Haber Detayı
20 Mart 2019 - Çarşamba 14:35 Bu haber 1349 kez okundu
 
NAR ÜRETİCİLERİ AĞAÇLARINI SÖKÜYOR
MUĞLA’NIN ORTACA VE DALAMAN İLÇELERİNDE NAR ÜRETİCİLERİ, YILLARDIR EMEK VERİP YETİŞTİRDİĞİ AĞAÇLARINI, ÜRÜNLERİ GELİR GETİRMEDİĞİ İÇİN SÖKMEYE BAŞLADI.ORTACA VE DALAMAN’DA NAR REKOLTESİNİN YÜKSEK OLMASINA KARŞIN MAHSÜLÜNÜ KİLO BAŞINA 10 KURUŞA BİLE SATAMAYAN ÜRETİCİLER, MALİYETLERİNİ KARŞILAYAMAYINCA, AĞAÇLARINI SÖKMEYE BAŞLADI. GEÇEN YIL KİLOSUNU 50 İLE 75 KURUŞ ARASINDA DEĞİŞEN FİYATLARLA SATAN ÜRETİCİLER, BU YIL 25 KURUŞA BİLE ALICI BULAMADI. ‘ÇATLAK NAR’ OLARAK BİLİNEN, MEYVE SUYU FABRİKALARININ İSTEDİĞİ NARLARIN İSE 10 KURUŞA DAHİ SATILAMADIĞINI KAYDEDEN NAR ÜRETİCİSİ İSMAİL MİLAT, DALINDA KALAN VE ÇATLAYAN NARIN BİRÇOĞUNUN ÇÖPE GİTTİĞİNİ ANLATTI.
MEYVECİLİK Haberi
NAR ÜRETİCİLERİ AĞAÇLARINI SÖKÜYOR

İlçede 15 yıldır nar üretimi yapan Milat, 10 kilo nar parasına 1 bardak çay içebildiğini söyledi. Bahçesindeki nar ağaçlarını önce kesip sonra kepçe yardımıyla sökmeye başlayan İsmail Milat, “200 ton nar yetiştiriyorum ama para etmiyor. 1 kilogram narın üreticiye maliyeti 60 kuruş. Ancak mahsülün kilosunu 10 kuruşa bile satamıyoruz. Alan da satan da yok, perişanız. Nasıl mazot alacağız? 10 kuruşla bir bardak çay bile içemiyoruz. 10 kilogram nar satacağız ki bir bardak çay içebilelim. Girdiler çok pahalı. Yapacak bir şey yok, çaresiz şekilde ağaçları sökmek zorunda kaldık. Bu ağaçların hepsine çocuklarımız gibi bakmıştık. Şimdi canlı canlı kesmek çok acı verici. 15 yıllık bu ağaçları kökleyip, yerine buğday, susam, mısır ve hayvanlarımız için yem yetiştirmeyi düşünüyoruz” dedi.

PAZAR DARALINCA KOOPERATİF KURULDU

Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman bölgesinde yaklaşık 80 bin ton nar üretimi yapıldığını hatırlatan Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini söyledi. Rusya ile yaşanan sorunların ihracatı da olumsuz etkilediğini savunan Çöllü, “Suriye ve Irak gibi şu an savaş içinde olan ülkelere de ihracat yapılıyordu. Pazarlar azalınca sıkıntıları önlemek için bölgemizde bir kooperatif kurduk. Kooperatif de yaklaşık 2 bin ton nar aldı. Üreticiler tarafından kurulan kooperatif sayesinde iyi tarım uygulamaları yapılıyor. Bunun da hem üreticiye hem de tüketiciye büyük katkısı var. Ama yine de nar üreticileri zararlarını karşılayamadı. Nar üreticileri bahçeleri söküyor, bu da çok üzücü bir durum” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: NAR, ÜRETİCİLERİ, AĞAÇLARINI, SÖKÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı