Haber Detayı
15 Ocak 2018 - Pazartesi 08:35 Bu haber 2430 kez okundu
 
İtalya'da Mafya Tarım Sektörünü Ele Geçirdi
İtalyan ziraatçiler derneği Coldiretti'nin yaptığı açıklamaya göre, ekonomik krizi fırsat bilen mafya yapılanmaları yasal ekonomiye gittikçe daha fazla sızmaya başladı.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
İtalya'da Mafya Tarım Sektörünü Ele Geçirdi

Mafya örgütleri, gıda ürünlerinin üretiminden dağıtımına ve restoranlarda servisine kadar sektörün her alanına yayılarak tarımsal gıda piyasasında "devasa ve yaygın" bir kontrol gücüne ulaştı.

Coldiretti, agro-mafya örgütlerinin geçen yıl yüzde 30'luk artışla 21.8 milyar euro iş hacmine ulaştığını belirtti.

Derneğin açıklamasında, "Mafya örgütleri, mahsüllerin fiyatını belirleyerek, nakliye ağını yöneterek, süpermarketleri kontrol altına alarak, gerçek ya da sahte 'Made in Italy' damgalı ürünleri ihraç ederek tarımsal gıda piyasasını manipüle ediyor" denildi.

Suç örgütlerinin sektörde kontrolü ele geçirerek rekabet ve serbest pazar kurallarının işlemesine izin vermediği, bu yolla "dürüst işletmeleri ezdiği" belirtildi. Dernek, mafyanın tarım ve gıda sektörünü ele geçirmesinin gıda kalitesi ve güvenliği konusunda da endişelere yol açtığını vurguladı.

Coldiretti, "Kriz zamanında tarımsal gıda ürünleri sektörünün stratejik önemini anlayan yeraltı dünyası, bu sektörü en öncelikli yatırım alanlarından biri haline getirdi" dedi.

 

Kaynak: BBC

Kaynak: Editör:
Etiketler: İtalya'da, Mafya, Tarım, Sektörünü, Ele, Geçirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı