Haber Detayı
07 Haziran 2018 - Perşembe 10:51 Bu haber 2903 kez okundu
 
Trakya’ Ya Kurbanlık Hayvan Sevk Edecekler Dikkat
HAYVANCILIK Haberi
Trakya’ Ya Kurbanlık Hayvan Sevk Edecekler Dikkat

“Trakya’nın Şap Hastalığından Aşılı Arilik Statüsü” nün devamlılığının sağlanması amacıyla Trakya'ya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yayımlanan 2010/7, 2010/13 Ve 2013/16 sayılı genelgelerde belirtilen şartları sağlayan hayvanlar sevk edilmektedir. Trakya’ya kesim amaçlı ve kurbanlık hayvan sevklerinin aşağıda belirtilen hususlara göre yapılması gerekmektedir.

- Sevk yapacak yetiştiriciler karantina ve test süresini dikkate alarak sevk tarihinden en az 2 ay öncesinde il/ilçe müdürlüklerimize yazılı olarak müracaatta bulunmalıdırlar.

-Hayvanlar doğumlarından itibaren işletme değiştirmemiş olmalı veya an az 3 aydır halen bulundukları işletmede barındırılmış olmalıdır.

-İşletmenin 10 km çevresinde en az 3 aydır şap hastalığı görülmemiş olmalıdır.

-Hayvanlar sevk öncesinde 30 gün süre ile bir işletmede izole edilmelidir ( işletmeye hayvan girişi ve çıkışı olmayacaktır, işletmeye yetkili yetiştirici ve veteriner hekim dışında kimse alınmayacaktır). 

-İzolasyon süresi sonunda bütün hayvanlar şap virüsü varlığı yönünden teste tabi tutulmalı ve tüm hayvanların sonuçları negatif bulunmalıdır.

-Sevk yapılacak hayvanlara ait numunelerin laboratuvar bedelleri yetiştirici tarafından karşılanmalıdır.  

-Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmamalıdır.

Yukarıda açıklanan esaslar dışında Trakya’ya canlı hayvan sevki yapılmayacak olup, yaklaşan kurban bayramı nedeniyle Trakya’ya canlı hayvan götürmek isteyen yetiştiricilerin il/ilçe müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Trakya’, Ya, Kurbanlık, Hayvan, Sevk, Edecekler, Dikkat,
Yorumlar
Haber Yazılımı