Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 16:56 Bu haber 2307 kez okundu
 
Putin: Tarım ürünlerinin ihracatı silah satışlarından daha kârlı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da tarım-sanayi ürünlerinin ihracatından elde edilen gelirlerin, silah ve askeri teçhizat ihracatından elde edilen gelirlerden yüzde 30 oranında daha fazla olduğunu açıkladı.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Putin: Tarım ürünlerinin ihracatı silah satışlarından daha kârlı

Rusya Tarım Üreticileri Forumu'nun konuşan Putin, "İnanılmaz ama iki yıl önce tarım-sanayi ürünleri ihracatı ile silah ihracatı oranlarının eşit olduğunu söylemiştim. Ancak bugün tarım-sanayi ürünleri ihracat rakamları, silah ihracat rakamlarından üçte bir daha fazla." dedi.

Putin, Rusya'nın savunma sanayiden elde ettiği gelirin 2017 yılında 15,6 milyar dolara ulaştığını hatırlattı.

Rus lider, 2000 yılından bu yana Rusya'nın tarım ürünleri ihracat rakamlarını çok fazla yükselttiğini hatırlatarak, "2000 yılıyla kıyaslarsak, Rusya'nın tarım ve gıda ürünleri ihracat rakamları tam 16 kat arttı. Bu harika." dedi.

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Ocak ayında yaptığı açıklamada, 2017 yılında tarım ürünleri ihracatıyla 20 milyar dolar gelir elde ettiklerini açıklamıştı.

Rusya Tarım Bakanlığı, tarımın gelişmesi için bir devlet programı geliştirdi. 2020 yılında tarım ürünlerinden elde edilen gelirin 21.4 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Kaynak: Haberrus

Kaynak: Editör:
Etiketler: Putin:, Tarım, ürünlerinin, ihracatı, silah, satışlarından, daha, kârlı,
Yorumlar
Haber Yazılımı