Haber Detayı
21 Mart 2018 - Çarşamba 13:34 Bu haber 9064 kez okundu
 
İşçi Robotlar Tarlada Çalışacak
Robotlar tarım sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. GummiArm isimli robotlar tarım alanında verimlilik artışı sağlıyor.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
İşçi Robotlar Tarlada Çalışacak

Plymouth Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen GummiArm isimli robot, tarımda robotikleşmeyi sağlayabilecek potansiyelde. GummiArm, tarım arazisinde bulunan ürünleri kırpıp, toplama yeteneğine sahip. Örneğin; robot karnabahar hasadını toplama görevini yerine getirebiliyor. Bu sayede standart bir çiftçiye kıyasla daha hızlı ve çalışabiliyor ve mola vermiyor.

 

İngiltere’de şu anda tarım işçisi bulmakta sorun yaşanıyor. Bu nedenle robot tarım işçilerinin yerini almanın yanı sıra, işçi açığını kapatabilecek kapasiteye sahip. Tarımda yaşanacak otomasyon ve robotik teknolojiler sayesinde elde edilen verimde de artış yaşanıyor.

 

Endüstri 4.0 ile yaşanan robotikleşme süreci, tarım için kritik bir önem teşkil ediyor. Vasıfsız işlerin robotlara devredilmesini sağlayan bu süreçte, insanların zihin emeği ile çalışacağı işlerde görev alması hedefleniyor.

 

Kaynak: techinside

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşçi, Robotlar, Tarlada, Çalışacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı