Haber Detayı
17 Şubat 2019 - Pazar 13:57 Bu haber 1121 kez okundu
 
Kırsaldaki üreticilere 1.5 milyar liralık hibe desteği
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada "Kırsaldaki üreticimizin ve girişimcimizin her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha güçlü şekilde gösteriyoruz. IPARD-2 kapsamında 5. başvuru çağrısıyla toplam 250 milyon avro, yani 1,5 milyar liralık hibe paketini üreticimize, yatırımcımıza sunuyoruz." ifadelerini kullandı.
GÜNDEM Haberi
Kırsaldaki üreticilere 1.5 milyar liralık hibe desteği

KIRSALDAKİ ÜRETİCİYE 1.5 MİLYAR LİRALIK HİBE

 

Tarımın ve üretimin öneminden söz eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kırsala yeni bir heyecan getirecek yatırıma can verecek müjdeleri Aydın’dan verdi.

 

Dünyanın çok hızlı değiştiğini ve tüketim merakının hızını kaybetmeden ilerlediğini kaydeden Bakan Pakdemirli, “İnsanlık ihtiyaçlarında önem sıralamasına alınırsa beslenme ilk sırada yer alıyor. Bir devlet için savunma ve yerli silah sanayi ne kadar önemli ise tarım da öyledir. Dünyayı doyuran bir ülke dünyanın lider ülkesi olacaktır. İnanımızın yararına ve verimi arttırmak için en iyi şekilde çalışıyoruz” diyerek Aydın’da 1.5 milyar değerindeki hibe destek paketini açıkladı.

 
7 YILDA 4 MİLYAR LİRA HİBE DESTEĞİ

Katma değer sağlayan her girişimcinin yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini kaydeden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 16 farklı alt sektörde 42 ilde yatırımların desteklendiğini son 7 yılda 14 bin projeye yaklaşık 4 milyar lira hibe destek sağlayarak 60 bin yeni istihdam oluşturulduğunu söyledi.

 

Hibe paketini biri hayvancılık diğeri işletme destekleri olarak iki ayrı paket şeklinde açıklayan Bakan Pakdemirli, birliğe ve beraberliğe daha fazla destek verildiğini bu nedenle kooperatifleşmenin de önemli olduğunu kaydetti. Kadınları ve gençleri ‘kırsalda kalkınmanın bel kemiği’ olarak nitelendiren Bakan Pekdemirli, “Tarım ve Orman Bakanlığı olarak sadece hibe ve destek açıklamıyoruz. Kolaylıklar da getiriyoruz. 7 üretici örgütü ile işbirliği protokolü imzaladık. Projesi kabul edilmezse artık yatırımcı hiçbir ücret ödemiyor. Bürokrasiyi azalttık. Yerinde üretmek anlayışı ile çalışmalarımzı devam ediyor. Son 16 yılda aydına 3,7 milyon destek vermişiz. 5.2 milyon lira ormana ve su alanlarında yatırım yapmışız” diyerek çiftçilere yönelik tüm desteklemelerin Mart sonuna kadar ödeneceğini söyledi.

 

 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Kırsaldaki, üreticilere, 1.5, milyar, liralık, hibe, desteği,
Yorumlar
Haber Yazılımı