Haber Detayı
01 Şubat 2019 - Cuma 10:05 Bu haber 3833 kez okundu
 
Türkiye Yerli Kenevir Üretimine Başlıyor
Kenevir tarımı ile uğraşmak isteyen üreticilerin 1 Nisan 2019 tarihini geçirmeden izin için gerekli iş ve işlemleri başlatmaları gerektiği açıklandı.
GÜNDEM Haberi
Türkiye Yerli Kenevir Üretimine Başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de yerli kenevir üretimine başlanacağı yönünde yaptığı açıklama, uyuşturucu madde imalatıyla özdeşleştirilen kenevirin farklı kullanım alanları ve faydalarını yeniden gündeme taşıdı. Hali hazırda kenevir üretimiyle ilgili olarak Gıda ve Tarım Bakanlığı yoğun bir çalışma içerisinde. Uzmanlar, bir dönümlük kenevirin kapladığı ağaçlık alanın dört dönümlük ağaca eş değer kağıt üretebildiğine işaret ederken, böceklere karşı kendini koruyabilen kenevirin tarım ilacına olan ihtiyacı da azaltacağını vurguluyorlar.

Yaygın bir kullanım alanı var

Ayrıca anti bakteriyel ipliğinden dolayı pantolondan plastik ürünlerinin tamamına dek birçok ürün kenevirden üretilebiliyor; AİDS, kanser gibi birçok hastalığın tedavisinde kemoterapi ve radyasyonun etkisini azaltıyor. Almanya’da doktorlar birkaç yıldır kenevir içeren ürünleri kronik ağrı, kanser ve MS hastalarının tedavisinde kullanabiliyor. Portekiz ve Danimarka gibi ülkelerde de kenevirle bağlantılı tıbbi araştırma programlarının başlatılması gündemde. Kenevirden yapılan otomobil gövdelerinin ise çelikten tam on kat daha dayanıklı olduğu belirtiliyor.

Ancak, bir yandan da ağırlıklı olarak Afganistan menşeli uluslararası uyuşturucu şebekelerinin geçiş rotalarından biri olan Türkiye’de bu alanda atılacak adımların titizlikle dizayn edilmesi gerekiyor. Zira bir yandan da Europol ve BM gibi uluslararası kurumlar, Türkiye’den yasa dışı uyuşturucu ticaretiyle mücadele etmesini talep ediyor.

Kenevir üretimine en elverişli 19 il açıklandı: Son gün 1 Nisan

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı yaptığı açıklamada, "29 Eylül 2016 tarih ve 29842 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü’ hakkındaki yönetmelik kapsamında ilimiz tüm ilçeleri ile birlikte ‘kenevir üretim’ sahası içinde olup; ayrıca izinli kenevir yetiştiriciliği; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilir" dedi.

Başvuru için gerekli evraklar

Yetiştiricilik için müracaat edecek üreticilerimizin bahse konu yönetmeliğin 7. maddesinde düzenlendiği üzere; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, 1 Ocak-1 Nisan tarihleri arasında yetiştiricilik yapacakları yerin en büyük mülki idare amirliğine (İlçede kaymakamlık il de ise valiliğe); başvuru sahibinin kenevir yetiştiriciliği amacını belirtir yönetmelik ekinde yer alan (Ek-1) örneğine uygun başvuru formu, çiftçinin daha önce izinsiz kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine, yetiştiricilik izni verilmesini müteakip bu yönetmelik hükümlerine uygun olarak hareket edeceğine ilişkin yönetmelik ekinde yer alan Ek-2 örneğine uygun taahhütname, üretim yılına ilişkin ÇKS belgesi, üretim yerinin toplam yüzölçümü ile ada/parsel numarasını gösterir kroki, kadastro geçmemiş yerlerde ise ÇKS’ye uygun keşif raporu, nüfus kayıt örneği ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, Yerli, Kenevir, Üretimine, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı