Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 08:15 Bu haber 1628 kez okundu
 
Suriyeliler köylere mi yerleştirilecek?
İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla Birleşmiş Milletler “Tarımsal Mesleki Eğitim Projesi”nin Suriyeli sığınmacıları köylere yerleştirme projesinin ilk adımı olduğunu öne sürdü.
GÜNDEM Haberi
Suriyeliler köylere mi yerleştirilecek?

Özdağ’a göre projenin amacı ne?

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Suriyeliler için başlattığı Tarımsal Mesleki Eğitim Projesi bir süredir gündemi meşgul ediyor.

 

İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Birleşmiş Milletler’in Türkiye’deki Suriyeliler için başlattığı tarımsal mesleki eğitim projesinin amacının Suriyelileri köylere yerleştirmek olduğuna dikkat çekti.

 

FAO Projesiyle hangi alanda eğitim verilecek?

 

Tarım Bakanlığı ve BM ortak çalışmasıyla başlatılan projede Adana, Mersin, Şanlıurfa, Gaziantep ve Isparta’yı kapsayan beş ilde Suriyelilere tarım sektörüne yönelik eğitimler verilecek.

 

Aşağıdaki konularda eğitimler verilecek:

 

  • Hayvancılık bakımı ve sürü güdümü;
  • Elma, üzüm, zeytin, antepfıstığı ve pamuk ekimi ve hasadı;
  • Biber, turunçgiller, nar hasadı ve hasat sonrası işleme;
  • Sera sebze yetiştiriciliği;
  • Sulama yönetimi,
  • Çiftlik yönetimi.

 

Finansmanı BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından sağlanan 1.7 milyon dolarlık projede, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı birincil yürütücü paydaş, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ise uygulayıcı kuruluş olarak yer alıyor.

 

“Boşalan köylere Araplar yerleştirilecek”

Son 16 yılda uygulanan yanlış politikalar sonucu tarım bitirildiğini ve kente göç nedeniyle köylerin boşaldığını hatırlatan Ümit Özdağ, proje kapsamında, proje kapsamında eğitim alan Suriyelilerin Türklerden boşalan köylere yerleştirileceğini savundu.

 

Özdağ, eski Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba’nın da bu projeyi daha önce açıkladığını hatırlattı. Özdağ ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı internet sitesindeki proje bağlantısını da paylaştı.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Suriyeliler, FAO, Birleşmiş Milletler, Tarımsal Mesleki Eğitim Projesi
Yorumlar
Haber Yazılımı