Haber Detayı
18 Nisan 2019 - Perşembe 10:20 Bu haber 1256 kez okundu
 
Seralarda yatırım patladı !
Jeotermal enerjinin tarımsal üretimde kullanılması sera yatırımlarını artırdı. Her yıl bin dekarlık yeni sera yatırımı yolda. Bu hamle tarım ürünlerinin fiyatlarını da düşürecek
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Seralarda yatırım patladı !

Seracılığa verilen özel destekler yatırımcıları harekete geçirdi. Türkiye'de bin 300 dekarlık sera alanı bulunurken, desteklerden sonra her yıl bin dekarlık sera yatırımı planlanıyor. Jeotermal enerjinin tarımsal üretimde kullanılması yatırımları hızlandırırken, tarım ürünlerinin fiyatlarını da düşürmesi bekleniyor. Ziraat odaları başkanları, seraların ısıtılmasında fosil yakıt yerine jeotermal kaynak kullanılmasının maliyeti yaklaşık yüzde 50 düşüreceğini vurguladı. Bu tür seralarda verimin daha yüksek olacağını aktaran sektör temsilcileri, bunun da ürün fiyatlarına olumlu yansıyacağını belirtti. Doğalgazla ısınan seralarda domatesin kilogram maliyetinin 3 lira olduğunu anlatan ziraatçiler, jeotermalle ısınan seralarda bu rakamın 1.8 liraya düştüğünü, üretim süresinin de 10 aya çıktığını aktardı.

VERIM 3 KAT DAHA YÜKSEK
Jeotermal kaynaklı sera projeleri uzmanı, jeoloji mühendisi Fatih Üçgün, Türkiye'de seracılığın topraksız tarımın yapılabildiği teknolojik seralara döndüğünü söyledi. Teknolojik seradaki verimin klasik tarıma göre 3 kat daha yüksek olduğunu aktaran Üçgün, bunun tarım ürünlerinin fiyatlarını düşüreceğini kaydetti. Klasik tarımda, 1 metrekarede 10-12 kilogram domates üretimi yapıldığını anlatan Üçgün, "Topraksız tarım yapılan teknolojik seralarda ise üretim 35 kiloya kadar çıkıyor" dedi. 1 metrekarelik sera yatırımının 50-60 dolar arasında değiştiğini belirten Üçgün, bir dekarlık yatırımın 60 bin dolara mal olduğunu söyledi. Üçgün, jeotermal ile seraların ısınma maliyetinin yüzde 60'a kadar düşebileceği bilgisini verdi.

TÜRKİYE JEOTERMALDE ÜÇÜNCÜLÜĞE OYNUYOR
Türkıye, enerjide milli kaynaklara dönme vizyonu nedeniyle jeotermal enerjiye de yeni yatırımlar yapıyor. Bu çalışmalar sayesinde 2017 sonunda bin 64 megawatt olan Türkiye jeotermal enerji santrali kurulu gücü 2018'de bin 283 megawatta ulaştı. Türkiye, ABD, Endonezya ve Filipinler'in ardından dünyada en fazla kurulu Jeotermal Enerji Santrali (JES) gücüne sahip ülke. Jeotermal kaynak potansiyeli yüksek bir bölgede yer alan Türkiye, jeotermal kaynaklı elektrik üretiminde dünya üçüncülüğüne doğru yol alıyor.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Seralarda, yatırım, patladı, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı