Haber Detayı
12 Nisan 2017 - Çarşamba 15:55 Bu haber 1226 kez okundu
 
Türk Tarımına 1 Milyar Euro'luk Destek
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), İstanbul'da gerçekleştirilen Tarımsal Finansmanda Sürdürülebilirlik Konferansı’nda yaptığı açıklamada Türk tarımına yaptığı desteğin 1 milyar Euro'yu geçtiğini belirtti. EBRD, ülke genelinde 32.000'i aşkın tarım işletmesine finansman sağladı.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Türk Tarımına 1 Milyar Euro'luk Destek

Türkiye, dünyanın 7’nci en büyük tarım üreticisi ve başta gelen ihracatçı ülkelerden biri. Tarım sektörü Türk ekonomisinde anahtar rolü oynayan bir sektör olmasının yanı sıra ülke istihdamının da yüzde 20'sini oluşturuyor. Bu nedenle, ekonomik büyüme ve kırsal kalkınma için tarımın önemi yadsınamaz bir boyutta.

Konferansta konuşan EBRD Türkiye Yönetici Direktörü Jean-Patrick Marquet, "EBRD Türkiye'de önemli bir aşama kaydetmiştir. EBRD'nin tarımsal işletmelere doğrudan ya da Türk bankaları aracılığıyla sağladığı 1 milyar Euro’yu aşkın finansmandan Türkiye'nin uzak kırsal alanlarında bulunan on binlerce tarım işletmesi faydalanmıştır. Sağlanan bu finansman sayesinde ilave istihdam sağlanmış, rekabet artmış ve ekonomik büyüme desteklenmiştir" dedi.

EBRD, başarılı ekonomilerin rekabete açık, çevreye duyarlı, iyi idare edilen, kapsayıcı, dayanıklı ve tüm kesimlerin birbirine entegre edilmiş şekilde olması gerektiğine inanıyor. Banka, Türk tarım endüstrisinin daha açık, verimli ve rekabete açık olmasını sağlamaya yönelik politikaların geliştirilmesine destek olmak için Türkiye’deki resmi kurumlarla iş birliği içinde çalışıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, Tarımına, 1, Milyar, Euro'luk, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı