Haber Detayı
21 Kasım 2017 - Salı 09:29 Bu haber 1606 kez okundu
 
Küçük Bir Kutuyla Başladılar Ayda Bir Buçuk Ton Solucan Gübresi Üretiyorlar
Zonguldak'ta yaşayan üniversite öğrencisi iki kardeş, evlerinin bahçesinde kurdukları serada 10 bin solucan ile başladıkları ve kısa sürede üretimini ayda bir buçuk tona çıkardıkları gübreden sağladıkları kazançla eğitim masraflarını karşılıyor.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Küçük Bir Kutuyla Başladılar Ayda Bir Buçuk Ton Solucan Gübresi Üretiyorlar

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde üniversiteli iki kardeş, evlerinin bahçesinde ürettikleri solucan gübresinden elde ettikleri gelirle eğitim giderlerini kendileri karşılıyor.

Alaplı'nın Yeşilyurt köyünde ikamet eden İzzet Baysal Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ömer (17) ile Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi Fakültesi öğrencisi ağabeyi Özgür Özmen (18), merak ettikleri solucan gübresi üretimine geçen yıl 10 bin solucan ile başladı.

Kısa sürede solucanların sayısını bir milyona çıkaran kardeşler, bahçelerinde kurdukları serada, ayda ortalama bir buçuk ton ürettikleri gübreyi satarak eğitim masraflarını çıkarıyor.

Ömer Özmen, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir yıl önce merak üzerine kardeşiyle küçük bir kutuda solucan üretimine başladıklarını söyledi.

 

Ayda ortalama bir buçuk ton solucan gübresi üretiliyor

Bir süre sonra evlerinin bahçesine sera kurduklarını anlatan Özmen, "Bu işe ilk olarak bir kasa içinde 10 bin solucan ile başladık. Ondan sonra araştırarak ve internette videolarını izleyerek üretmeye devam ettik. Yemlemeye başladıktan sonra solucanları çoğaltmaya öncelik verdik. Yaklaşık 6 ay sonra 10 bin solucanı 300 bin seviyesine getirdik. Bir yıl içinde 1 milyon solucana ulaşarak, ayda yaklaşık bir buçuk ton gübre üretmeyi başardık." diye konuştu.

Özgür Özmen de mezar sitemi ile solucan gübre ürettiklerini belirerek, şunları kaydetti:

"Okulumuzdan artan zamanlarda evimize geldiğimizde kardeşimle tüm günümüzü burada geçiriyoruz. Burada seranın içinin nemli kalmasına özen gösteriyoruz. Çürük meyve ve sebzeleri solucanlara vererek besliyoruz. Biz olmadığımız zaman babam ilgileniyor. Ayda ortalama bir buçuk ton solucan gübresi üreterek internet üzerinden ya da komşularımıza satıyoruz. Kazandığımız parayı da üniversite masraflarına harcıyoruz."

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Küçük, Bir, Kutuyla, Başladılar, Ayda, Bir, Buçuk, Ton, Solucan, Gübresi, Üretiyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı