Haber Detayı
26 Şubat 2019 - Salı 10:48 Bu haber 1101 kez okundu
 
Giresun’da Kokulu Üzüm Fidanı Dağıtıldı
Giresun’da Yerel Çeşitlerin Gen Kaynaklarının Korunması Amacıyla Kokulu Üzüm Fidanı Dağıtıldı
GÜNDEM Haberi
Giresun’da Kokulu Üzüm Fidanı Dağıtıldı

Giresun’un yöresel çeşitlerinden olan kokulu üzümün gen kaynaklarının korunması amacıyla  çiftçilere fidan dağıtımı çalışmaları  hakkında İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın şu bilgileri vermiştir:

“İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülen, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen, Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında; yöresel çeşitlerimizden kokulu üzümünün bölgemizde devamlılığının sağlanması ve gen kaynağının korunması amacıyla geleneksel yetiştiriciliği yapılan bölgelerimizde 1.000 (bin) adet fidan dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Bölgemizde yapılan kokulu üzüm yetiştiriciliği, çoğunlukla fındık bahçeleri içerisinde genellikle kızılağaç gibi yüksek ağaçlara sarılı olarak düzensiz şekilde yapılmaktadır. Elde edilen üzümler taze olarak tüketimi yanında pekmez ve şıra yapımında kullanılmaktadır. Bu üzümden yapılan pekmezler ve şıralar yöresel pazarlarda oldukça rağbet görmektedir. Kokulu üzümün sağlık yönünden çeşitli faydaları da  bilimsel çalışmalarla  ortaya konulmuştur. Buna karşın son yıllarda özellikle fındık bahçelerinde bulunan asma sarılı ağaçların ve üzüm asmalarının ekonomik ömrünü tamamlaması veya kesilmesi ile yöremize özgü olan kokulu üzüm asmalarının sayısı giderek azalmaktadır.

Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalarda elde edilen suda çözülebilir kuru madde miktarı yüksek, meyveleri iri, yüksek kaliteli ve verimli üzüm fidanlarının dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Proje ile birlikte kokulu üzümün ağaçlara sarılmadan telli terbiye ve pergola sistemlerinde tekniklerine uygun olarak yetiştirilmesi konusunda eğitim verilerek daha az masraf ve emek harcanarak verimli ve kaliteli ürün elde edilmesi hedeflenmiştir.

Proje kapsamında dağıtılan fidanlar ile bölgemizde yetiştiriciliği giderek azalmakta olan yerel çeşitlerimizden kokulu üzümün gen kaynaklarının korunması sağlanacaktır. Yöresel pazarlarda rağbet gören kokulu üzümden elde edilen pekmez ve şıra üretimi artırılarak, Giresunlu çiftçilerimizin gelir kaynakları çeşitlendirilecektir.”

 

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Kaynak: Editör:
Etiketler: Giresun’da, Kokulu, Üzüm, Fidanı, Dağıtıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı