Haber Detayı
14 Mart 2017 - Salı 16:08 Bu haber 1076 kez okundu
 
Tarımda Enflasyon Geriledi
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Tarımda üretici fiyatları, kış şartlarına rağmen şubatta yüzde 1,36 geriledi.” dedi.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Tarımda Enflasyon Geriledi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, geçen ay tarım ürünlerindeki fiyat artışının ocak ayına göre yüzde 1,36 gerilediğini, şubat itibarıyla yıllık enflasyonun yüzde 9,29, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 3,19 olduğunu kaydetti. Buna karşın gıda ve alkolsüz içeceklerde şubatta enflasyonun yüzde 0,84 çıktığını, yıllık enflasyonun yüzde 8,72, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,51 düzeyinde gerçekleştiğini aktaran Bayraktar, tarımdaki üretici fiyatları endeksinin gerilerken, gıdada tüketici enflasyonunun ve genel tüketici enflasyonunun arttığını belirtti. 

Tüketicide sadece giyim ve ayakkabı ile ev eşyası enflasyonunda düşüş yaşandığını hatırlatan Bayraktar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tarımda üretici fiyatları, tarla üretiminin en üst noktalara ulaştığı yaz aylarının yaşandığı dönemde düşmektedir. Bu dönemden çıkılınca, 2016 Eylül ayıyla birlikte yüzde 1,01’lik bir artış yaşanmıştı. Tarımda üretici fiyatları, aylık bazda ekim ayında yüzde 0,63, kasım ayında ise yüzde 1,85 azalmıştı. Tabii afetler yüzünden aralık ayında tarımda üretici fiyatları yüzde 3,51, ocak ayında ise yüzde 9,51 artmıştı. Genel tüketici enflasyonunun yüzde 0,81, gıda ve alkolsüz içeceklerde fiyat artışının yüzde 0,84 olduğu bir ortamda tarımda üretici enflasyonunun yüzde 1,36 gerilemesi çiftçinin enflasyonun sorumlusu olmadığını göstermektedir. Yaşanan tabii afetlere, sel felaketlerine, kar yağışlarına, fırtınalara, seralardaki hasara, üretim, depolama ve nakliyedeki sorunlara rağmen tarımda üretici fiyatlarının gerilemesi üreticimizi mağdur etmiştir.”

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Tarımda, Enflasyon, Geriledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı