Haber Detayı
02 Mart 2017 - Perşembe 12:27 Bu haber 1055 kez okundu
 
Patates Üreticisinin Umudu İhracatta
Türkiye'nin patates ambarı konumundaki Nevşehir ve Niğde'de yaklaşık 500 bin ton patates ihracat için depolarda bekletiliyor.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Patates Üreticisinin Umudu İhracatta

Türkiye'nin patates ambarı konumundaki Nevşehir ve Niğde'de, 150 milyon lira değerinde yaklaşık 500 bin ton patates ihracat için depolarda bekletiliyor.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Salih Çelikbaş, yaptığı açıklamada, Nevşehir'deki kayadan oyma doğal soğuk hava depolarında 250-300 bin ton patates bulunduğunu, Niğde'deki depolarda ise 200-250 bin ton civarında patates kaldığını bildirdi.

 

"Türkiye ekonomisine 150 milyon lira civarında katkısı olacak"

 

Patatesin hasat döneminde tarlada kalitesine göre 30-50 kuruş arasında alıcı bulduğunu, fiyatlardaki dalgalanmalar sonrasında 20 kuruşa kadar gerilediğini dile getiren Çelikbaş, şubat ayının son haftasında satışlarda hareketlilik yaşandığını, bu durumun da çiftçiyi memnun ettiğini söyledi.

Bir kilogram patatesin üreticiye maliyetinin 50 kuruş olduğuna işaret eden Çelikbaş, "Bakanlık yetkilileri, önümüzdeki günlerde patates ihracatının artacağını belirtti. Şu an fiyatı 20-40 kuruş arasında. İhracatın başlamasıyla 50 kuruşun üstüne çıkmasını bekliyoruz. Fiyat yükselirse çiftçi rahat bir nefes alır." dedi.

Çelikbaş, Nevşehir ve Niğde'deki depolarda bulunan patateslerin ihracatının ekonomiye katkı sunacağını vurgulayarak, "Depodaki patates ihraç edildiğinde Türkiye ekonomisine 150 milyon lira civarında katkısı olacak." diye konuştu.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Patates, Üreticisinin, Umudu, İhracatta,
Yorumlar
Haber Yazılımı