Haber Detayı
15 Mayıs 2017 - Pazartesi 16:52 Bu haber 1081 kez okundu
 
Kuşak ve Yol Girişimi’nde Tarıma Vurgu Çok Önemli
FAO Genel Direktörü Çin’in Güney-Güney İşbirliği için desteğini övdü.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Kuşak ve Yol Girişimi’nde Tarıma Vurgu Çok Önemli

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü José Graziano da Silva’a göre Çin ve Avrasya’yı birbirine bağlayan Kuşak ve Yol Girişimi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin başarıya erişmesine yardım edebileceğini bildirdi.

 

Graziano da Silva Çin’in başkenti Peki’nde düzenlenen “Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu”nda dün yaptığı açıklamada “Tarım çok önemli bir sektör. Bu Girişim’de yer alan bir çok ülkede tarım gayrisafi milli hasılanın (GDP) yüzde 25’in üzerinde ve yüzde 40’tan fazla bir oran bu sektörde istihdam ediliyor.”  dedi.

 

FAO Genel Direktörü forumun “Kuşak ve Yol boyunca daha dengeli, adil ve kapsayıcı kalkınma”yı teşvik çabalarının uluslararası şekilde planlanıp yapılması için özel bir itici güç oluşturduğunu kaydetti.

 

14-15 Mayıs tarihlerinde düzenlenen “Bir Kuşak, Bir Yol” başlıklı girişime 29 ülkenin lideri katıldı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in açılış konuşmasında belirttiğine göre girişim; Asya, Afrika, Güney Amerika ve Avrupa arasında kalkınma ve ticaret bağlantılarının genişletilmesini vurguluyor.

 

FAO Genel Direktörü tarımın sadece sürdürülebilir geçimin sağlanması ve teşviği için önemli olmadığını aynı zamanda gıda ve beslenme güvenliğini teminat altına alınması, doğal kaynakların ve biyoçeşitliliğin korunması ve kırsal kalkınmanın teşvik edilmesi için de çok temel olduğunu vurguladı.

 

FAO; Kuşak ve Yol Girişimi’nin tarım sektörüne bağlantılarıyla uygulanmasında politika koordinasyonu sağlamak için özel bir çerçeve geliştiren ilk uluslararası kurum.

 

Çerçeve dört amiral gemisi programın teşviği için çabalıyor: i) sürdürülebilir tarım ve ticaret için bir sağlık yaklaşımı ii) sürdürülebilir gıda üretimi ve tedarik zinciri gelişimi iii) iklim değişikliğiyle mücadelede tarım gıdası innovasyonu için bilim ve teknoloji iv) gıda endüstrisinin uygulanmasında akıllı tarım ve bilgi ve iletişim teknolojileri (ITC)

 

Çin Güney-Güney İşbirliği’nde öncü bir rol oynuyor

 

FAO Genel Direktörü’ne göre Kuşak ve Yol; Güney-Güney İşbirliği’ne katılan tüm ülkeler için “büyük bir fırsat” penceresi açıyor. Güney-Güney İşbirliği, FAO’nun teşvik ettiği bir kalkınma modeli; yeni işler yaratmada, altyapı inşaasında ve “küresel Güney”in bir yanından bir yanına kalkınmakta olan ülkelerde ticaretin teşviğinde etkili olduğunu kanıtladı.

 

Graziano da Silva “Bu vesileyle FAO’nun Güney-Güney işbirliği programının desteklenmesinde önde gelen bir rol oynadığı için Çin Hükümeti’ne teşekkür ederim. Bu programdan 30’un üzerinde ülke yararlandı. Program kalkınmakta olan ülkelerde güçlü etkiler meyedan getirdi.” diye konuştu.

 

Devlet Başkanı Xi’nin açılış konuşması Kuşak ve Yol boyundaki ülkelerin yararlanması için bir dizi projelerin hayata geçirilmesi amacıyla uluslararası organizasyonları desteklemek için ilave 1 milyar Amerikan doları sağlayacağını gösterdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kuşak, ve, Yol, Girişimi’nde, Tarıma, Vurgu, Çok, Önemli,
Yorumlar
Haber Yazılımı