Haber Detayı
05 Ocak 2017 - Perşembe 09:30 Bu haber 1619 kez okundu
 
Kadın Çiftçilere Büyükbaş Hayvan Desteği
Bodrum ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülen proje kapsamında, 7 kadın çiftçiye 42 büyükbaş hayvan verildi
HAYVANCILIK Haberi
Kadın Çiftçilere Büyükbaş Hayvan Desteği

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yürütülen proje kapsamında, 7 kadın çiftçiye 42 büyükbaş hayvan verildi.

Bodrum'un Mumcular Mahallesi'nde düzenlenen dağıtım töreninde, genç çiftçilerin desteklenmesi için başlatılan projeye müracaat eden 48 kişiden başvuruya uygun görülen 7 kadın çiftçi hayvanlarını aldı.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, genç 7 çiftçiye hayvanlarını teslim ettiklerini söyledi.

"Sadece 3 yıl satmama şartı var"

Kadın çiftçilerin hayvanlara çocukları gibi bakacağına inandığını ifade eden Yılmaz, "Onlara hayırlı kazançlar diliyorum. Çok güzel bir proje. Çiftçilerimiz bu hayvanlara para ödemiyor, tamamen hibe. Sadece 3 yıl satmama şartı var. Eğer kıymeti bilinirse bu hayvanların sayısı artar." dedi.

Bodrum'un turizm ilçesi olmasına rağmen kırsal kalkınmaya da çok önem verdiklerini belirten Yılmaz, çiftçilerin kendileri için önemli olduğunu kaydetti.

Projeden yararlanan çiftçilerden 27 yaşındaki iki çocuk annesi Songül Tüzün ise projeye destek veren yetkililere teşekkür etti.

Hayvanlara en iyi şekilde bakacaklarını ifade eden Tüzün, "Toplamda 6 inek aldım. Onlara en iyi şekilde bakıp buzağılarını alacağız. Hayvanlarımızı büyütmeyi düşünüyoruz. Bu hayvanlar aile ekonomimize de katkı sağlayacak." diye konuştu.

Mumcular pazar yerindeki dağıtım etkinliğinde çiftçiler kura ile Şili'den getirilen büyükbaş hayvanları teslim aldı.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Kadın, Çiftçilere, Büyükbaş, Hayvan, Desteği,
Yorumlar
Haber Yazılımı