bir bin çeşit sıkıntılarıyla karşılaşarak yaşamlarını sürdürmeye çalışan gençlerin tekrar köylerine dönmesi bizim için son derece önemli. Projenin hedeflerinden birisi de gençlerin köylerine dönerek hayvancılık, bitkisel üretim yapmaları veya tarımsal üretime katkı sunmaları." değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, proje sayesinde büyük şehirlerden köylerine dönme imkanı bulan onlarca, yüzlerce çiftçi olduğunu, genç nüfusun köylerine dönmesiyle birlikte tarımda ve hayvancılıkta çok ciddi canlılık ve hareketlilik beklediklerini söyledi.

 

Projeden hibe alanlar memnun 

 

Öte yandan başvurusu kabul edilerek 6 adet büyükbaş damızlık dişi hayvan alan ve Ordu'nun Altınordu ilçesi Çavuşlar Mahallesinde ikamet eden Zehra Öztürk, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Ordu'da böyle bir projenin olduğunu öğrendik. Hemen eşimle birlikte Tarım İl Müdürlüğüne başvuruda bulunduk. Kısa sürede başvurumuz onaylandı. Şu anda 6 adet damızlık dişi hayvanın bakımını sürdürüyorum. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bunların hepsi süt vermeye başlayacak. İnşallah ondan sonra aile bütçemize katkı sağlayacağız." dedi. 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Genç, Çiftçilerin, Yüzü, Devlet, Desteğiyle, Güldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı