Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 11:52 Bu haber 3744 kez okundu
 
Şap Aşılama Kampanyasının Süresi Uzatıldı
HAYVANCILIK Haberi
Şap Aşılama Kampanyasının Süresi Uzatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan “Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi” kapsamında;  Giresun merkez ve 15 ilçede 2 Eylül - 15 Kasım 2019 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak düzenlenen “Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası” 1 Aralık tarihine kadar uzatıldı.

Giresun'da yıl boyunca veteriner ekiplerince yürütülen yoğun saha çalışmaları neticesinde, 2019 yılı başından bu yana şap hastalığı vakasına rastlanılmadığını belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Angın; "Sonbahar dönemi saha çalışmalarında 3 aylıktan büyük dişi buzağılara Brusella aşısı ve kedi-köpeklere Kuduz aşısı uygulamalarına devam edilmektedir. Aşılama bilgileri VETBİS- veteriner bilgi sistemi elektronik veri tabanına kaydedilmektedir.

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce yürütülen aşılama çalışmalarının yanı sıra ‘Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği’ kapsamında; 0-3 aylık yaştaki tüm sığır cinsi hayvanların küpelenerek kayıt altına alınması çalışmaları ile işletmelerin güncelleme işlemlerine de devam edilmektedir.

Yetiştiricilerimizin sığır cinsi hayvanlarını belirtilen yaş aralığında küpeleterek kayıt altına aldırmaları ve şap ile brusella aşılarını yaptırmaları özellikle buzağı ve malak desteklemesinden yararlanabilmeleri için zorunludur. Aynı zamanda hayvanlarını süresi içerisinde kayıt altına aldırmayan ve zorunlu olan aşılarını yaptırmayan yetiştiricilere 5996 sayılı Kanun gereği cezai işlem uygulanacaktır" dedi.

 

KAYNAK: TARIM PUSULASI

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Şap, Aşılama, Kampanyasının, Süresi, Uzatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı