Haber Detayı
01 Kasım 2017 - Çarşamba 08:41 Bu haber 12508 kez okundu
 
“Toprak işlemesiz koruyucu tarım toprak verimini artırıyor”
İklim değişikliklerinin bir etkisi olarak gıda güvenliğimiz tehdit altında. Topraklarımızı kuraklığa karşı korumamız gerekiyor. Bu noktada, son zamanlarda Türkiye’de de uygulama alanları artmaya başlayan koruyucu tarımın önemi ortaya çıkıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) hayata geçirdiği projeler Türkiye’de koruyucu tarımın teşviki ve uygulanmasına büyük katkı sağladı. Ancak koruyucu tarım hakkında bilinen pek çok yanlış var. Konu ile ilgili sorularımızı FAO Bitkisel Üretim ve Koruma Sorumlusu Hafız Muminjanov’a yönelttik.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
“Toprak işlemesiz koruyucu tarım toprak verimini artırıyor”

Merve ÖZTÜRK

 

Tarım Türk: Öncelikle bize koruyucu tarıma dair biraz bilgi verebilir misiniz?

Hafız Muminjanov: Sürdürülebilir ve yoğunlaştırılmış ekin üretimi yaklaşımı çerçevesinde, FAO, üye ülkeleri koruyucu tarımı teşvik etmeleri konusunda destekliyor. Koruyucu tarımın üç temel ilkesi var: 1) Toprağa minimum düzeyde müdahale etmek 2) Çeşitlendirme yaparak ekin rotasyonu yapmak 3) Toprak yüzeyini ekin artıklarıyla ya da büyüyen ekinlerle ya da malçlama yaparak örtülü tutmak. Bu yaklaşım topraktaki bozulumun engellenmesine katkıda bulunuyor.

Geleneksel tarımsal pratiklerden koruyucu tarıma geçerken çiftçilerin zihniyet yapısı da değişiyor çünkü nesiller boyunca toprağı süren çiftçiler, işleme olmadan ekim (toprak işlemesiz ekim) yapıyorlar.

Koruyucu tarımın benimsenmesinin hem tarımsal hem de çevresel faydaları var. Ancak koruyucu tarımın verimi ve benimsenmesini engelleyen bilgi eksikliği var. Koruyucu tarım uygulamaları küresel olarak artmasına rağmen dünyanın bazı bölgelerinde kavranması ve teşviki ya çok yavaş ya da hiç yok.

Türkiye’de çiftçiler koruyucu tarımın bazı ilkelerini uyguluyor ama yaklaşım hala tam olarak benimsenmedi. Bu nedenle FAO, “Koruyucu Tarım”ın uygulanması için çiftçilere teknik destek veriyor, yararlarını gösteriyor ve koruyucu tarımın benimsenmesi,  uygulanması ve büyük çapta teşviki için sürdürülebilir üretime dayanan ulusal stratejinin hazırlanmasını destekliyor.

 

 

 

T.       Türk: Koruyucu tarımda toprağın işlenmesinin önemi nedir? Geleneksel toprak işlemenin çevreye zararlı etkileri nelerdir?

H. Muminjanov: Koruyucu tarımın temel ilkelerinde çokça gördüğümüz bir yanlış anlaşılma var. Çoğu durumda koruyucu tarımın ilk ilkesi minimum toprak işleme olarak biliniyor, fakat bu doğru değil. Koruyucu tarım toprağın minimum rahatsız edilmesini kapsıyor ama minimum işlemeyi onaylamıyor. Bir başka deyişle koruyucu tarım işleme yapılamayan teknolojinin üzerine kurulu.

Toprağa işleme yapılmamasının başlıca yararları şöyle sıralanabilir:

Topraktaki hayata, örneğin toprak mikro organizmalarına müdahale etmemek, toprağı rüzgar ve su erozyonundan korumak, toprağın organik maddesinin yoğun şekilde oksitlenmesinden kaynaklı karbon salınımını engellemek. Çiftçiler, mazot masraflarını düşürdüğü için minimum düzeyde işlemeyi başta sevebilirler, fakat minimum işleme toprağı yine de istemediğimiz şekilde müdahale eder.

Toprak işlemenin olmadığı koruyucu tarımın sürekli uygulanması toprak verimini artırır, suyun tutunum kapasitesini yükseltir. Bu nedenle şöyle diyebiliriz, toprak işlemesiz tarım koruyu tarımın başlıca ilkesidir ve diğer ilkeleriyle uygulandığında en iyi sonucu verir.

 

Geleneksel toprak sürümünün zararlı etkilerine az önce aslında değindik. Ancak şunu not etmeli: Geleneksel uygulamaların istenmeyen etkileri bilinenden daha fazla. Örneğin, geleneksel toprak işleme uygulaması rüzgar ve su erozyonunun birincil nedenidir çünkü bu uygulama doğal olaylar karşısında toprağı çıplak ve korunmasız bırakır. Ayrıca, bu uygulama,  büyüme döneminde bitkilere azot sağlayan toprağın içindeki mikro-organizmalara büyük ölçüde zarar verir. Kısmen toprağın sürülmesinden kaynaklanan organik besin eksikliği; uzun vadede ilave çevre kirliliğine sebep olan kimyasal gübreleri gerektirir.

 

T.       Türk: Koruyucu toprak işlemenin ekonomik faydaları nelerdir?

H. Muminjanov: Koruyucu tarım uygulamasının önemli bir tasarruf yaklaşımı olduğu ve ekonomik dönüşlerin uygulamanın daha ilk yılında kendini gösterdiği büyük ölçüde ispatlandı.  Aşağıdaki tablo geleneksel ve koruyucu tarım uygulamalarını yakıt tüketimi odaklı karşılaştırıyor. Konya’nın Sarayönü ilçesinde son yapılan araştırma korucuyu tarım altında 4500 hektar için toplam 1 milyon liralık yakıt tüketildiğini gösteriyor. Aşağıdaki tablo Konya Kapalı Havzası’nda bitki üretim faaliyetlerini ve bunların tarihlerini özetliyor.  

GELENEKSEL TARIM VE KORUYUCU TARIM SİSTEMLERİ ARASINDA YAKIT TÜKETİMİ KARŞILAŞTIRILMASI

DOĞRUDAN EKİM ALANI

GELENEKSEL TARIM ALANI

Tarih

İşlem

Yakıt Tüketimi (litre/hektar)

Tarih

İşlem

Yakıt tüketimi (litre/hektar)

   20.09.2015

Zararlı ot öldürücü uygulaması

3

   2.4.2015

Toprağın pullukla sürülmesi

17

   15.10.2015

Doğrudan ekim

8

   1.7.2015

İkinci sürüm

10

  20.02.2016

Gübre uygulaması

3

 20.8.2015

Üçüncü sürüm

10

1.04.2016

Zararlı ot öldürücü uygulaması

3

 10.10.2015

Sürgü

7

10.7.2016

Hasat

10

 15.10.2015

Ekim

4

 

 

 

 20.2.2016

Gübre uygulaması

3

 

 

 

   1.4.2016

Zararlı ot öldürücü uygulaması

3

 

 

 

 10.7.2016

Hasat

10

TOPLAM YAKIT TÜKETİMİ

27 lire/hektar

TOPLAM YAKIT TÜKETİMİ

64 litre/hektar

 

Yuvarlatılmış Dikdörtgen: Yakıt tasarrufu: 58%

 

        T. Türk: Gıda güvenliğinde koruyucu tarımın rolü nedir?

H. Muminjanov: Gıda güvenliğinden bahsettiğimiz zaman, genellikle değişen iklim, doğal kaynak bozulumu ve artan dünya nüfusundan bahsetmemiz gerekiyor. Özellikle iklim değişikliği ve etkilerini artık hepimiz daha iyi biliyoruz ve gelecekte gerçekleşmesi muhtemel sorunlarından üstesinden gelmek için akılcı bir çözüme ihtiyacımız var. Ülkeler ve hükümetler arası kurumlar çözümlere katkıda bulunmak için etkili tedbirlerin hayata geçmesi için çalışıyor. Bu çabaların bir sonucu olarak koruyucu tarım uygulamaya kondu çünkü bu uygulama kuraklığa dayanıklılık sağlayarak tarımsal üretim üzerindeki iklim değişikliğinin ciddi etkilerine karşı daha verimli ve sürdürülebilir sonuçlar getiriyor. Koruyucu tarımın faydaları göz önüne alındığında gıda güvenliği için hayati bir önemi var ve gıda güvenliğini sağlamada elimizdeki en kullanışlı araçlardan birisi.

 

 

 

T. Türk: Türkiye ve bölgede koruyucu tarımı geliştirmek için ne gibi faaliyetler uygulandı? Bu bağlamda FAO’nun devam eden mevcut projeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

H. Muminjanov: Bu konuda birçok sevindirici gelişmeyle karşı karşıyayız. Türkiye’de son dönemde koruyucu tarımın uygulandığı alanların oranında büyük bir artış yaşadık.  Bu bizim için yönetmesi oldukça zorlu bir süreçti. Ancak FAO Türkiye ofisimiz tarafından uygulanan iki uluslararası proje koruyucu tarımın özellikle Konya Kapalı Havzası’nda teşviki ve kabulünün hızlandırılması için etkili bir araç oldu.  Bu bölgede kazanılan tecrübenin yinelenerek çoğalması Türkiye’nin diğer bölgelerinde gelecek dönem yapılacaktır. Bu noktada koruyucu tarımın teşviki için neler sağladığımızdan da bahsetmek isterim:

 

  • Bu projelerin çerçevesinde çiftçilere ve yerel düzeydeki paydaşlarımıza yönelik birçok çalıştay düzenledik. Bu sene Temmuz ayında Konya’da 100’ün üzerinde tarım ve yayım alanında çalışan bilim insanını bir araya getirerek Uluslararası Koruyucu Tarım Konferansı’nı gerçekleştirdik. Konferansa Kuzey Afrika’dan, Orta Doğu’dan, Avrupa ve Orta Asya’dan katılımcılar geldi ve koruyucu tarım alanında deneyimlerini paylaştılar.
  • Küresel Çevre Fonu (GEF)  finansmanlı diğer projemizde Konya ve Karaman’ın 7 ayrı pilot bölgesinde koruyucu tarımın uygulandığı demo sahaları kuruldu, çeşitlendirilmiş ürün rotasyonu uygulaması 300 hektarın üzerindeki alanda uygulandı, ilgili birimlere bu uygulamaların gerçekleştirilmesi için ekipman sağlandı.
  • Projeler aynı zamanda Türkiye’deki Koruyucu Tarım Derneği’nin kurulmasına katkıda bulundu ve Avrupa Birliği Koruyucu Tarım Federasyonu’na üyesi olması sağlandı. 
Kaynak: Editör:
Etiketler: “Toprak, işlemesiz, koruyucu, tarım, toprak, verimini, artırıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı