Haber Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 13:28 Bu haber 1951 kez okundu
 
İndirimli tarımsal kredilerde faiz çelişkisi!
Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandırdığı indirimli tarımsal kredilerdeki faiz çelişkisi yeni bir boyut kazandı. İndirimli tarımsal kredileri Ziraat Bankası yüzde 8 ile verirken, Tarım Kredi'de faiz oranlarının yüzde 30'u bulması çiftçinin tepkisini çekiyor. Konuyla ilgili olarak Tarım Kredi'den bir açıklama yapılmazken, Ziraat Bankası yaptığı açıklama ile Tarım Kredi'deki yüksek faizin sorumlusunun kendileri olmadığını belirtti.
GÜNDEM Haberi
İndirimli tarımsal kredilerde faiz çelişkisi!

 

Tarım Kredi'nin çiftçiye kullandırdığı tarımsal kredilerdeki 'kanunsuz faiz' haberini, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifleri bir açıklama yapmayarak doğrularken, Ziraat Bankası'dan bir açıklama geldi. Açıklamada, Tarım Kredi'deki kanunsuz faizin sorumlusunun Ziraat Bankası'nın olmadığı ileri sürüldü.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, çiftçiye kullandırılan indirimli tarımsal kredilerdeki kanunsuz faiz uygulaması devam ediyor. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri'nin indirimli tarımsal kredi faiz oranları arasında büyük uçurum bulunuyor. İndirimli tarımsal kredileri, Ziraat Bankası çiftçiye yıllık yüzde 8 faizle kullandırırken, Tarım Kredi Kooperatifleri kaynak sağlanmadığı için yüzde 30 faizle kullandırıyor. Tarım Kredi'nin faiz oranı Bakanlar Kurulu kararlarının açıkça ihlali anlamına gelirken, bu konuda bir adım atılmaması dikkat çekiyor.

ZİRAAT BANKASI KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNDU

Bakanlar Kurulu kararlarıyla çiftçiye, tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırıldığı hatırlatılan açıklamada, Ziraat Bankası'nın 1 yıla kadar vadeli tarım kredilerine uygulanan faiz oranının 2013 yılından buyana yüzde 8 olduğu belirtildi. 1-4 yıl arası vadeli kredilerde yıllık yüzde 10, 4 yıldan uzun vadeli krediler için de yıllık yüzde 11 faiz uygulandığı kaydedilen açıklamada, “Aradan geçen sürede kaynak maliyetlerindeki ve mevduat faizlerindeki gelişmelere rağmen söz konusu faiz oranları artırılmadan uygulanmaya devam edilmektedir" denildi.

TARIM KREDİDEKİ YÜKSEK FAİZİN SORUMLU ZİRAAT BANKASI DEĞİL!

Tarım Kredi Kooperatiflerinde ise kaynak yapısının çeşitlendirilmemesi ve uzun vadeli finansman bulma konusunda gelişme sağlanamamasından dolayı ortaklarına kullandırılan kredilerin fiyatlamasının Ziraat Bankası'ndan yüksek olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bunun sorumlusunun ise Ziraat Bankası'nın olmadığı vurgulandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İndirimli, tarımsal, kredilerde, faiz, çelişkisi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı