Haber Detayı
07 Haziran 2018 - Perşembe 11:05 Bu haber 1602 kez okundu
 
Kurumuş Bitkileri Hayata Döndürecek Bilim Çalışması
Jill Farrant, dirilen bitkiler başlıklı çalışmasıyla susuzluktan kurumuş bitkileri yeniden canlandırarak insanlığın temel sorunlarından birini çözmeye çalışıyor.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Kurumuş Bitkileri Hayata Döndürecek Bilim Çalışması

 

Jill Farrant, dirilen bitkiler başlıklı çalışmasıyla susuzluktan kurumuş bitkileri yeniden canlandırarak insanlığın temel sorunlarından birini çözmeye çalışıyor. Güney Afrika’daki Cape Town Üniversitesi Moleküler Hücre Biyolojisi alanında çalışmalar yürüten Prof. Jill Farrant, bitkilerin doğasına ve insanlığın geleceğine yönelik çığır açıcı bir çalışma sürdürüyor. Resurrection Plant (Dirilen Bitki) başlığıyla yürüttüğü çalışmalarla dehidrasyondan ötürü kurumuş bitkileri yeniden canlandırmayı hedefliyor. Kurumuş bitkiler tıpkı tohum halinde iken olan davranışlarını taklit ederek içine kapanıyor. Bu sırada da ölü gibi görünüyor.  Farrant’ın geliştirdiği genetik müdahale ile, bitkiler bir dizi mutasyona uğruyor. Bu mutasyon sayesinde su ile karşılaştıklarında yeniden

canlanmalarının sağlanabileceği belirtiliyor. Bitkilerin kuraklığa karşı bağışıklık geliştirmesini sağlayarak, onların yok olmasını engelleyerek süreci tersine dönüştürebilen Farrant, yatırım aldığı takdirde 10 – 15 yıl içerisinde bu teknolojiyi üretim bandından çıkarıp herkese ulaştırabileceğini belirtiyor. Erken dönem çalışmalarda ise deneyinin başarıyla ilerlediğini görebiliyoruz. Bilim ve toplum alanında devrim yaratacak çalışmaların sunulduğu uluslararası konferanslardan Falling Walls’ da yaptığı konuşmasında sorunun tespiti ve çözümü konusundaki çalışmalarını sunuyor.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Kurumuş, Bitkileri, Hayata, Döndürecek, Bilim, Çalışması,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı