Haber Detayı
18 Mart 2019 - Pazartesi 16:35 Bu haber 2734 kez okundu
 
Seracılara can suyu
Ziraat Bankası’nın seralara 7 yıl vadeli kredi vermesi üzerine, proje üretip krediye hak kazanan üreticiler yatırıma başladı. Sektör temsilcileri, küçük işletmelerin de destekten faydalanması için işlemlerin kolaylaştırılmasını istedi.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Seracılara can suyu

TARIMDA KREDİ HEYECANI

ZİRAAT Bankası’nın sera üreticilerine vereceği yeni destek paketi sektöre olumlu yansıdı. Yeni sera yapacaklar ile seralarını modern hale getirmek isteyenlere verilecek kredilerin özellikle küçük aile işletmelerine büyük katkı sağlayacağını belirten tarım sektörü temsilcileri, 7 yıl vadeli, iki yıla kadar anapara ödemesiz ve yatırım miktarının yüzde 75’ine kadar, yüzde 8.25 faizle kredi imkanının cansuyu olduğunu dile getirdi. 750 bin liraya kadar olan yatırımlarda uygulanacak yüzde 75’lik desteğin daha modern seralar kurulmasını sağlayacağını ifade eden sektör temsilcileri, 10 milyon liraya kadar kredi hakkı olan üreticilerin ise yatırımlarını yıl sonuna kadar projelendirip Ziraat Bankası’ndan talep edebilecekleri bilgisini de paylaştı.

İLK ÜRÜN MAYIS’TA ÇIKACAK

Ziraat Bankası kredileri verilirken uygulanan prosedürlerin azaltılması, üretim maliyetleri artan çiftçinin krediye ulaşmasında kolaylık sağlanması ve afetten zarar gören Antalya bölgesindeki üreticilere öncelik tanınması yönünde görüşmeler yaptıklarını duyuran Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) Başkanı Müslüm Yanmaz, “Kredi alıp seralarını yenileme çalışmalarına başlayan üretici dikimlerini yaptı. Mayıs ayında ürünler çıkacak. Piyasada sebze meyve bollaşınca fiyatlar da düşecektir. Yıl boyunca hazırlanan projelere verilecek kredi sübvansiyonu, özellikle küçük aile işletmelerinin yaşadıkları zorlukları aşmalarında ve tarım sektörünün daha modern seralara ulaşıp büyümesinde faydalı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

DİKKATLİ YATIRIM UYARISI

Krediden faydalanacak üreticilerin çok üst segmentte sera yatırımı yerine Antalya’nın iklim avantajını göz önünde bulunduracak projeleri tercih etmesini isteyen Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, “Çok teknolojik ve modern sera yapmaları gereksiz maliyetlere yol açar ve bölge üreticisinin rekabet gücünü düşürür. Bu sorunların yaşanmaması için üreticiler seralarının eksiklerini gidermeye ve kapasitesini büyütmeye yönelik yatırımlara girişmeli. Ziraat Bankası da kredi verirken mevcut seraların güçlendirilmesi projelerine kolaylık tanımalı” dedi.

KREDİDE EHLİYETE BAKILSIN

Tarım sektörüne yatırım yapmak isteyenlerin tarla bulmakta zorlandığını da gündeme getiren Çandır, “Arazilerin bir envanterinin çıkarılarak tarım yatırımcılarına sunulması gerekir. Ayrıca daha önce verilen teşviklerde işin ehli olmayan kişilerin başarılı olamadıklarını gördük. Ziraat Bankası’nın kredi verirken sektörel ehliyet araması sektör için olumlu olacaktır. Teşvik sürecinde bunlara dikkat edilmeli ki hem sektörümüz büyüsün, hem de üretimdeki verimlilik üst seviyede olsun” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Seracılara, can, suyu,
Yorumlar
Haber Yazılımı