Haber Detayı
30 Kasım 2017 - Perşembe 16:39 Bu haber 1471 kez okundu
 
Siyah Sarımsakta Sıra İhracatta
Taşköprü sarımsağı ile ünlü Kastamonu'da siyah sarımsak da üretilmeye başlandı.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Siyah Sarımsakta Sıra İhracatta

Yurt dışında oldukça yaygın olan ancak Türkiye'de pek bilinmeyen siyah  sarımsağı Güney Kore gezisi sırasında gören Halit Cebeci, bu alanda yatırım  yapmaya karar verdi.

 

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden destek alan Cebeci,  birkaç denemenin ardından siyah sarımsak üretimine başladı. Firma kuran Cebeci,  ürettiği siyah sarımsakları yurt dışına göndermek üzere çalışma başlattı.

Cebeci, yaklaşık 25 yıl ilaç sektöründe faaliyet gösterdiğini, uzun zamandır ilaç üretim makineleriyle ilgili çalışmalar  yaptığını anlattı.

Siyah sarımsağı gördükten sonra bu konuda yatırım yapmaya karar verdiğini belirten Cebeci, "Taşköprü sarımsağı, besin içeriği, aromasıyla çok  özel bir sarımsak. Bu sarımsağı siyaha dönüştürdüğümüzde yurt dışındaki muadilleriyle farklı olup olmayacağına baktık." dedi.

Projeye 2,5  yıl önce başladıklarını aktaran Cebeci, güvendikleri  akademisyenlerden bilgi, KOSGEB'den de maddi destek alıp birkaç denemenin  ardından ürünü geliştirdiklerini söyledi.

Siyah sarımsakla ilgili bilgi veren Cebeci, "Siyah sarımsak, bir  sarımsak türü değil. Siyah sarımsağı üretmek için Taşköprü'de sarımsağı toprakla  buluştuğu andan itibaren kontrol altında tutup, geliştiğinde de tesisimizde  işliyoruz. Herhangi bir madde kullanılmıyor. Sarımsağın siyaha dönüşmesiyle hücre  yenileyici kolesterole iyi gelen maddeler açığa çıkıyor." ifadelerini kullandı.

İşlendikten sonra sarımsağın katma değerinin de yükseldiğine işaret eden Cebeci, "Siyah sarımsak aslında Avrupa için de yeni bir ürün. Orada da yeni yeni görülmeye başlandı. İtalyaFransaAlmanya başta olmak üzere Avrupa'nı birçok ülkesinde pazar olabileceğini düşünüyoruz. Bununla ilgili girişimlerde  bulunuyoruz." diye konuştu.

 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Siyah, Sarımsakta, Sıra, İhracatta,
Yorumlar
Haber Yazılımı