Haber Detayı
22 Şubat 2017 - Çarşamba 14:13 Bu haber 2229 kez okundu
 
Piraziz Elması Tescillendi
Yaklaşık 80 yıl önce Mısır ve Suriye'ye ihraç edilen ürünler arasında yer alan ve günümüzde üretimi tekrar artırılmaya çalışılan Piraziz elması coğrafi işaret tescil belgesi aldı.
MEYVECİLİK Haberi
Piraziz Elması Tescillendi

Son yıllarda üretimi yok denecek kadar azalmaya başlayan Piraziz elmasında üretimin artırılması için Piraziz Kaymakamlığı ve Piraziz Ziraat Odasınca yaklaşık 6 yıldır çalışma yürütülüyor. Bu kapsamda 2013 yılında Türk Patent Enstitüsüne tescil başvurusu yapılan Piraziz elmasına coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Piraziz Kaymakamı Hamit Genç, bir otelde düzenlenen basın toplantısında, Piraziz elması için çok zorlu ve uzun bir yol katedildiğini söyledi.

Piraziz'i ön plana çıkarabilmek ve bir adım ileriye götürebilmek hedefinde olduklarını dile getiren Genç, "Piraziz elması alternatif olabilecek bir şey. Elmayla ilgili neler yapabiliriz diye çalışmalar yapıyoruz. Kapama elma bahçelerimizin artırılması noktasında çalışmalar yapıyoruz. Azalan bahçe sayısını artırmak için çalışıyoruz." dedi.

Genç, Piraziz elmasının endüstriyel bir ürün olarak kullanılması yönünde de araştırmalar yaptıklarını belirterek, diyabete iyi geldiği belirtilen elmanın ilaç enstitüsünde kullanımı için de araştırma içerisinde olduklarını kaydetti.

Piraziz Ziraat Odası Başkanı Ünal Aşık  elmanın köklü bir geçmişe sahip olduğuna değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Piraziz elması 1975-1985 yılları arasında Bursa ve Tokat'taki meyve suyu imalatçılarına pazarlanmış. Piraziz elması meclis kayıtlarında da adı geçiyor. 1962 yılında Kastamonu Milletvekili Ali Öz Dikmenli TBMM'ye verdiği yazılı soru önergesinde, 'mevcut olan elma bahçelerinin ekseriyeti tek çeşitten ibaret ve erken çeşit açan nevilerden olduğundan, geç çiçek açan Rome Beaty, Scarlet, Steymert, Piraziz elması ve ayrıca Hüryemez çeşitlerinin neden yetiştirilmediğine dair yazılı soru önergesi vermiş. Biz bu elma çeşidini günümüzde tekrar değerini artırmaya çalışıyoruz".

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Piraziz, Elması, Tescillendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı