Haber Detayı
26 Eylül 2017 - Salı 16:14 Bu haber 14392 kez okundu
 
Tarımın Geleceği: İnsansız Traktörler
Cep telefonu, tablet ya da bilgisayar ile uzaktan kontrol edilebilen insansız traktörler, toprağı işliyor, ilaçlama ve ürün toplamada kullanılabiliyor.
MEKANİZASYON Haberi
Tarımın Geleceği: İnsansız Traktörler

Özel Haber

Merve Öztürk

 

Çiftlikler ve tarımsal işletmeler bundan birkaç on yıl öncesine kadar çok daha farklı sistemlerle çalışıyorlardı; geleneksel yöntemlerle. O günde bu günde amaç her zaman daha fazla verim elde etmekti.

Son yıllarda teknoloji, hayatımızın her alanına olduğu gibi tarıma da yön vermeye başladı.

Günümüzde gelişmiş makinalar, robotik sistemler, sensörler, GPS sistemleri, İHA’lar üreticinin daha karlı ve çevre dostu olmasını sağlıyor. Tarımsal teknoloji ile bitkilerin verimliliği artıyor, hava ve su gibi doğal kaynaklar daha iyi yönetiliyor, toprak daha az kayıpla işleniyor.

 

Traktörün Gelişimi

Yenilikçi tarım ekipmanları ve sistemlerinin gelişmesiyle ve değişimle birlikte çiftliklerin demirbaşı traktörler de teknolojiye ayak uydurmaya başladı.

Dünyanın ilk traktörleri, demir tekerlekliydi ve odun ya da kömür yakarak ısıtılan suyun buharıyla çalışırdı. Çiftçiler, demir tekerlekli buharlı traktörleri çiftliklerine getirip arkalarına pulluk takarak tarla sürüyordu. Buharlı traktörlere takılan kesici aparatlar yardımıyla buğday veya mısır biçmek ya da kasnak takarak harman makinelerini çalıştırmak yaygınlaştı. Ancak buharlı traktörlerin çok hantal ve demir tekerlekli oluşu işlerin yavaş ilerlemesine neden oluyordu. K. Benz, benzinli otomobilin patentini 1886’da aldıktan altı yıl sonra J. Froelich ilk benzinli traktörü ABD’de üretti ancak bu traktör ilgi görmedi. İngiltere’de 1902’de üretilen ve çok ilgi gören benzinli traktöre “zirai motor” deniliyordu. ABD’de Henry Ford, ucuz otomobilleri piyasaya çıkardığı yıllarda benzinli traktör de yapmaya başladı ve o dönemde “traktör” adı kullanıma girdi. Ford’un “Fordson” marka traktörleri 1917’de ABD’de en fazla satılan traktördü. Ford’un traktörleri daha sonra İngiltere ve Rusya’da da üretildi. Kısa süre sonra tüm dünyada, demir tekerlekli buharlı traktörlerin yerini lastik tekerlekleri olan benzin veya mazotla çalışan traktörler aldı.1

Yaklaşık 100 yıllık bir dönemde traktör evrildi, gelişti ve bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz bir hal aldı; insansız traktörler tarlaya indi.

Geçmişte, ziraat mühendisleri tarımsal görevleri otomatikleştirmek için pek çok yol geliştirdiler ve otonom bir traktörü geliştirme amacı, 1920’lerden beri yüzlerce makale ve patentlere sahip ziraat mühendisliğinin hemen hemen kutsal bir hedefi oldu. Bu sistemlerin çoğu özel görevleri otomatik yapması bakımından başarılı olmalarına rağmen, hiçbirisi tam otonom olarak tarımsal ortamın gerçekteki zorluklarının üstesinden gelemedi.

Otomatik olarak dümenlenen ile otonom bir traktör arasında açık bir ayrım yapılabilir. Otomatik olarak dümenlenen bir traktör, bilinmeyen bir nesneden kaçınma, emniyet ve diğer otomatik olmayan görevlere katılmak için bir operatöre ihtiyaç duyar; otonom bir traktör ise operatörsüz çalışma yeteneğinde olmalıdır.2

 

 

Hassas Tarım ve Traktör

Sürücüsüz traktör teknolojileri, insansız araçlardaki ve tarımsal teknolojideki son gelişmelere dayanıyor. 1980’lerde başlayan hassas tarım teknoloji çalışmaları, insansız traktör teknolojisinin gelişimine de hız kazandırdı.

Geleneksel tarımsal üretim sürecinde tarlaların farklı noktalarında farklı miktarlarda verim alınmasına veya tarlaların farklı toprak bünyelerine sahip olabilmesine rağmen büyüklüğü ne olursa olsun bir bütün olarak ele alınan tarlada yetiştirilen bitkinin ihtiyaç duyduğu gübre ve ilaç gibi girdilerin de tüm tarlaya homojen (tekdüze) bir şekilde dağıtılması amaçlanıyor. Ancak, son 15-20 yıldır çevrenin ve doğal kaynakların korunmasına yönelik olarak ortaya atılan “sürdürülebilir tarımsal üretim” kavramı, bu girdilerin mümkün olduğunca az ve çok daha dikkatli bir şekilde kullanılması gereği üzerinde duruyor. Bu kapsamda tarımsal üretimdeki değişkenliğin ölçülüp sonuçlarını dikkate alarak tarımsal girdilerin uygulanması gerekiyor. 3 Bu süreç, hassas tarım olarak adlandırılıyor.

Minimum hata ve maksimum verim sağlayan hassas tarıma verilen önem her geçen gün daha da artıyor. Bu nedenle son günlerde ABD’de tarlalarda boy göstermeye başlayan sürücüsüz traktörlere çiftçiler büyük ilgi gösteriyor.

 

 

İnsansız Traktörler Tarlada

Son teknoloji insansız traktörlerin bazı modellerinde sürücü kabini bulunmuyor. Cep telefonu, tablet ya da bilgisayar ile uzaktan kontrol edilebilen bu teknoloji, toprağı işliyor, ekim işlemini gerçekleştiriyor, ilaçlama ve ürün toplamada kullanılabiliyor.

Arazinin geleneksel yöntemlere göre çok daha hassas kapsanmasını sağlayan insansız traktörler, günün her saatinde tarımsal faaliyet gerçekleştirebiliyor.

Tüm hava koşullarında insansız çalışabilen bu traktörlerde GPS, kamera ve sensör teknolojisi kullanılıyor. Radar ve lidar sistemleri kullanılan yeni nesil traktörler hareketli engelleri algılıyor; operatör yeni bir yol atayıncaya kadar duruyor ve bekliyor. Çitlere, diğer araçlara, çiftlik hayvanlarına çarpmadan ilerleyen teknolojinin üreticileri, amaçlarının çiftçileri işinden etmek değil üreticilerin daha az yorulmasını sağlamak ve hasat sırasında onlara destek olmak olduğunu belirtiyor.

Sürücüsüz traktörlerin önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşması bekleniyor. Yenilikçi tarım ekipmanlarının gelişmesiyle robotların ve fütüristik makinaların insanların yerini almasına karşın, sektörde eşit sayıda yüksek vasıflı mühendise de ihtiyaç duyulması ön görülüyor.

 

Kaynaklar

1 Prof. Dr. Ural Akbulut, Traktörler İlk Yıllarda Buharla Çalışırdı

2 Otonom Araçlar ve Robotik, Yazarlar: B. S. Blackmore and H. W. Griepentrog Çevirmenler: Pınar Demircioğlu ve İsmail Böğrekçi

3 Tarımda Kablosuz Ağlar, Arif Behiç Tekin, Çimen Demirel, Çınar Örün

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarımın, Geleceği:, İnsansız, Traktörler,
Yorumlar
Haber Yazılımı