Haber Detayı
26 Nisan 2021 - Pazartesi 09:54 Bu haber 2821 kez okundu
 
Kayseri Şeker A.Ş mayısta halka açılmak istiyor
Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker A.Ş.'nin mayıs ayında halka arz etmeyi istediğini ve halka arz gelirini finans maliyetini düşürme ve yenilemede kullanacaklarını söyledi
GÜNDEM Haberi
Kayseri Şeker A.Ş mayısta halka açılmak istiyor

Hüseyin Akay, şeker pancarındaki arz-talep dengesi ve Kayseri Şeker A.Ş.'nin halka arz planı hakkında Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat'ın sorularını yanıtladı.

Akay, Kayseri Şeker A.Ş.’nin halka arz planlarını değerlendirdiği konuşmasında, Borsada yıldız pazarında yer almak için başvurduklarını ve sermaye artışı yaparak yüzde 15 halka arz gerçekleştireceklerini açıkladı. “Halka arzda ortaklarımız rüçhan haklarını kullanmayacaklar.” diyen Akay, mayıs ayında halka arzı gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Kayseri Şeker A.Ş’nin yüzde 15 oranında halka arzının yaklaşık 106 milyon liraya karşılık geldiğini açıklayan Akay, arz gelirini finans maliyetini düşürme ve yenilemede kullanacaklarını dile getirdi.

 

Akay değerlendirmesinde, şeker fabrikaları korunmadan çiftçilerin korunmasının mümkün olmadığını vurguladı. 23 milyon ton ile şeker pancarının bitkisel üretimde ilk sıraya geldiğini aktaran Akay, son 3 yılda şeker pancarına yüzde 60 zam yapıldığını ve küresel şeker fiyatlarında üretim kaynaklı artış beklendiğinin altını çizdi.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Kayseri, Şeker, A.Ş, mayısta, halka, açılmak, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı