Haber Detayı
03 Mart 2017 - Cuma 08:09 Bu haber 1730 kez okundu
 
Giresunlu Kadınlar Devlet Desteğiyle Besiciliğe Atıldı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Genç Çiftçi Hibe Programı kapsamında Giresun'da destek alan iki kadın, hayvanlarının sayısını artırarak aile bütçesine daha fazla katkı sunmayı hedefliyor.
HAYVANCILIK Haberi
Giresunlu Kadınlar Devlet Desteğiyle Besiciliğe Atıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Genç Çiftçi Hibe Programı kapsamında Giresun'da destek alan iki kadın, hayvanların sayısını artırarak aile bütçesine daha fazla katkı sağlamayı amaçlıyor.

İl merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Okçu köyünde yaşayan 24 yaşındaki Naciye Tubadan ve 33 yaşındaki Emine Katırcı, Genç Çiftçi Projesi'ne başvurarak, 30 bin lira değerinde 6 büyükbaş hayvan desteği aldı.

Naciye Tubadan, yaptığı açıklamada, köy yaşamı dolayısıyla çiftçilik yapmaya ve hayvan bakmaya alışık olduğunu söyledi.

Köydekilerin projeden bahsettiğini duyduğunu ve başvuruda bulunduğunu dile getiren Tubadan, "Projeden yararlanmaya hak kazandım. Zaten iki hayvanımız vardı, devletten aldığımız destekle hayvan sayımız çoğaldı. Kendimi bu konuda şanslı hissediyorum." dedi.

Tubadan, hayvanları çoğaltmak istediğini belirterek, şöyle konuştu:

 

"20 hayvanın olduğu bir mandıra yapmayı düşünüyorum"

 

Eşinin yurt dışında dönem işçisi olduğunu ifade eden Tubadan, "Belirli zamanlarda gidip geliyor, ben de burada onu bekliyorum. Köyde çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşıyorum, eşimin ailesi de bana destek oluyor. Bu işten mutluyum. 20 hayvanın olduğu bir mandıra yapmayı düşünüyorum" diye konuştu.

Tubadan, şu anda köyde genç nüfusun yok denecek kadar az olduğuna dikkati çekerek, şehre göç etmektense kendi işinde, kendi toprağında üretimi sağlamanın daha avantajlı olduğunu ifade etti.

Aynı köyde destek alan Emine Katırcı ise komşularından duyup başvurduğu projeden destek almaya hak kazanarak 6 hayvan aldığını ifade ederek, "Allah devletimizden razı olsun. Biz bunlardan buzağı almak istiyoruz, elimizden geldiği kadar besicilik işini yapmaya çalışacağız. İlk olarak amacım hayvanları çoğaltarak gelir sağlamak." dedi.

Eşiyle beraber orman işlerinde çalıştığını ve başka da bir gelirlerinin olmadığını anlatan Katırcı, "Bu projeyle yeni bir gelirimiz, işimiz oldu. Kendi ihtiyaçlarımız için zaten iki büyükbaş hayvanımız vardı, şimdi bunlarla birlikte 8 oldu. Bunların sayısını daha da artırabilirsem ailem için iyi bir gelir olmuş olacak." ifadelerini kullandı.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Giresunlu, Kadınlar, Devlet, Desteğiyle, Besiciliğe, Atıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı