Haber Detayı
09 Aralık 2020 - Çarşamba 15:19 Bu haber 3100 kez okundu
 
“KURAKLIK ARTACAK, SU TASARRUFUNA DİKKAT ÇEKİLMELİ”
Analizler, Türkiye genelinde zemin suyu bütçesinin her yıl ortalama 4 milimetre azaldığını gösteriyor. Çalışmaya göre uzun vadede su bütçesi istikrarlı bir şekilde azalma eğilimi gösteriyor. Uzmanlar, su tasarrufuna gidilmesi gerektiğini vurguluyor.
GÜNDEM Haberi
“KURAKLIK ARTACAK, SU TASARRUFUNA DİKKAT ÇEKİLMELİ”

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının damga vurduğu 2020 yılının son ayına girilirken, tüm olağanüstü koşullara karşın üretimin hız kesmeden devam ettiği tarım arazilerinde yeni bir tehlikenin çanları duyulmaya başladı. Kış sezonuna girildiğinden bu yana ortalama değerlerin altında seyreden yağışlar zaman ilerledikçe kuraklık riskini arttırmaya devam ediyor.

Tarımsal sulamanın en önemli kaynaklarından olan pek çok barajda doluluk oranları riskli seviyelere gerilerken yeraltı su kaynaklarında da benzer bir durum yaşanıyor. Türkiye tarımının lokomotifi olan buğday başta olmak üzere tarla bitkilerinde sorun yakıcı şekilde hissediliyor. Mevsim normallerine oranla en az yağışın düştüğü Trakya bölgesinde ise susuzluğa bağlı ürün kayıpları başladı.

Buğdayda yüzde 30-50 kayıp var

Ayçiçeği ve çeltik gibi Trakya tarımının dayanak noktası iki üründe yaşanan kayıplar susuzluğun ilk etkileri olarak üretimin bu önemli kalesini sarstı. Bölgede normal şartlarda Ekim ayının ortalarında başlayan buğday ekimi ise geç gelen yağışlar nedeniyle Kasım ayına sarkarken, o tarihten bu yana beklediği suya bir türlü kavuşamayan buğday arazilerinde şimdiden yüzde 30-50 civarında kayıp olduğu belirtiliyor.

“Üreticinin gözü kulağı önümüzdeki dönem için umut edilen yağışlarda” diyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Toprak üzerinde hala çıkmayan buğdaylarımız var. Bunların beslenmesinin tek yolu ise yağış. Bu olmazsa ürünlerimizin tümünün olumsuz anlamda etkilenmesi kaçınılmaz” diye konuşuyor.

 

 

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: “KURAKLIK, ARTACAK,, SU, TASARRUFUNA, DİKKAT, ÇEKİLMELİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı